Paljonko

aloittelevat

freelancerit voivat pyytää tehdystä työstäänpalkkaa? Entä kuinka hyvin voi tienata nettisivujen freelancer-toimittajana, joka kirjoittaa blogiin?

3

1073

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiukkasen?

      Oletko kirjoittava freelancer-toimittaja vai kuvaaja vai sekä että vai leikkaja vai ohjaaja vai graafikko vai mikä?

      Ja millaisiin julkaisuihin teet työtäsi?

      Journalistiliiton sivuiltahan tunnetusti löytyy freelancerin palkkiosuositukset, mutta harva media ainakaan lehdistön puolella maksaa todellisuudessa niin korkeita liksoja. Jotkut maksavat enemmänkin, kunhan osaa pyytää ja neuvotella.

      • Nyt alkoi kiinnostaa

        Kuka maksaa enemmän ja mistä? Jollekin puolijulkkiksille vain kolumneista tms. joita nimellä myydään vaiko tarkoitatko ihan normaaleista tasokkaista jutuista normaaleille hyville toimittajille?


      • Täti Toimittaja
        Nyt alkoi kiinnostaa kirjoitti:

        Kuka maksaa enemmän ja mistä? Jollekin puolijulkkiksille vain kolumneista tms. joita nimellä myydään vaiko tarkoitatko ihan normaaleista tasokkaista jutuista normaaleille hyville toimittajille?

        Journalistiliiton suositukset ovat vain suosituksia ja niitä sekä alitetaan että ylitetään sujuvasti. Jos puhutaan tavallisten hyvien toimittajien tekemistä tavallisista jutuista niin parhaat maksajat ovat (siis paremmuusjärjestys): 1) mainos- ja asiakaslehdet, 2) erityisaikakauslehdet, 3) aikakauslehdet, 4) iltapäivälehdet ja valtakunnalliset päivälehdet, 5) maakuntalehdet ja paikallislehdet. Viimeksimainitut nöyryyttävät kirjoittajia jopa 20 euron palkkioilla. Jotta joku media maksaisi sinulle normaalitasoa enemmän esimerkiksi kolumnista tai nettiblogin pitämisestä, sinun tulisi olla vaikkapa sitten julkkis tai jotenkin erityisesti profiloitunut jollakin alalla tai sitten erittäin taitava taviskirjoittaja. Ulkopuolisten tekemissä kolumneissa/blogeissa on median kannalta oltava ns. sitä jotain muuta, joka erityisesti kiinnostaa lukijoita. Sellaisille kirjoittajille voidaan maksaa 200-400 euroa per kolumni / blogi. Vastaavasti aikakauslehti voi maksaa aukeaman jutusta jossa on kaksi kuvaa, about 400-600 euroa, ja joskus taksan määrää jutun tekoon käytetty aika. Mutta noinniinkuin yleisesti voi sanoa, että taksoja on laidasta laitaan. Onnea matkaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1656
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      940
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      774
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      539
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe