Suomi24:n palstoilta ei löydy sopivaa suomenkieltä...

...käsittelevää osastoa, niin kysympä tämän palstan sanankäyttäjiltä:

-Mikä on nettisaiti? (saitti?)
-Mitä on tuunaaminen? Suomenkielinen vasine?
-Mikä on brändi? Siis ei brandy, joka on juoma.
-Mitä eroa on hyper- ja supermarketilla?
3220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

löytyisi, mutta vastaan nyt kun ei kovin vaikeita ole...

Ensimmäisen kohdalla meinaa mennä sormi suuhun, kun tämä nettikieli on itselläkin vähän haussa.

Vasta muutama viikko sitten hoksasin että irl tarkoittaa in real life ja olen sitten muutaman kerran itsekin ilmaisua käyttänyt. :)

Jossain käymässäni keskustelussa keskusteluun lykkäsi uusi nimimerkki: ap. Nimimerkki tuntui tutulta ja kohta huomasin, että sama henkilö on ottanut osaa muihinkin keskusteluihin. Kyseessä on huomionhakuinen tyyppi, joka ei yleensä koskaan tee omia aloituksia mutta ahkerasti änkeää muiden aloittamiin keskusteluihin. Onneksi en ehtinyt äityä kärkeviin tulkintoihin kyseisestä hepusta, kun arvoitus ratkesi.

No juu, ensimmäinen meinaa kait sivustoa, suomeksi sanottuna siis jotain sellaista kuin nettisivut, verkkosivut.

Tuunaaminen on... asian tai esineen (yleensä kait esineen) muotoilemista uuteen uskoon. Siis ulkonäön muuttamista. Suomenkielinen vastine voisi olla yksinkertaisesti vaikka "muuttaa": tuunasin esineen = muutin esineen ulkonäön.

Brändi ei ole ihan sama kuin tuotemerkki... se on enemmänkin sellainen kokonaisuus, äh... täytyy oikein pysähtyä miettimään. Brändi on... hmm... se on vähän niin kuin rakennettu imago, sellainen mistä kaikki tunnistaa tuotteen. Tai ainakin mistä tuote on tunnistettavissa. Millä tavalla tuotetta markkinoidaan, mitä ominaisuuksia ja mielikuvia (millä tavalla väritettyjä mielikuvia) siihen pyritään istuttamaan, niin että nämä mielikuvat on yhtä kuin tuote. Ne tuotteeseen liittyvät ominaisuudet, piirteet, joilla se markkinoidaan, myydään? Mielikuvarykelmä? Suomenkielistä vastinetta ei nyt tule mieleen mikä olisi sopiva. Toivottavasti joku antaa paremman vastauksen kun jotenkin lyö nyt tyhjää tässä kohden.

Viimeinen on helppo.

Superin jälkeen tulee hyper. Se on superlatiivi mikä otetaan käyttöön kun supersuper ei riitä. Kahdenkymmenen K:n Supermarket voisi olla hypermarket, siis Ylimarket. Minun mielestäni hypermarketteja ei ole olemassakaan, se on ylisana millä pyritään luomaan mielikuva kaikkien muiden kauppojen yläpuolelle menevästä, viimeisen päälle laajasta ja kattavasta marketista. Mieluummin käyttäisin reilua suomenkielistä sanaa suurmarket tai äärimmillään supersuurmarket tai extrasupermarket.

Sanaa hypermarket en ollut vielä kuullutkaan. No, seuraavaksi varmaan tulee superhypermarket ja sitten extrasuperhypermarket ja lopulta hyperextrasuperhypermarket? Uusiakin nimityksiä voidaan kehittää. UUDEN AJAN MARKET lienee jo olemassa, joten miten olisi UUSIMMAN AJAN MARKET? KAIKKITARPEETTYYDYTTÄVÄMARKET? Lähes yhtä hassuja nimityksiä kuin hypermarket.

No juu, onhan tuo ymmärrettävä nimike...
Hypermarket = massiivinen, tuotteiltaan ja palveluiltaan erityisen suurenmoinen, kaikki aiemmat ylittävä, mahdollisimman hieno ja nykyaikainen tavaratalo.

Tarkasti ottaen kysymyksesi on väärällä palstalla. Tämä olisi kuulunut kielipalstalle. Tai. Ensimmäisen kysymyksen olisit voinut heittää jonnekin tietotekniikan puolelle, kolmannen ja neljännen kaupan alan tai markkinoinnin palstalle, jos ehkä sellainenkin palsta on. Kohta varmaan on.

Täällä Suomi24-hypersaitilla. :)

Onko saitti Suomi24 sivusto kokonaisuudessaan vai tietty palsta? Esimerkiksi olemmeko nyt Suomi24:n Yleistä kirjallisuudesta -saitilla? Käsittääkseni Suomi24 on saitti ja esimerkiksi tämä on kyseisen saitin yksi palsta. Saitti ei siis ole sama kuin palsta vaan on eri palstoihin jakautuva sivusto. Mutta myös yksipalstainen, yksinkertainen kotisivu voi olla saitti? Tähänkin sinun täytyy saada täsmällisempi tieto joltain viisaammalta.

Ja nyt, ilman kummempia superlatiiveja:
Hyperhyvää päivän jatkoa!

Äänestä

Me ollaan täällä tsiigailtu jenkkisarjoja telkusta aina ihan pikkuskidistä lähtien ja sieltä kielestä nuokin tarttuneet ovat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laritsa M kirjoitti:

...käsittelevää osastoa, niin kysympä tämän palstan sanankäyttäjiltä:

-Mikä on nettisaiti? (saitti?)
-Mitä on tuunaaminen? Suomenkielinen vasine?
-Mikä on brändi? Siis ei brandy, joka on juoma.
-Mitä eroa on hyper- ja supermarketilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu