Vinkkejä hyvistä aamupalamestoista Berliinissä?
Hotellin hintaan ei aamiainen kuulu, joten ajattelin että sitä voisi kokeilla eri aamuina erilaisia paikkoja.
Rajauksena sen verran että isot(ja kalliit) hotellit eivät ole listan kärjessä.
Aamiainen
6
2190
Vastaukset
- www.kadewe.de
Kannatta käydä Berliinin ja ehkä koko Saksan kuuluisimmassa tavaratalossa. Viidennessä kerroksessa on ravintola ja kuudennessa herkkuosastot myymälöineen ja ravintoloineen.
Paikka on taatusti käymisen arvoinen! - isis85
monien kaupunginosien "pääkaduilla". Winterfeldt-Platzilla ja Kreuzbergin Bergmannstrassella esim. Tosin en tiedä erityisiä kahviloita nimetä. Prenzlauer Berg`issä takuulla myös, mutta en tunne aluetta sen tarkemmin. Eikö jossain matkaopaskirjassa olisi ehdotuksia? Tai jos joku Berliinissä asuva suomalainen osuisi vastaamaan?
- missäpäin yövyt,
pikku kahviloita löytyy joka puolella ja aammiaistarjouksiakin on 2-10 Eur. Kalleimmillaan saakin sitten leikkelelautasen, salaatin, erilaisia leipiä, kahvia ja tuoremehua.
Tai sitten ottaa vain kahvin ja kinkulla täytetyn Croissantin, noin 4 Eur riippuen paikasta.Kurfürstendammin varrella on edullisikin ravintoloita.Annoksia voi pyytää muuttaa, esim.300 g entrecot ja iso salaatti, n.13 Eur,ravintola Plancha.-Biergarteneissa saa oluensa seuraksi makkaroita (Bratwurst), isoja frikadelleja(Bulette) parilla eurolla. - Berliner Kindl
missäpäin yövyt, kirjoitti:
pikku kahviloita löytyy joka puolella ja aammiaistarjouksiakin on 2-10 Eur. Kalleimmillaan saakin sitten leikkelelautasen, salaatin, erilaisia leipiä, kahvia ja tuoremehua.
Tai sitten ottaa vain kahvin ja kinkulla täytetyn Croissantin, noin 4 Eur riippuen paikasta.Kurfürstendammin varrella on edullisikin ravintoloita.Annoksia voi pyytää muuttaa, esim.300 g entrecot ja iso salaatti, n.13 Eur,ravintola Plancha.-Biergarteneissa saa oluensa seuraksi makkaroita (Bratwurst), isoja frikadelleja(Bulette) parilla eurolla.Viikonloppuna, erityisesti sunnuntaisin, useissa kahviloissa on brunssibuffetteja. Maksaa 6-15 euroa ja saat syödä niin paljon kuin haluat.
Aamiaiskahviloita löytyy joka puolelta kaupunkia ja berliiniläisillä onkin tapana mennä ystävien kanssa kahvilaan aamiaiselle samalla tavalla kuin illalliselle. Juomapuoli tietenkin eroaa, jos et halua Sektfrühstückiä eli kuohuviiniaamiaista.
Leipomoissa on seisomakahviloita joissa perusberliiniläiset haukkaavat arkiaamuisin sämpylän ja kahvin työhön mennessään. Hinta 2-3 euroa.
Perinteinen berliiniläinen aamiainen on Hackepeter eli suolalla ja pippurilla maustettua raakaa jauhelihaa.
- berliiniläinen
Aamiaista löytää täällä Berliinissä ihan joka kuppilasta, usein vieläpä iltapäivää saakka. Kannattaa kaupungilla käyskennellessä katsella kahviloiden listoja, niistä löytyy usein paljon erilaisia aamiaisvaihtoehtoja.
Lähes kaikki kahvilat ja ravintolat tarjoavat viikonloppuisin aamiaisbrunssia. Syödä saa niin paljon kuin haluaa, ja usein ruuat ovat tosi herkullisia (myös lämpimiä ruokia, joten tämä riittää päivän ainoaksi ateriaksi :). Hyviä brunssipaikkoja löytyy pilvin pimein mm. Prenzlauer Bergistä Lychener strasselta. Esim. Frida Kahlo ja Houdini ovat hyviä. Knaackstrassella on mahtava aamiaispaikka Cafe Gagarin, jossa on perustarjottavien lisäksi venäläisherkkuja. Kalliimpi vaihtoehto Pasternak löytyy vierestä: brunssilla tarjotaan jopa mätiä ja blinejä. Kreuzbergissä Bergmannstrassella aamiaista saa myö monesta paikasta. Viikonloppuisin isoa brunssia tarjoaa ainakin 103 ja Mehringdammilla Rubens. Ihan Gneisenaustrassen ja Mehringdammin kulman hollilla Mehringdammilla on intialaisravintola Arman, jolla on intialainen sunnuntaibrunssi. Ihan mielettömän suuri ja erittäin kohtuuhintainen (n.6e) aamiaisvalikoima viikon jokaisena päivänä on kahvila Atlanticilla Bergmannstrassella.- lihava_setä
Tulipa käytyä tuo Atlantic testaamassa ja se oli kyllä kehujen arvoinen paikka. Hyvää ruokaa ja ystävällistä palvelua kohtuu hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64125Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va922227Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J58950- 47834
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37833Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?185810- 34801
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119755- 35744