Asuntojen hinnat ovat nousseet

Indeksi: OMX Helsinki...5 vuotta 39.64%

Jos osti 5 vuotta sitten asunnon, niin siitä saisi nyt keskimäärin paremmin voittoa, kuin 5 vuotta sitten ostetuista Helsingin pörssin osakkeista.

Miten siinä nyt näin kävi?

"Sijoittaminen tarkoittaa tavallisesti rahoitusinstrumenttien ostoa, hallussapitoa ja myymistä tarkoituksena tehdä voittoa."
2480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomessa varmaan 95 asuntoa sadasta ostetaan omaan asumiskäyttöön. Asunto ei siis ole yleensä mikään sijoituskikkailun väline.

Tällä palstalla kirjoittelee muka asuntosijoituksista jotain tietäviä, jotka onanoivat Tlastokeskuksen käyrän ääressä, odottaen vastaavaa hintojen pudotusta kuin v. 91-94. Näillä on myös tietenkin vähintään 100 tonnia rahaa odottamassa määräaikaistileillä SITÄ hetkeä. Tuo kaikki tapahtuu kuitenkin ihan mielikuvitusmaailmassa ja hyvä niin.

Oikeassa elämässä asunto ostetaan silloin kun se aika oman tai perheen kokonaistilanteen kannalta on sopiva.

Äänestä
  • Itselläni on kyllä ollut ajatus ostaa sijoitusasunto.

    Mutta ostoa en ajatellut todellakaan nyt. Eihän vielä mitään radikaalimpaa laskua ole pahemmin tapahtunut Suomessa. Ehkä ensi syksyn jälkeen. Paras aika luultavasti ensi vuonna. Alkuperäinen keskustelun aloittaja ei varmaankaan ymmärrä, että asuntojen hinnat käyttäytyvät kuin hidas laiskiainen verrattuna pörssikurssien gepardinvauhtiin. Ja suurin tekijä hinnanmuodostuksessa on velkarahan saatavuus (ja asunnon ostajien halukkuus ottaa lainaa). Ja asuminenhan on perustarve. Kun velkahanat menevät kiinni, niin hintojen nousu pysähtyy ja pahimmassa tapauksessa putoavat.

    Muutokset tapahtuvat hitaasti, mutta ilmiselvästi maailman kehitys on tulossa myös tänne eli vaikutuksia tulee olemaan asuntojen hinnoissa myös Suomessa. Jopa palstan rommaajilla on aivan liian kiire! Ei pitäisi hosua niin valtavasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


viidessä vuodesa kirjoitti:

Indeksi: OMX Helsinki...5 vuotta 39.64%

Jos osti 5 vuotta sitten asunnon, niin siitä saisi nyt keskimäärin paremmin voittoa, kuin 5 vuotta sitten ostetuista Helsingin pörssin osakkeista.

Miten siinä nyt näin kävi?

"Sijoittaminen tarkoittaa tavallisesti rahoitusinstrumenttien ostoa, hallussapitoa ja myymistä tarkoituksena tehdä voittoa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu