Kiersin viime talvena suksilla ympäri Karjalaa, ja keräsin runolauluissa perimätietona säilyneitä FF-sananlaskuja/-sanontoja. Tässä niistä muutama maistiaisiksi.
- Lähti kuin henki Sector 7:n ihmisiltä.
- Kyllä Kupo-pähkinä mooglen kotiin ajaa.
- Kaikki paitsi KotR on turhaa.
- Makunsa kullakin sanoi Quina.
- Konstit on monet, sanoi Rinoa kun Angelolla vihollisia tappoi.
- Kun Caith Sith puhuu, on vastuu kuulijalla.
- Vinossa on kuin Shin-Ra 26
- Ei world mappia käyttävä tieltä eksy.
- Mikäs Sephirothin tappaisi.
- Nuorena vitsa väännettävä, sanoi Cloud kun Marlenea hyväksikäytti.
Ja lopuksi vielä yksi ulkomaankielinen:
- You can take Barret out of jungle, but you can't take the jungle out of Barret.
- Lähti kuin henki Sector 7:n ihmisiltä.
- Kyllä Kupo-pähkinä mooglen kotiin ajaa.
- Kaikki paitsi KotR on turhaa.
- Makunsa kullakin sanoi Quina.
- Konstit on monet, sanoi Rinoa kun Angelolla vihollisia tappoi.
- Kun Caith Sith puhuu, on vastuu kuulijalla.
- Vinossa on kuin Shin-Ra 26
- Ei world mappia käyttävä tieltä eksy.
- Mikäs Sephirothin tappaisi.
- Nuorena vitsa väännettävä, sanoi Cloud kun Marlenea hyväksikäytti.
Ja lopuksi vielä yksi ulkomaankielinen:
- You can take Barret out of jungle, but you can't take the jungle out of Barret.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Cait*
kotor tarkoittaa erästä xboxin roolipeliä sarjaa,niin mie rakastan sua:D se on yksparhaista rooli peleistä mitä olen koskaan pelannu..se eräs fantasia maailma on kyllä parasta mitä maailma on koskaan nähny..leffat on kyllä parhaita..
Koska FF-palsta niin lyhenne KotR tietenkin Knights of the Round. Jade Empire sitä paitsi parempi ku KotOR. Mun tyyliin kuuluu verbit pois. Uusi ja ihanampi.
Yks jäi tuohon viestiin. Luovun tyylistäni vietettyäni ensin viikon masennus- ja katumusputken.
Se tarkoittaa Arno Kotroa.
ime omia VEHKEITÄ..kakkeli nakkeli:D
kotoreja on kaksi..toinen niistä on muuten parempi:D
KotOR2 on buginen kuin mikä, musiikit toistavat itseään ja muutenkin keskeneräisen oloinen. Etenkin molemmat loppuratkaisut ovat syvältä ja poikittain. Kuitenkin kavereiden suuntaumukseen vaikuttaminen on hyvä idea.
Ykkönen sen olla pitää. Silti JE hakkaa molemmat.
kakkonen on paljo parempi,vaikka onki ihan kakkeli keskeneräinen paska..siitä jade empirestä en tiiä ku tyyliini ei kuulu pelata huonoja pelejä:D
mielipiteitä saa olla monia (itselläni on jokaiseen tilanteeseen sopiva), minä olen JE:stä samaa mieltä kuin kriitikot. Eikä saa tuomita jos ei ole edes pelannut =(
Muutama ihan näpsäkkä =) Voisin itse muotoilla viimoisen tosin muotoon. Barretti ei pääse nahkastaan ;)
Mitä kieltä tuo on?
En millään saa päähäni :D
Moni kakku päältä kaunis, vitsaili Cloud kun kärsi elinkautista Marlenen hyväilystä.
"Happamia", sanoi Cloud LSD:stä
Jonka nuorna oppii, vanhana taitaa, filosofioi Cloud tappaessaan pikkueläimiä ja muurahaisia
Ei ole koiraa karvoihin katsominen, tilitti Barret
Tosi hyviä
Myken reseptillä 3
"Joka vanhoja muistaa, sitä puukolla sydämmeen" filosofioi Cloud kun Tifa löysi todisteita tämän edellisiltaisista irtosuhteista.
"Rakkaalla lapsella monta isää" runoili Barret kun Yuffie tuli raskaaksi.
"Nuorena niskat väännettävä" sanoi Tidus kun taittoi Yunan niskat.
3 Goth mogin reseptillä
Rakkaudesta se Cloudkin Marlenen pään asfalttia vasten veriseksi sohjoksi potkii
Kimahrin hammastikut on Yunan silmässä
Squall ei keppiään säästä, koska eläimiään vihaa
En itse kerinnyt Karjalaan samoilemaan, kun juuri Tiibetissä taistelin noitaa ja hänen pahuudella lahjomia munkkejaan vastaan. Tietysti kävelin sielt vuoristosta tullessa myös Karjalan halki, muttei å'lkähtänyt mieleen kysellä sananlaskuja tätä ketjua varten. Onneksi olen vanhusten ystävä, ja sovin erään korvessa asuvan karjalasta tänne tulleen evakko-mummon kanssa tapaamisen, jossa hän sitten lauleskeli nämä sanonnat. Oli muuten hyvää mustipiirakkaa mitä tarjosi kahvin kanssa. Ei noi nykynuoret osaa yhtä hyvää tehdä. Palkkioksi suutelin 10 minuutin kielarin tälle 98 vuotiaalle ryppyiselle, viiksekkäälle ja ylipainoiselle mummille.