muutetaan australiaan yhdessä

sami-90

hei!

löytyiskö ketään kiinnostunutta muuttamaan australiaan 2 vuoden sisällä ? eli etsin seuraa suomalaisesta joka haluisi muuttaa ausrtaliaan mutta ei halua mennä yksin etsin itselleni kaveria jolla olisi kanssa tarkoitus samaan eli mietittäis yhessä mistä saisi työtä ja minne muutettaisiin :D

olisi viellä hyvää aikaa tutustuta..

seuraksi käy tyttö tai poika.. ja ei haittaa periaatteessa vaikka asuisit jo ausseissa mutta haluut vai suomalaista seuraa ja kaveria..

9

1931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neiti 91

      olis se kyllä kivaa koulujen loputtua muuttaa ulkomaille (: en tie olisko se just australia mun paikka, mut oon aina miettiny et koulujen jälkeen pois suomesta :)

      • sami-90

        ei se tarvi aussit olla mut jos kiinostaa enemälti kerro ihmees.. :D matka seura kelpaa aina :)


    • ehkäpä Australiaan

      Taidan olla sulle hieman vanhaa kaveriseuraa Ausseissa,mutta olen kyllä aika nuorekas akka ja tulen nuorten kanssa hyvin toimeen.=).
      Mulla on miehen takia sama suunnitelma ja juuri tuo 2 vuotta on mullakin suurinpiirtein suunnitteilla,tuskin aiemmin voin lähteä.
      En tiedä jos ihan kokonaan muutenkaan menen,mutta ainakin kuukauksiksi kerrallaan.Ja tietenkin talvisilla. Mä olen jo ollutkin kertaalleen Australiassa,ihan lomalla,mutta silloin en ollut vielä tavannut ukkoani. Lievästi vähän harmittaakin. No,samapa se siinä mielessä että sinnehän voi mennä aina uudelleen. Halvimpia two-way lippuja olen bongannut olevan ehkä 1200e/hlö.
      One-way lippuja,sinua ajatellen on hinnoissa ainakin 890e/hklö.
      Mä olen vaan joutunut jo vähän kattelemaan tota sinne "menoa" ja hemmetistihän se vaatii kaikenlaista,mutta onhan tässä vielä aikaa katsella mitä vaaditaan.
      En ole siis vielä varma olenko menossa kokonaan,mutta ainakin ajoiksi. Inhoan muuten yksin matkustamista ja varsinkin lentämistä,joten olisi ihanaa jos saisi seuraa!
      Kohteeni muuten olisi Brisbanesta hieman pohjoiseen,mutta rannalla.
      Kirjoittele tänne ensin jos haluat vaihdella ajatuksia. Mä laitan sulle sitten e-mailini. =)

      • lennot

        mitä minä olen löytänyt ovat return 1069e!!

        Ihanaa lokakuussa minäkin menen miestäni sinne moikkaamaan!! Tosin hän ei ole aussi, mutta asustaa siellä muutaman vuoden! Tavattiin siellä ja se on aivan ihana maa!!

        Ps. Ausseihin ei ihan noin vaan muuteta! Ottakaa selvää mitä kaikkia paperisotaa tartte käydä ym.ym..Mutta kahdeksi vuodeksi saatte WH viisumin..tosin vuodeksi kerrallaan ja toisen vuoden saa jos poimii banaaneita ym 3kk.. Mutta toivottavasti onnistutte kaikki suunnitelmissanne!


    • sami-90

      moi kyllä seura kelpaa ja sähän oisit just hyvä matka kaveri kun kerta tunnet jonkun austraaliasta :D

      • Ehkä Australiaan/Ohdake-

        Kiitos kivasta viestistä.
        Loistavaa ettet katso ikää,koska mullekin se on ihan sama,tulen kaikenikäisten kanssa toimeen ja olen sosiaalinen.
        Kyllä vain,minulla on itseasiassa montakin tuttua Australiassa,ensinnäkin tämä mun mieheni(britti),sitten on sukulaisia(suomalaisia) sekä vielä yksi pitkäaikanen kirjekaverini Julie(aussi),mutta hän asuu omasta kohteestani niin kaukana ettei hänestä juurikaan taida iloa mulle olla,paitsi puhelinkaveri.
        Jos haluat kirjoittaa niin tässä e-mailni
        [email protected].
        Jos vaan kaikki natsaa,voidaan saada vaikka mitä aikaiseksi.=)


    • muutosta kiinnostunut

      millon tarkalleen olet lähdössä? olen itsekkin kiinnostunut jo pitempääm australiaan muutosta. olen samana vuonna syntynyt jne. onko mitänn tietoa opiskelu mahdollisuuksista tai työllistymisestä?

    • seura kelpaa =]

      minäkin olen menossa australiaan kahden vuoden kuluttua kesällä. olen nuori mutta lupa on matkata sydneyyn vuoden opiskelun merkeissä =] ajatus olisi sinne myös jäädä pidemmäksi aikaakin kun vain vuosi joten asuntoa tarvittaisiin.

      ilmoittelehhan minne päin australiaa olisit matkaamassa

    • Ellu T.

      Heips, täällä myös yksi lähtijä... Muitakin innokkaita on näköjään myös ilmaantunut...:)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      121
      17218
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      41
      9938
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      29
      5081
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      239
      3895
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3133
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2840
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      114
      2805
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2742
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      51
      2625
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2503
    Aihe