Ennustan markkinoiden muuttuvan lähivuosina ja tappi on jo saavutettu M$-pohjaisissa käyttiksissä, ja niiden kasvu tyrehtyy ja alkaa pikkuhiljaa laskea kun taas Mac- ja linuxPC-pohjaisten koneiden myynti tulee kasvamaan roimasti. Ihmiset alkavat tiedostaa valinnanvapautta ja laatutietoisuutta, joita linux ja Mac tarjoavat.
Ennustan roimaa kasvua linuxille ja Macille
8
352
Vastaukset
- Freightliner
Realisti!
- M-Kar
Realisti kyllä ymmärtää, että Microsoftin markkinaosuuksien huippu työasemissa oli joskus vuonna 1999. Nyt sitten ovat laskeneet noin 10% ja tästä huomattavan suuri osa on parin viime vuoden aikana, eli markkinaosuuksien lasku kiihtyy. EU:n kilpailuviranomaisten politiikkaan kuuluisi Microsoftin markkinaosuuksien lasku tavalla tai toisella muutamalla kymmenellä prosentilla nykyisestä, joten se ei tarvitse olla mikään ihmeellinen ennustaja, että näin myös tapahtuu.
Eipä kyllä ole ikävä 90-luvulle. Nykyään on asiat paremmin. - M-Kar
M-Kar kirjoitti:
Realisti kyllä ymmärtää, että Microsoftin markkinaosuuksien huippu työasemissa oli joskus vuonna 1999. Nyt sitten ovat laskeneet noin 10% ja tästä huomattavan suuri osa on parin viime vuoden aikana, eli markkinaosuuksien lasku kiihtyy. EU:n kilpailuviranomaisten politiikkaan kuuluisi Microsoftin markkinaosuuksien lasku tavalla tai toisella muutamalla kymmenellä prosentilla nykyisestä, joten se ei tarvitse olla mikään ihmeellinen ennustaja, että näin myös tapahtuu.
Eipä kyllä ole ikävä 90-luvulle. Nykyään on asiat paremmin.Ei kuuluisi vaan kuuluu. Onhan tästä uutisoitu.
- e.k.v
Miniläppärit sun muut eivät ole mikkisoftan vahvinta alaa. Juuri näiden markkinat ovat merkittävimmät lähitulevaisuudessa.
Laittakaa Vista nyt vaikkapa Asuksen EeePC miniläppäriin alkuunsa...ai niin, eihän sitä saa siihen. - Linuxeilla on tulevaisuutta!.
hyvä alku,menestykseen!.
- M-Kar
Ei se mikään alku ollut. Menestys oli taattu 10v sitten kun Oracle porttasi kruununjalokivensä Red Hatille.
Nykyään Linux -pohjaiset on arkipäivää joka puolella ja Linux itsessään on markkinoiden käytetyimpia softakomponentteja.
- toisin käy!!.Unix RULES!.
http://www.digitoday.fi/bisnes/2008/07/18/microsoft-synkkana-tulevaisuuden-suhteen/200818804/66
=) - toisin käy!!.Unix RULES!.
http://www.digitoday.fi/bisnes/2008/07/18/microsoft-synkkana-tulevaisuuden-suhteen/200818804/66
Unix ja Linux RULES!!!.
=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908