kertakäyttöinen E-Mail

moi !
Nyt tarvis ssada selville kertakäyttöinen e-mail
oli Koti-mikro lehdessä tänä vuonna kys.firman osoite ..
mutt en tiedä missä numerossa
jos joku voi auttaa niin kiitos etukäteen
6556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://www.spamavert.com/

Tämä mainittiin jossain vaiheessa kotimikro lehdessä.

En muista numeroa missä tämä mainittiin.

Olen spamaverttia käyttänyt ja hyvin on toiminut.

Äänestä

Minäkin haluaisin tietää mikä on"Kertakäyttöinen E.mail" kertokaa nyt ihmeessä ja eihän sitä voi mitään apua neuvoa kun ei tiedä edes mistä puhutaan,,,mutta olisko se joku gmail,yahoo tai joku muu internet mail?

Äänestä
  • Lähetät vain kerran ja sen jälkeen osoite ei ole enää käytössä. Tai lakkaa olemasta määrätyn ajan kuluessa.
    Luettelemasi palveluntarjoajat eivät ole kertakäyttöisiä osoitteita tarjoavia, vaan tuottavat pysyviä palveluita.

    Äänestä

  • Kertakäyttöinen meiliosoite = osoite joka toimii muutamasta tunnista muutamaan vuorokauteen ja poistuu siten automaattisesti, Suomi24:n tapainen webmail systeemi yleensä. Tarkoitettu tilapäiseen käyttöön, yleisin lienee erilaisten rekisteröinti yms.koodien saamisessa.

    Esimerkiksi jotkut ohjelmat ovat ilmaisia mutta käyttö vaatii rekisteröintikoodin joka lähetetään meilinä annettuun osoitteeseen, kaikki eivät (syystä) halua antaa tuollaisiin oikeaa osoitettaan. Näihin voi käyttää, ja käytetäänkin, paljon noita kertakäyttöisiä osoitteita. Vaikka suuri osa noista ohjelmien tekijöistä ei "väärinkäytäkkään" saamiaan osoitteita vaan lähettävät vain sen rekisteröintikoodin niin sekaan mahtuu valitetavan paljon niitä joilta osoitteet päätyvät roskapostilistoille.

    Itselläni on tuota käyttöä varten erillinen meiliosoite (suomi24:ssä tällähetkellä) ja vaikka osoitetta ei käytetä/ilmoiteta/kerrota mihinkään muualle kuin noihin rekisteröintikoodien saamiseen niin menossa on jo 3.s osoite, 2 ensimmäistä olen vuosien mittaan joutunut hylkäämään järjettömän roskapostitulvan takia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jojo kirjoitti:

moi !
Nyt tarvis ssada selville kertakäyttöinen e-mail
oli Koti-mikro lehdessä tänä vuonna kys.firman osoite ..
mutt en tiedä missä numerossa
jos joku voi auttaa niin kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu