Epson Stylus CX 5200

monitoimitulostin..

Miten mä saisin tuossa olevan skannerin toimimaan? Luin jostain että tuossa laitteessa myös skannerin pitäisi toimia linuxissa, tulostuspuolen olen saanutkin pelaamaan ja hyvin pelittääkin. Mutta kun pitäis päästä skannaamaankin. Siis mitä avuksi? Distro on Ubuntu 6.06
ja olen kokeillut Ubun skanneriohjelmilla mutta ei se vaan löydä sitä laitetta vaikka sen pitäis löytää automaattisesti.

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skannerit

      Sane-projektin mukaan tuo toimii erinomaisesti Linuxissa. Ehkä löydät ohjeet ko. sivuilta:
      http://www.sane-project.org/sane-mfgs.html#Z-EPSON

      Dapper 6.06 alkaa olla jo hieman vanha vaikka tukea sille yhä on tarjolla. Harkitsisin sen päivittämistä seuraavaan LTS-versioon eli Hardyyn 8.04. Hardyssä on laajempi tuki uusille laitteille.

    • jaripepe

      Ostin itse tänä keväänä uuden monitoimilaitteen, joka on Epson Stylus DX8400. Sain sen toimimaan Ubuntu 8.04:ssä, kun hain Epsonin sivujen kautta siihen Linuxille tarkoitetut ajurit. Ne olivat tosin RPM-muodossa, jota Ubuntu ei ymmärrä. Sain kuitenkin ohjeet niiden kääntämisestä deb-muotoon alien-ohjelmalla. Lisäksi katsoin netistä videon, jonka avulla asennus lopulta onnistui. Joku ystävällinen ihminen antoi minulle nettisivulinkin.

      Jos lähetät minulle sähköpostia, voin laittaa ohjeita sinulle päin. Osa ohjeista on kuvakaappauksia, jotka selventävät videon ohjeita.

      Ei se ihan helppoa ollut, mutta minäkin puutteellisella englanninkielellä niistä selvisin, kun noudatin ohjeita tarkasti.

      Asennuksen jälkeen myös skannaus toimii erinomaisesti Ubuntussa olevalla Xsane-skannausohjelmalla.

      Netissä on Linux-ajurit sekä tulostus- että skannaus-puoleen. Molemmat kannattaa asentaa, vaikka tulostus toimisikin suoraan. Minulla ainakin esim. värienhallinta tuli huomattavasti laadukkaammaksi ajurien asennuksen jälkeen kuin suoraan tulostamalla ilman mitään ajureita.

      Sähköpostiosoitteeni on

      jaripepe@saunalahti.fi

      Yritän auttaa vielä tänään, jos riittävän nopeasti lähetät posiia ja kerrot hiukan, miten olet yrittänyt asentaa tuota Epsonia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1968
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1694
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1318
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1145
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1142
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1017
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      925
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      909
    Aihe