Itikkatilanne Altassa?

autotelttanorjajaminä

Sinnepäin 2-3viikon päästä matkataan, mikähän on tilanne nyt?

Milloin pahin aika?

Kiitos!

Ps, jos tiedät hyviä luontokuvailukohteita tai telttailualueita jossa ainakin suihkut, niin kerrothan :D

6

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itikoita...

      Atlantin rannalla harvemmin itikoita.
      Silloin, kun täällä on itikkatilanne sietämätön, niin jäämerenrannalla on tilanne kohtuullinen, tai ei ollenkaan.

      Itse olen yöpynyt muutaman yön, kun Altasta ajellaan kaupungin läpi pohjoiseen viimeisen rautasillan yli vasemmalla puolen on jonkun uskovaisjärjestön ylläpitämä leirintäalue ja sen mökit edullisia, kelvollisia. Nimi joku Solväng,, tai siihen suuntaan.
      Vessat, keittomahdollisuus, jääkaappi ja suihkut löytyy.

      Yritän arvata... autoilet Enontekiöltä Altaan.
      Altavuono on jo verraton kuvauskohde.

      Katso kartalta Altavuonon suulle meneviä teitä, uskoisin löytyvän lintukallioita, jos sellainen kiinnostaa. Verrattomia kalapaikkoja siellä on.
      http://www.hvor.no/

    • Miimu

      Olemme matkailleet Pohjois-Norjassa kymmenisen kertaa heinäkuussa emmekä ole törmänneet itikkaongelmiin suuremmin, ainakaan aukeilla paikoilla.
      Matkailemme vaunun kanssa, joten leiripaikoista ei niin väliä.
      Eontekiöltä saavuttaessa Altaan (lähellä Altaa siis) on upeat maisemat, tie kulkee vuonon pohjalla ja korkeat seinämät reunustavat tietä. Mutta jotta näkisit toisenlaisia jylhiä maisemia, kannattanee takaisin tulla Skibottenin/Kilpisjärven kautta, tai kuinka päin reitin kiertänetkin. Jos on tarkoitus mennä kauemmaksi, niin Nordkappiin sitten. Sielä taas on niin toisenlaista, puuttomia vuoria silmänkantamattomiin, ei niin kaunista, mutta elämyksellistä kuitenkin. Varsinkin, jos ei ole tarkoitus mennä uudelleen Pohjois-Norjaan, niin Nordkappi kyllä kannattaa käydä katsomassa.
      Meille Norjan matkailusta on tullut jokakesäistä, sinne on pakko päästä uudelleen....mutta asummekin etelä-lapissa.

      • TeRä

        Toivoisin teiltä Pohjois-Norjan kävijöiltä vinkkejä ja ehdotuksia, miten kannattaisi autoilla Pohjois-Norjan reitti. Oma alustava suunnitelmani oli ajaa Utsjoen kautta Norjaan ja Porsangeriin. Sieltä suunnittelin jatkavani ehkä Nordkappiin ja takaisin Altaan. Sieltä sitten Jäämeren rantaa pitkin Tromsön. Sieltä sitten takaisin Suomeen Kilpisjärven kautta. Olen innokas kuvaaja, joten etsin mieluiten hienoja maisemia. Kannattaisiko sittenkin ajaa jo Karikasniemen kautta Norjaan ja sieltä Porsnageriin. Tämä reitti on selvästi lyhempi ja toivoisin jonkun kommenttia, kumpi reitti on parempi jos ajatellaan esisijaisesti maisemia. Olen lähdössä tulle reitille jo ensi maanantaina, joten nopeat kommentit olisivat tosi tervetulleita.


      • norjasta Norjasta
        TeRä kirjoitti:

        Toivoisin teiltä Pohjois-Norjan kävijöiltä vinkkejä ja ehdotuksia, miten kannattaisi autoilla Pohjois-Norjan reitti. Oma alustava suunnitelmani oli ajaa Utsjoen kautta Norjaan ja Porsangeriin. Sieltä suunnittelin jatkavani ehkä Nordkappiin ja takaisin Altaan. Sieltä sitten Jäämeren rantaa pitkin Tromsön. Sieltä sitten takaisin Suomeen Kilpisjärven kautta. Olen innokas kuvaaja, joten etsin mieluiten hienoja maisemia. Kannattaisiko sittenkin ajaa jo Karikasniemen kautta Norjaan ja sieltä Porsnageriin. Tämä reitti on selvästi lyhempi ja toivoisin jonkun kommenttia, kumpi reitti on parempi jos ajatellaan esisijaisesti maisemia. Olen lähdössä tulle reitille jo ensi maanantaina, joten nopeat kommentit olisivat tosi tervetulleita.

        Suosittelen ajamaan Kaamasesta Karigasniemeen ja Karigasniemestä Utsjoelle. Utsjoelta sitten voit mielesi mukaan valita menetkö Norjan kautta Tana bruhun vai Nuorgamin kautta. Nuorgamin kautta ajaessasi voit piipahtaa Varanginvuonolla, vaikkei Tana brustakaan Varanginvuonolle ole kuin parikymmentä kilometriä. Tana brusta sitten Lakselviin. Maisemallisesti tuo reitti on paljon parempi kuin Karigasniemen/Karasjoen kautta. Suosittelen muun muassa käymään katsomassa Silfar kanjonia, joka sijaitsee noin 60 km päässä Lakselvista, melko lähellä Pyssyjokea. Karigasniemen kauttakin voi toki Lakselviin ajaa, mutta tuolla tieosuudella maisemat jäävät melko "valjuiksi", jos on pilvistä, sillä korkeimmat tunturit eivät näy pilvisellä säällä.


    • tiedoksi

      Jorgrundelva Jordgrundissa Yykeänperältä pohjoiseen muutama kymmenen kilometriä.

      Yykeänperällä on useitakin telttailu/mökkipalveluita esim. Brennfjellet (Seppolan) ja itse Yykeänperällä,jonka omistaja sekin Seppola, sukua edelliselle.

      Altassa on pohjoispuolella ainakin yksi leirintäalue. Itse yövyin v. 2006 maastossa Leirbotnvattenin rannalla. Ei maksa mitään.
      Olin fillarilla liikenteessä. Oikein kivaa. Suosittelen. Jättäkää jo se auto välillä kotiin.
      Ei kai se niin rakas ole;)

      http://ryyti.blogspot.com/2006/07/leirbotnvann-masimaze.html

      • ajetaan 2000 km fillarilla

        Taitaa tulla joulu, ennen kuin reissu tehty, jos fillarilla lähtee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 70
      1303
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      205
      1289
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe