Minkä operaattorin liittymä numero alkaa numerolla 046-89, on nimittäin tullut jotain ihme häiriköintiä kyseisestä numerosta. Onko kyseessä prepaid liittymä?
046 suunta
20
44246
Vastaukset
- tiuhtinen
kyseessä on kolumbus
- Anonyymi
Eikä ole kuin Elisa.
- äiti f
Tyttärelleni tuli törky viesti jossa pyydettiin vielä kuvaakin. Tein rikosilmoituksen.
- äiti f urpo
No et turhan urpo ole?
- Salainen tai prepaid
Minulle tuli puhelu 19.1.2012 numerosta joka alkaa 046-60. Sanoi olevansa Vammaisten koulutuksen ja työllistymisen tuki ry:stä. Tiedustelin numerotiedustelusta, josta numeron sanottiin olevan salainen tai prepaid liittymä.
- janus63
046 6001319 Vammaisten Koulutuksen ja Työllistymisen Tuki ry
- lorttonen1
Tää soittelee taas... :/
- ELaine
Niin soittelee... :/
- Ihaa
0466001340 soitaa, linja katkeaa heti kun vastaa.
- Jepsas
Ihaa kirjoitti:
0466001340 soitaa, linja katkeaa heti kun vastaa.
046 613.. Tuli vihjaileva romanttinen viesti.. Ketä tää on..
- ghf
Jepsas kirjoitti:
046 613.. Tuli vihjaileva romanttinen viesti.. Ketä tää on..
Ketä..? :-D
- Anonyymi
Karvainen Jorma kuulemma soittelee ainakin noista numeroista WhatsAppilla videopuheluita ja voitte sitten arvaillakin mitä sisältö on.
- Anonyymi
Alunperin 046 on ollut Elisa tavoitettavuuspalvelujen numerosuunta.
Myöhemmin Elisa on alkanut antaa tuosta numerosarjasta numeroita myös Prepaid -liittymille.
Eli kyseessä voi olla joko Elisa tavoitettavuuspalvelun numerosuunta tai sitten joko Kolumbus tai Saunalahti Prepaid. - Anonyymi
046 ja 042 alkuisista numeroista soitetaan näitä Microsoftin nimissä olevia tietojen kalastelupuheluita. Puhelut ovat selvästi tulleet Intiasta (aksentin perusteella) ja kyseessä on call center tyyppinen yritys jonka tarkoituksena saada ihmisiltä vilunkipelillä rahaa.
Erikoista, että operaattorit eivät tarkista yritysten taustoja, kun antavat numeroita mahdollisesti rikolliseen toimintaan?- Anonyymi
Eikös prepaidin voi tilata vaikka saunamökkiin gambiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös prepaidin voi tilata vaikka saunamökkiin gambiaan.
Tori.fi ja muissa esiintyy Prepaid liittymää.
Sen avulla on helppo tehdä nettihuijaus, saatuaan rahat-ennakkomaksun—- yhteys loppuu.
Prepaid pitäisi ylsilöidä paremmin.
- Anonyymi
Sain tekstarin 046 alkuisesta numerosta. On kuulemma tavarantoimitus ja joku koodi oli alla.
Just maanantaina hain Ärrältä tilaamani paketin. PostNorth oli toimittajafirma.
Mitään muuta en ole tilannut.
En avannut tekstaria kun luin PostNothin sivuilta että huijari-ilmoituksia on liikkeellä silloin tällöin.
Mistä nuo rikolliset tietää milloin joku tilaa jotain ? Onko firmassa rikollisia ilmiantajia töissä ?!!Eivät huijarit (yleensä) tiedä eivätkä välitä siitä onko huijattavalla tavaraa oikeasti tulossa, vaan syytävät "saapumisilmoituksia" sadoin tuhansin.
Aina johonkin osuu, joka on samalla kertaa sekä odottamassa pakettia, niin kiireinen, ettei jaksa ajatella ja muutoinkin vähän yksinkertainen.
- Anonyymi
Minkä ihmeen takia suomi24:n ylläpito poisti viestini, jossa sanoin, että 046 on Elisan prepaid -liittymien suuntanumero? Tiedän ihan 100% varmasti, että se on, koska itselläni on Elisan prepaid -liittymä ja oma numeroni alkaa suuntanumerolla 046.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915896
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262780Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48754