Oon yrittäny löytää putkimiestä mutta kaikki ovat lomalla. Projekti etenee kuitenkin ja pitäisi tietää , että voiko kylpyammeen kytkeä suoraan tai lattiakaivon kautta 50mm putkeen. 100mm putki ei mahdu rakenteisiin ilman laaja purkua, eli jos lyömme tuonne 50 mm putken odottamaan putkimiestä niin riittäkö se kooltaan ammeelle vai pitääkö olla isompi putki?
Rakenteita suljetaan jo huomena perjantaina ja pitäis saada pikavastaus ettei tehdä tyhmyyksiä.
Rakenteita suljetaan jo huomena perjantaina ja pitäis saada pikavastaus ettei tehdä tyhmyyksiä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ainakaan suoraan putkeen, sieltähän tulee hajut sisälle.
Jos sulle tulee sellanen irrallinen kylpyamme, niin lattiakaivoon sen vedet normaalisti johdetaan. Mukana tulee yleensä tarvittavat putketkin.
Kunhan vaan on lattiakaivo ammeen alla, niin ei tuossa muuta tartte ihmetellä. Sinänsä 50 mm putki vetää ammeen vedet aivan varmasti.
putki ammeessa, niin kaivo ei välttämättä jaksa vetää kaikkea. kannattaa supistaa se 32.
Kylpyammeissa on yleensä 32 poisto joka ohjataan lattiakaivoon. Kaivossa puolestaan pitäisi olla 75mm liitos. Ammetta ei saa suoraan viemäriin juuri tuon hajulukon vuoksi.
70/32 hk-tiiviste, jossa on itsessään hajulukko. en ole varma onko 50/32.