Mikä iskunvaimentaja?

Kysyvä eksyy?

Mikä takaiskunvaimentajapari pitää laittaa porrasperä-Meganeen, joka on 2-litraisella moottorilla? Tässä Motonetin listassa on paljon vaihtoehtoja. Panee miettimään, pitäisikö siihen laittaa jopa farmari-Meganen iskarit? Onko kokemuksia eri näistä malleista? Vai onko niillä suurtakaan eroa?


KAASUISKARI RENAULT MEGANE/SCENIC 96--03

Boge/Sachs. . . . 85-4254 54.50
Megane Taakse/2,0-16V (ei Farmari/Coupe). . . . . . . . . . 55-1065 47.90
Megane Taakse/Farmari TRW. . . . . . . . . . . . . . . . . 85-4302 69.50
Megane Taakse/Farmari Boge/Sachs. . . . . . . . . . . . . . 85-4194 57.50

SACHS/BOGE/BILSTEIN KAASUISK. RENAULT MEGANE/SCENIC 96--03

Megane Taakse/Farmari Boge/Sachs. . . . . . . . . . . . . . 85-4194 57.50

9

2706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Megane Break

      Autoja korjaileva tuttavani tiesi kertoa, että KYB-merkkisissä iskunvaimentajissa on ongelmana kahdessa vuodessa ruostuva mäntä, joka ajastaan rikkoo tiivisteen ja iskunvaimentaja alkaa vuotaa. Bogesta ei ole kokemusta. Monroen pitäisi olla laadukas, mutta huomioi että asennat sen oikein.

      Ostin tarvikeliikkeestä Monroe-merkkiset iskarit, ja niille tuli pitkä takuu, muistaakseni 36 kk. Laitatin ne alle valtuutetussa huollossa.

      Ei kuitenkaan kestänyt kuin pari kuukautta, kun toinen takaiskari alkoi vuotaa. Jouduin ostamaan uuden iskarin, ja vuotava lähetettiin tutkittavaksi ja olisin saamassa siitä korvauksen.

      Uusi iskari alkoi vuotaa jo kolmen viikon kuluttua ja palasin autotarvikeliikkeeseen. Olivat jo saaneet selville, että iskunvaimentajat on koko ajan kiinnitetty väärin. Silmukkapäisiä iskunvaimentajia EI SAA kiristää ennenkuin auto on laskettu alas nosturilta, eli ennenkuin takapää on normaalissa korkeudessaan. Jos iskunvaimentajat kiristää auton ollessa nosturilla, joutuu mäntä kieroon asentoon. Kuuluu nitinää ja kumitiiviste alkaa vuotaa.

      Ongelma on yleinen - vastaavanlaisia silmukkapäisiä iskareita käytetään mm. VW:ssä ja Peugeotissa. Maan Auto kuuluu rikkoneen uusia iskareita oikein urakalla, ennenkuin uskoivat miten työ tulee tehdä.

      Oman liikkeeni kanssa alkoi kova riita. En saanut iskunvaimentajien maahantuojalta korvausta koska osat olivat OK mutta asennuksessa ryssittiin. Merkkiliikkeen mukaan he eivät voi tietää miten asiakas tahtoo osat kiinnitettävän (ainoalla oikealla tavalla).

      Saimme nahkapäätöksen aikaiseksi ja asiakassuhde jatkuu, mutta koskaan en enää vaihdata takaiskareita liikkeessä !!!

      Sittemmin kun kävin Motonetin sivuilla, huomasin että siellä kerrotaan miten työ tulee tehdä, käypä kurkistamassa. Jospa joku kertoisi sen merkkiliikkeellekin

      Motonetin sivulla

      • Kysyvä eksyy?

        Kiitos tuosta tiedosta. Jostain muistaakseni luin tällaisesta ennenkin. Iskunvaimentajien tiedot olen suoraan leikkaa-liimannut Motonetin tarvikelistasta. Listassa tosiaan lukee varoitus oikeasta kiinnityksestä (jonka pyyhin pois viestistä. Niin, ja tuossa listassa on vahingossa tullut kahteen kertaan BogeSachsin iskunvaimentaja).

        Mutta pitäisikö porrasperä-sedaniin laittaa jopa farmarille osoitetut iskunvaimentimet? Onhan kaiketi molemmissa malleissa raskaampi massa kuin perusmalli 5-ovisessa ja pienempikoneisissa 1,4 ja 1,6-litraisissa. En ole kylläkään vielä silmämääräisesti mitannut, sopisiko farmarin iskari.


    • salminakki

      - 97 1,6 meganessani on ollut Monroe Reflexit jo 2½ vuotta ja ajettu on n 50000km. Ei ole ollut valittamista.

      • Kysyvä eksyy?

        Annatko tarkemmat tuote/mallitiedot?


      • rellu miäs
        Kysyvä eksyy? kirjoitti:

        Annatko tarkemmat tuote/mallitiedot?

        Muistaako kukaan monen millin on 00 meganen takaiskarin yläpään kiinnityksen tähtipää mutteri?? pitäs tuollaseen vaihtaa iskarit eikä oo tähtipää hylsyä niin ei viitti ostaa kun tuon yhden kun harvoin tarvii...Vai aukeisko ihan perus hylsyllä?


    • Anonyymi

      Hae sarja Puuilosta, ei ole kallis. Itse löysin 3/8 vääntiöllä sarjan, jopa valmistettu Taiwanissa, eikä kiina-kamaa niinkuin useimmat halvat työkalut

      Ei kannata natkuilla tällaisessa asiassa, työkaluja tarvitaan aina, jos ei muuten, niin kavereille lainaksi (ja sille tielleen!). Meganeissa ja muissa Renaulteissa on muitakin Torx-pulteja, esim imusarja.

      • Anonyymi

        Mitä luulet onko vastauksesi vielä ajankohtainen kun avaus on tehty vuonna 2008 ja viimeisin 2010?
        Ja tietenkin työkaluja pitää aina hankkia jos ei muuten niin kavereille lainattavaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä luulet onko vastauksesi vielä ajankohtainen kun avaus on tehty vuonna 2008 ja viimeisin 2010?
        Ja tietenkin työkaluja pitää aina hankkia jos ei muuten niin kavereille lainattavaksi.

        Eiköhän meganeen vaihdeta vielä vuosia iskunvaimentimia, joten ihan ajankohtaista tietoa.


    • Anonyymi

      Motonet saisi "ehkä vähän" kehittää auton REKISTERINUMEROON perustuvaa varaosahakuaan. Luulisi, että auto on tunnistettu riittävällä tarkkuudella kun Motonet hakee tiedot autosta rekisterinumeron kautta, mutta ei.
      Jopa vuosimalliväli on osassa varaosia väärä. Eikä lista edes erota onko oma auto nelivetoinen vai etuvetoinen. Sytytystulpissakin pitäisi tietää moottorinumero iskutilavuuden lisäksi, mutta tuo moottorinumerokin on aivan vuosimallisidonnainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe