on tarkoitettu vain suggereiden/yhdistysten asioiden ruotimiseen. Jos sinulla on meheviä tietoja tai salaisuuksia näistä asioista, niin tänne vain tekstiä. Parhaita aiheita ovat esim. pimeät listat tai potilasvahingot. Niistä tulee paljon viestejä. Siis ne, jotka haluavat keskustella hypnoosista niin kipin kapin toisille palstoille.
Tämä
palsta kuules
10424
0Äänestä
Vastaukset 10
Vanhimmat
Viestisi kielii epätoivosta. Yrität viedä toisille urille aiheellisen keskustelun alanne rakenteista, busineksista ja ideologioista. Entä opiskelijanne, "potilaanne" ja näiden omaiset?
Siteeraan siteerattua: "Voisivatko ns. maallikkoliikkeiden vastaavat (tajunnanyhteisö SHY, hypnologiyhdistys Hypnoosiliitto) jo kommentoida Laitisen&Jääskeläisen ym (Lääkärilehti 2006), Kallion ym (Duodecimin oppikirja 2004) ja Lauerman (Lääkärilehti 2001) julkaisuissa ja Tehy-lehdessä (2005), sekä Usko, toivo, huijaus -teoksessa (Duodecim 2007) esiteltyjä
- ongelmatapauksia: hoitohaittoja, virhekohteluja ja hyväksikäyttöjä?
- koulutusepäselvyyksiä?
- kiistanalaisia nimikkeitä, rekistereitä ja mainontaa?
Ovatko liikkeet edes jäsenilleen kertoneet näistä kirjoituksista ammatti- ja tiedejulkaisuissa? Milloin yhteisöt rehellisesti ja itsekriittisesti paljastavat historiansa ja tilastot hoitojensa (tai "valmennustensa") tuloksista ja määristä julkiseen arviointiin?"
Eiköhän teillä olisi jo kiire pistää maallikkoalanne kuviot remonttiin ja tehdä linjantarkistus. Kuvioita sisältä päin tuntevan kuvaus on aika hyvin alanne pimenemistä "valaiseva" analyysi:
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000468&posting=22000000036425941
en kuulu mihinkään hypnoosijärjestöön, enkä ole edes villi hypnologi. Tunnen kyllä hypnoosia ja olen seurannut ajoittain tätä sairasta ja paranoidista palstaa. Ei täällä edes keskustella hypnoosin mahollisuuksista, vaan kaikki viestit menevät aina negatiivisten/paranoidisten ihmisten kirjoitteluun. Olette tosin säälittävää porukkaa.
Leimaatko virhekohtelua kokeneista asiakkaita, kurssihuijattuja tai kultinomaisista terapiayhteisöistä irrottautuvia? Vai heidän omaisiaanko stigmatisoit? Surullista.
En jatka trollaavan ja provoilevan viestintäsi, "suggeri", kommentointia tämän enempää.
jos et ole hypnoosialan toimija, niin luulisi että kannatat alan tutkintaa - ja puoskarilakia.
jos et ole suggeri, luulisi sinun pitävän tärkeänä avointa keskustelua terapia-alan outouksista.
valitan kielenkäyttöäsi ja provoilevaa trollaava sanomaasi.
alkuperäinen ei ole paranoidinen, kuten kaikki täällä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trollaus
kommentoida eriäviä mielipiteitä, vaan ne laitetaan trollauksen piikkiin. huvittavaa
Pitää olla joku mielipide mitä kommentoida, vaikka esittäjä olisi trollikin. Kun tiedetään miten maallikkoliikkeissä suhtaudutaan avoimeen keskusteluun, niin ei naurata.
suhtaudutaan avoimeen keskusteluun ? Onko puhujia vaiennettu ?