Sikariistoa

bisoshofen

Prahan keskustassa liikkuessanne tarkistakaa aina bissen hinta ennenkuin tilaatte. Olut voi olla jopa kallimpaa kuin Suomessa!

Hinta vaihteli 29 korunasta 110 (!!) korunaan eli 4,5 euroa!!

Kalleinta on bisse siinä torilla, missä sitä astrokelloa pällistellään. Ruoka on aivan sikahintaista sillä torilla ja täyttä paskaa. Paras vinkki on, että älkää menkö sille torille nälkäisinä tai janoisina! Tai jos menette, niin ostakaa burgerit siitä kioskilta jossa setä grillaa kanaa. Viereisestä kioskista saa bissen 40 korunaa muovimukissa. Sit vaan puistonpenkille syömään...

Oluenjuoja on kuitenkin loppujen lopuksi onnellisessa asemassa Prahassa. Vielä pahempaa on vedenjuojilla. Aivan yleinen virvoitusjuomakoko turistipaikoissa on 0,2 litraa, SIIS 2 DESIÄ!!! Ja hintaa mokomolla on välillä enemmän kuin kaljalla!

Se tulee hommalle hintaa kun eksyy Prahaan kuumana kesäpäivänä.

4

1791

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pasaati1

      Se homma etenee.

      Kaikkialla sama juttu,esim. kalliossa tuoppi halvimmillaan n 2€ ja tornissa bisse voi maksaa 5-6€.

      Kaikissa turistirysissä/keskustoissa sama juttu.

    • pivopivo

      Miksi Prahassa ei olut saisi maksaa saman kuin Suomessa? Kun ei ole hintasäännöstelyä, niin oluen hintakin vaihtelee paikan mukaan.
      Niin, ja hulluhan se on, joka ei ennen tilausta katso/kysy, mitä se haluamasi tuote maksaa.

      • valtov

        Oheista linkistä löytyy kuvia Prahasta
        (huhtikuu 2008) http://www.saunalahti.fi/~vavauh/

        Meidän kaljat maksoivat 30-35 korunaa vaikka juotiin ihan keskustassa.Yleensä hinnat olivat näkyvissä seinällä tai ruokalistassa, jos hintaa ei tiedä ennen tilausta ottaa turhan riskin. Toisaalta kaljat voi ostaa reppuun kaupasta ja juoda ohimennen puiston penkillä, hinta on halvin eikä tarvitse miettiä tippejä :-)


    • sibyllavon

      haluaa mennä juomaan Prahaan, niin voi jättää matkan tekemättä. Saa silläkin hinnalla juoda kotimaassa. Tilasimme pari kertaa ruoan kanssa, en muista mitä maksoi. Meillä oli varaa siihen. Kivennäisvettä ostimme kaupasta. Italialaiskadulta löysimme hyvän vihanneskaupan. Sieltä kävimme ostamassa mansikoita ja pensasmustikoita joka päivä. Olivat parempia ja halvempia kuin Vanhankaupungin torilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      396
      1620
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1075
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      82
      913
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      885
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      822
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      799
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      757
    8. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      746
    9. 58
      745
    10. 59
      735
    Aihe