netin käyttö torreviejassa

ququ

Olemme menossa syksyllä Torreviejaan.Ajattelin ottaa kannettavan koneen mukaan yhteydenpitoa varten.Miten siellä internet-yhteyden saa toimimaan.Asiallisia vastauksia toivoen.

6

1601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torrevieja - 3 kertaa...

      Et tarvitse omaa konetta yhteydenpitoa varten. Kylässä on "locutorioita" joka toisessa korttelissa. Tilaa on lähes aina ja laitteetkin ihan kohtuullisia. Yhteysnopeuksissa on pientä toivomista ja kieliasetteluissa joskus vähän näppityötä.
      Hintataso on mielestäni ihan kohtuullinen. Jotain 1 euro/tunti, useimmiten selvisin 40...60 sentillä. Jos annat hiukan riksaa... seuraavalla kerralla saat henkilökohtaista erikoispalvelua ja koneen valikoiman parhaasta päästä.

      • ququ

        Kiitos asiallisesta vastauksesta!


      • 0,50E / 0,5h

        Siitä eteenpäin jollain asteikolla.

        Olen käyttänyt Mercadonan rannanpuoleisia paikkoja.


    • Keskikaupungilta

      Locutorioita löytyy keskikaupungilta, rannan tuntumasta hyvin, mutta "urbanizacioneista" huonommin. En ole koskaan hokannut kysäistä voisko oman läppärin kytkeä vuokrayhteyteen?
      Locutoriot ovat näköjään syntyneet pääosin vanhojen yleisöpuhelinkonttorien yhteyteen ja lisääntyneet viime vuosina hurjasti.

    • ellei mahdotonta

      Olen parhaillaan Torreviejassa nettikahvilassa. Tein paivan toita loman alussa saadakseni Yoigon tai vastaavan mokkulan. Vastaus useammassa paikassa oli, etta pitaa asua maassa vahintaan 7 kuukautta, etta sopimus voidaan tehda. Kuulemma ussi saanto johon on uskottava, koska kolmessa liikkeessa sanottiin niin.
      Paras konsti lienee tutustua johonkin paikalliseen ja pyytaa hanta hankimaan yhteys.
      Tosiasiassa olen kylla parjannyt hyvin nailla nettikahviloillakin. Mihin sita lomalla nettia tarvii. On taalla paljon muutakin tekemista kuin nortteilla...

      • Vodafone

        Viestissä on tietenkin sikäli perä, että jos vakilaajakaista halua, pitää olla osoite ja pankkiyhteys, jotta suoraveloitus pelaa.

        Nyt on vain niin, ettei lanka-laajakaista suinkaan pelaa kaikilla, vaikka Telefonica niin väitää. Naapureissa on taisteltu asiassa ja tulos on langattoman yhteiden osto.

        Minulla on parhaillaan Vodafonin G3 -prepaidyhteys 60€/kk flatrate ilman rajoituksia, mutta hidas sekin on. Näitä saa nimenoman Vodafonin kioskeista ei muualta. Mutta ensin on siten ostettava se Vodafonin mokkula ja 75.000 mb, (69 €), ennen kuin saa lisää. Passi pitää olla mukaan kun käyt ostamassa.

        Päädyin tähän, koska olen vain 4-5 kk/v täällä enkä haluan maksaa 40€/kk koko vuoden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      131
      10538
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2271
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1442
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1061
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe