Crossit

tekis mieli hommata joku halpa crossi ja ajattelin samuraita kun on halpa kiinan ihme. sillä varmaan ajettais maastossa ja montulla mutta kestääkös samurai semmosta? mopokorttikin on jo ja mopokin on niin vois harkita jotain jolla vois rässiä siel sun täällä. tehookin pitäis vähän löytyä että jaksaa antaa kyyttiä vähän isommallekin. itte ajattelin samurai 125 mut mitä te muut suosittelisitte? Ja onkos semmosiin kiinan ihmeisiin helppo löytää jotain pientä viri osaa?
152710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jos ajat peltotiellä et hypi yms. ja tyydyt siihen että voima on samaa luokkaa kuin 70cc suzuki peeveessä, niin Kinukit ovat varmasti ihan ok vaihtoehto. Viriosia noihin ei juurikaan saa, ei ainakaan sellaista jolla koneesta saisi tehokkaan. Pari hummaa voit saada 200€:llä.
Kohta joku tulee sanomaan että osta 250cc Samurai, mutta:
Siinäkään ei ole sitä räjähtävää potkua joka tekee ajamisesta nautittavaa vielä kahden viikon ajon jälkeen. 250cc Samussa on vähemmän potkua kuin 85cc crossissa jolla 13v pojat ajavat.
Eli kaipaamaasi kyytiä et saa. Takapään vaimennus on myös hanurista. Eli hypyt saat unohtaa.

Jos haluat pyörän joka vie eikä vikise niin joudut valitettavasti pistämään lisää rahaa.
nopea nettimoton selaus paljastaa että 1600-2000€ saa "hyvän" piikkisen. Tietysti kulutus osien vaihtoon pitää varautua. mm. linkun laakerit yms.
Tarvike osina saa halvalla ja työ pitää tehdä itse. Ellei taloudesta/suvusta löydy tarvittavaa tietotaitoa niin koko laji kannattaa unohtaa.
Voimaa noissa on yli kaksin kertaisesti kinukeihin nähden ja alusta/runko on aivan eri luokkaa.
Kannattaa myös huomioida että mikäli pidät pyörän kunnossa niin vanhan crossipyörän arvo ei juuri laske. Eli 1600€ pyörästä saat vuoden päästä 1400-1500€

Äänestä

"jotain jolla vois rässiä siel sun täällä."

Toivottavasti sulla sitten on maanomistajan lupa rässiä siellätäällä! Tahtoo just nuo kiinankihvelikuskit huonontaa kaikkien pyöräharrastajien mainetta just sillä että pärisevät ihan kenenmailla ja missä sattuu ja keskellä yötä kilvettömillä paskoilla ilman minkään lajin vakuutuksia jne jne..

Äänestä

tutullani on kans samurai 110 ja eihän se kyllä oikein kulje mut iha hyvää ajaa aika tasasel tiel. ja on se samurain 110 aika pieni mun kokoselle kun kääntyy niin sarvet ottaa polviin. ja en kyl rupee 200€ laittaa virittämisee laittaa. kyllä itte kans kattelin nettimotosta vähän parempia crosseja mut en osta mitää yli 1000€ menopeliä. ja kai se samurai jotai pientä hyppimistä kestää? siinä tuttuni samurain 110 oon kyllä huomannu että takapää joustaa aikalailla pienemmänki montu jälkee. siellä sun täällä rässisin, eli omaa mettää on että sinne päästän meneen ja teen vaikka jotain ajo reittiä sinne kun ei tila heti lopu. ja mettän kautta pääsen myös montulle eikä tarvi ku ajaa vähän matkaa sora tiellä. myöskään yö aikoihin en rupee päästelemään.

Äänestä
  • Oletko nähnyt/ajanut merkki crossilla?
    Nimittäin näistä ajokeista ja joustoista ei voi puhua edes samana päivänä!
    Usko pois vaan kun kokemuksen syvällä rinta äänellä sulle siitä asiasta nätisti sanotaan. Menee vaan rahas hukkaan.

    Malta vielä tovi ja säästä niin saat kunnon pyörän jonka kanssa ei tarvi pelleillä ja tapella.

