lumilingot...

ostaja.mies.

tuota olisi tarkoitus ostaa Valmet 502:een talveksi lumilinko. olisko kenelläkään antaa tietoa esim: minkä kokoinen linko olisi Valmettiin sopivin ? hinta tietoja: uudet ja käytetyt ? onko käytetyt helpompia rikkoontumaan kuin uudet ?

5

7376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rattorimies

      Mikä tahansa A-mallin linko on sopiva, yleensä 200-220 leveys. Siihen kytkinlevyllä varustettu murrosnivelakseli ettei kivet ja lumen sisään unohtuneet raudat, klapit ym. pysäytä yht-äkkiä linkoa kesken työn. Siin rytäkässä yleensä menee lingon akseli paskaksi tai Traktorin vahdelaatikon hampaat ovat entisensä.
      Linko ei tee penkkoja kuten takalana ja etukuormaaja, senvuoksi tien ja pihan aukipito on kaikkein paras. Traktori useimiten olisi oltava ns. parikytkimellä/kaksoiskytkimellä varustettu, että ajon aikana voi lingon pysäyttää postilaatikon ja ikkunoiden kohdalla.
      Lingolla voi vetää lunta johonkin tiettyyn kohtaan portaiden edestä ja sellaisesta paikasta, jossa ei voi lingota. sitten hakee vähän kauempaa vauhtia (lumettomalta auleelta) linko päällä ja kun kasan läpi survaisee, niin lentääpilumi pottumaalle tai jollekin muulle sopivalle aukealle. Näin ei kerry talojen ja muiden rakennusten kupeelle penkkoja eivätkä seinät ole kuin lumisodan jäljiltä valkoiset seinään pakkaantuneesta lumesta.
      Kun ajat umpilumelle uutta tietä, menet pakilla linko päällä lingon verran taakse, lasket lingon alas ja vedät muutaman metrin eteenpäin. Tietenkin tässä jää paljon lunta vielle, pääasia että kone voi liikkua siinä. Otat uuden pakin ja jälleen pari metriä taenpaa, vedät eteenpäin 5 metriä ja taas taakse umpiselle pari metriä. Tunnissa olet tehnyt mihin tahansa suolle tai pellolle kilometrin tietä. silloin tällöin muutaman sadan metrin välein urakan aikana, käyt tienpohjan vetämässä puhtaaksi koko matkalta.
      Mutta muista työvaiheen aikana ei täysin puhdasta pintaa tarvitse tulla, kunhan sen verran uraa syntyy, että traktori siinä pystyy liikkumaan eteen ja taakse. Sääntö ;
      kaksi taakse viisi eteen, syntyy tietä silmittömät määrät eikä mitää nelivetoja tarvita, vaan kansan järki, rauhallinen työtahti.

      • Linkomies since -75

        Hyviä ohjeita, mutta nivelakseliksi ehdottomasti murtopultilla oleva akseli. Levykytkin on ihan liian hidastoiminen linkokäyttöön ja joissakin traktoreissa (ei Valmet) levypakan pituuden takia akseli murtaa liikaa: Ristikot koko ajan loppu. Lisäksi murtopulttiakseli on selvästi halvempikin.


    • Aloittelija

      Mikä olis sopiva linko nelivetoiseen n.60hv. Olen ajatellut Esko 252:sta. Onko liia järeä? Kokemuksia tulemaan,kiire.

      • farmari

        Kyllä tuollaiseen 60 heppaiseen taitaa olla 200-220 cm:n linko sopivan kokoinen, kyllä kone pyytää armoa, kun lähdetään isommalla lingolla vetämään umpihankeen.Itselläni on linko leveydeltään 260 cm ja edessä on 90 hv:n traktori ja on riittävän tehokas.


    • cwmannjo

      Lumilinko traktorin eteen?
      Minulla on kubota 245 neliveto pieni traktori siinä tuli mukana hydr kääntyvä ja nouseva etulumilrvy ja harja pikavaihdolla sekä ihme KOVA merkkinen alennusvaihde 1:3,3 eteen ja siinä vuo akseli mutta pyöri eri suuntaan kampiaks kanssa vaihdoin sen pyörintäsunnan hammaspyörä ratkaisulla. Nyt minulla on edessä VUO akseli jonka pyörintä suunta on sama kuin kampi-akselin. Kysynkin onko saatavana 160cm tai siitä hiukan leveämpää lumilinkoa syöttökierukoilla joka sopisi tai voisi sovittaa traktorin eteen nyt voimaa olisi saatavama tr edestä kun olisi linko ei tarttis niskat kipeenä vilkuilla taakse? 0405924520 tai [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      76
      3466
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1782
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1092
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1065
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      923
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe