Paljonko

aloittelevat

freelancerit voivat pyytää tehdystä työstäänpalkkaa? Entä kuinka hyvin voi tienata nettisivujen freelancer-toimittajana, joka kirjoittaa blogiin?

3

1071

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiukkasen?

      Oletko kirjoittava freelancer-toimittaja vai kuvaaja vai sekä että vai leikkaja vai ohjaaja vai graafikko vai mikä?

      Ja millaisiin julkaisuihin teet työtäsi?

      Journalistiliiton sivuiltahan tunnetusti löytyy freelancerin palkkiosuositukset, mutta harva media ainakaan lehdistön puolella maksaa todellisuudessa niin korkeita liksoja. Jotkut maksavat enemmänkin, kunhan osaa pyytää ja neuvotella.

      • Nyt alkoi kiinnostaa

        Kuka maksaa enemmän ja mistä? Jollekin puolijulkkiksille vain kolumneista tms. joita nimellä myydään vaiko tarkoitatko ihan normaaleista tasokkaista jutuista normaaleille hyville toimittajille?


      • Täti Toimittaja
        Nyt alkoi kiinnostaa kirjoitti:

        Kuka maksaa enemmän ja mistä? Jollekin puolijulkkiksille vain kolumneista tms. joita nimellä myydään vaiko tarkoitatko ihan normaaleista tasokkaista jutuista normaaleille hyville toimittajille?

        Journalistiliiton suositukset ovat vain suosituksia ja niitä sekä alitetaan että ylitetään sujuvasti. Jos puhutaan tavallisten hyvien toimittajien tekemistä tavallisista jutuista niin parhaat maksajat ovat (siis paremmuusjärjestys): 1) mainos- ja asiakaslehdet, 2) erityisaikakauslehdet, 3) aikakauslehdet, 4) iltapäivälehdet ja valtakunnalliset päivälehdet, 5) maakuntalehdet ja paikallislehdet. Viimeksimainitut nöyryyttävät kirjoittajia jopa 20 euron palkkioilla. Jotta joku media maksaisi sinulle normaalitasoa enemmän esimerkiksi kolumnista tai nettiblogin pitämisestä, sinun tulisi olla vaikkapa sitten julkkis tai jotenkin erityisesti profiloitunut jollakin alalla tai sitten erittäin taitava taviskirjoittaja. Ulkopuolisten tekemissä kolumneissa/blogeissa on median kannalta oltava ns. sitä jotain muuta, joka erityisesti kiinnostaa lukijoita. Sellaisille kirjoittajille voidaan maksaa 200-400 euroa per kolumni / blogi. Vastaavasti aikakauslehti voi maksaa aukeaman jutusta jossa on kaksi kuvaa, about 400-600 euroa, ja joskus taksan määrää jutun tekoon käytetty aika. Mutta noinniinkuin yleisesti voi sanoa, että taksoja on laidasta laitaan. Onnea matkaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      146
      842
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. 26
      511
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      505
    Aihe