    Äänestä

Ainakin uusi Samurai 250 (vesijäähdytteinen) todettiin kestäväksi Offroad Pro -lehden testissä kesäkuussa. Ammattilaiset piiskasivat pyörää pitkin rataa ja pöytähypyreitä ja vain seisontatuki tippui (ei sillä mitää teekään, kannattaa irrottaa jo uutena.) Tehoa olisi saanut olla enemmän, mutta ajettavuus ja jarrut olivat kunnossa. Muista malleista ei ole tietoa, mutta ainakin Samurai 110 on saanut Suuren suosion ja tästäkin on jo tullut uusi parannettu malli.

Kyllähän noihin saa viriosaa. Ainakin Tysconiin saa hieman lisätehoa kun vaihtaa hieman isomman suuttimen. Kaasarin voi vaihtaa, kantta voi koneistaa, puristuksia voi lisätä, venttiilinajoitus jne. Mulle myyjä suositteli vain äänenvaimentimen vaihtamista, jos aikoo ajella metsäteillä asutuksen lähellä. Äänet ovat mmmahtavat niin kuin nelarikrosseissa. :D

Äänestä
  • kyllä onkin kestävä jos päivän aikana tippuu jalkatappi ja seisontatuki.
    Pöytähyppyreissä iskunvaimennus pohjasi takaa.
    Tai oikeastaan iskunvaimennusta ei ollut takana.
    Mukava ajaa hyppyriin jos paluuvaimennus on nolla .Takapää potkaisee niin että alas tullaan etupää edellä.
    Ja unohtakaa jo se supersuutin, terveeseen koneeseen ei saa lisäpotkua suuttimen vaihdolla. Mikäli saisi niin kone olisi vakiona niin laihalla että männät ja pakoventtiilit palaisivat alta aika yksikön.
    Kannen ja nokan toki voi koneistaa, mutta hinta on kova. Lisäksi jonkun pitäisi tietää vaadittavat nokkakulmat. Ei se niin mene että vie nokan koneistamoon ja pyytää tekemään kireämmän.
    änkkärin vaihdolla ei saa kuin suuremmat äänet.

    Äänestä

parilla tutullani kyllä on ihan hyvät crossit mut niitä en oo kokeillu. kiitos jo näistä vastauksista, taidan harkita asiaa enemmän et kannattaa sittenkää ostaa minkäänlaista crossia

Äänestä

tilasin sittenkin pyörän kun saa uuden Samurain edullisesti.

Äänestä

älä helveti* osta samuraita on itellä ja on nii pask* ku olla ja voi osta ennemmin joku vuoden 93kawasaki kx 85cc huomattavasti parempi ku samu samuilla on jousitus perseest* ei saa SÄÄDETTYÄ ja hyppyreistä alastulo ei kiva.....

Äänestä
  • tää höskä on jo nii vanha:DD:D:D

    Äänestä

  • kasawika<333 kirjoitti:

    tää höskä on jo nii vanha:DD:D:D

    Sori mutta 3 kuukautta myöhässä :DDDDDD

    Äänestä

  • XD kirjoitti:

    Sori mutta 3 kuukautta myöhässä :DDDDDD

    xdxdxdxdxxdxdxd

    Äänestä

antakaa joku hyvä vinkki, mistä vois ostaa minicrossin hintaa 0-300€

Äänestä
  • netti motost saa ainaki hyvin;)!

    Äänestä

no mul on samuraikrossi150cc sil ainaki pääsee muontusku montus;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku.. kirjoitti:

tekis mieli hommata joku halpa crossi ja ajattelin samuraita kun on halpa kiinan ihme. sillä varmaan ajettais maastossa ja montulla mutta kestääkös samurai semmosta? mopokorttikin on jo ja mopokin on niin vois harkita jotain jolla vois rässiä siel sun täällä. tehookin pitäis vähän löytyä että jaksaa antaa kyyttiä vähän isommallekin. itte ajattelin samurai 125 mut mitä te muut suosittelisitte? Ja onkos semmosiin kiinan ihmeisiin helppo löytää jotain pientä viri osaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu