En tiedä onko tämä oikea foorumi kysyä tätä, mutta en löytänyt mitään muutakaan kirjallisuusfoorumia. Jos joku tietää foorumin joka sopisi paremmin kysymykselleni, kertokoon vapaasti.
En ollut aikaisemmin kuullut että Monte-Criston kreiviin olisi kirjoitettu jatkoa, mutta Wikipediassa lukee Alexandre Dumas vanhemman Monte-Cristo-sarjan kohdalla seuraavaa:
( http://fi.wikipedia.org/wiki/Alexandre_Dumas_vanhempi#Monte-Cristo-sarja )
Monte-Cristo-sarja
Monte-Criston kreivi 1–2 (Satakunnan kirjakauppa 1892)
Maailman herra 1–2 (Adolf Mützelburg kirjoittanut; Nide 1947)
Miljoonamorsian (Nide 1951)
Monte Criston saari (Le Princen kanssa; Nide 1952)
Montekriston kreivi (Pihl 1891)
Kreivitär Monte Cristo eli salaperäinen nainen (Jean du Boys; K.L. Rantanen 1909)
Jatko-osista löytyy myös maininta The New York Timesin artikkelissa vuodelta 1903. ( http://query.nytimes.com/gst/abstract.html?res=9D0CE0DB1F30E733A25751C0A9639C946297D6CF )
Olen onnistunut löytämään teokset "Maailman herra 1-2", "Miljoonamorsian" sekä "Monte Criston saari". Listassa oleva "Montekriston kreivi" taitaa taas olla sama kirja kuin Monte-Criston kreivi, mutta nimi vain on wanhaa suomea. Korjatkaa jos olen väärässä.
Tahtoisin vielä löytää kirjan "Kreivitär Monte Cristo eli salaperäinen nainen", mutta kyseistä teosta ei tahdo löytyä mistään, ainakaan suomeksi. Olen koettanut etsiä kirjaa lähidivarien lisäksi huuto.netistä ( http://huuto.net/fi/ ), Antikasta ( http://www.antikka.net/ ), Kirja-Antikvariaatista ( http://www.kirja-antikvariaatti.net/ ) ja Wanhasta Unelmista ( http://www.womco.fi/kirjoja.htm ), mutta tuloksetta. Tietääkö kukaan vielä jotain nettikauppaa tai divarifoorumia, josta kirjaa voisi vielä kysellä?
Eräästä brittiläisestä kirjakaupasta olen onnistunut taas löytämään englanninkielisen kirjan "The Countess of Monte-Cristo 1&2" ( http://www.bookdepository.co.uk/WEBSITE/WWW/WEBPAGES/showbook.php?id=1589632273 & http://www.bookdepository.co.uk/WEBSITE/WWW/WEBPAGES/showbook.php?id=1589632141 ). Teoksen kirjoittajaksi mainitaan kuitenkin Alexandre Dumas, vaikka Wikipedia kertoo että kirjan "Kreivitär Monte Cristo eli salaperäinen nainen" olisi kirjoittanut Jean du Boys. Eli onkohan "The Countess of Monte-Cristo" sama kirja kuin "Kreivitär Monte Cristo eli salaperäinen nainen"?
Monte-Criston Kreivin jatko-osat?
---
2
1028
Vastaukset
Varmasti ei jatko-osa ole Dumasin itsensä tekemä, kyllä on salaperäinen monsieur du Boys asialla.
- tänään tuli
The Son of Monte Christo by Jules Lermina
http://www.gutenberg.org/etext/26216
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760