vajaa vuosi sitten. Nyt olemme huomanneet että yhtiö on ihan jotain muuta mitä ihanat aso mainos kuvat antaa ymmärtää.
edistyksellisiä piha talkoita ei pidetä siinä pelossa että vuokrat nousee.
ilmoituksia talossa olevista epäkohdista ei tehdä samasta syystä.
Rakensimme omalle pihalle terassin ja grillin.
naapuri hyökkäsi roikkumaan aidallemme; eihän tämä minulle kuulu, mutta ei tuollaisia sätöksiä saa rakentaa. Teidän pitää purkaa kaikki pois kun muutatte.
Ei täällä saa rakentaa mitään roju kasoja.."
Että ihanaa ASO asumista... viihdy ja nauti naapureistasi.
edistyksellisiä piha talkoita ei pidetä siinä pelossa että vuokrat nousee.
ilmoituksia talossa olevista epäkohdista ei tehdä samasta syystä.
Rakensimme omalle pihalle terassin ja grillin.
naapuri hyökkäsi roikkumaan aidallemme; eihän tämä minulle kuulu, mutta ei tuollaisia sätöksiä saa rakentaa. Teidän pitää purkaa kaikki pois kun muutatte.
Ei täällä saa rakentaa mitään roju kasoja.."
Että ihanaa ASO asumista... viihdy ja nauti naapureistasi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
.....Rakensimme omalle pihalle terassin ja grillin......
En ota muuhun aso-asumiseen kantaa, koska en ole koskaan sellaisessa asunut, ainoastaan "tavallisessa" omistusasunnossa. Mutta voiko aso-yhtiöissä ihan noin vaan rakennella pihalle ihan mitä vaan? Yleensä ainakin omistusrivareissa on vähintään hyvä kysyä yhtiön kanta moisiin rakennelmiin. Pieni terassi on useimmiten ihan ok, mutta kiinteän grillin rakentaminen on vähän toinen juttu.
Toisekseen ainakin tällä palstalla on ollut juttuja noiden aso-asuntojen vuokrista, että ne nousee säännöllisesti, pidetään niitä talkoita tai ei. Ja jos taloissa on jotain korjattavaa, niin on aika lyhytnäköistä siirtää niitä korjauksia, koska myöhemmin ne varmasti maksaa enemmän. Vai mitä tarkoitit noilla epäkohdilla?
Olen asunut 5 erillistalon yhtiössä parikymmentä vuotta ja 10 asunnon RT-yhtiössä 5 vuotta. Omistusasuntoja toki.
Molemmissa huoneiston takapihat olivat aidattuja ja todella omia. Sai ihan vapaasti rakentaa mitä vain terassia katoksineen tai muurata grillin. Ei olisi tullut itselleni mieleenkään että puuttuisin jonkun rakentamisiin puhumattakaan että joku puuttuisi siihen mitä minä teen omistamani asunnon aidatulla takapihalla. Kaikki kunnostaminen tietenkin nostaa asunnon arvoa. Asunnosta katetulla terassilla maksetaan enemmän kuin asunnosta ilman.
Vuokra-asunnoissa voivat asiat olla eri. Tosin jos olisin aloittajan housuissa vastaisin naapurille varsin napakasti että tosiaan, asia ei todellakaan sinulle kuulu ja ehkäpä me aiomme asua asunnossamme pitkään. Sikäli kuin olet rakentanut ASIALLISET terassit grilleineen. ("Romukasa" ei vastaa käsitystäni sellaisista)
kyllä terassien rakentamisesta pitää ensin sopia isännöitsijän kanssa, niin kuin muistakin muutostöistä.
Mitä pihatalkoisiin tulee, niin se kuinka usein niitä pidetään tai ollaan pitämättä on ihan teidän asukkaiden halusta kiinni ja siitä kuin sosiaalista porukkaa yhtiössänne asuu. Meillä ainakin pidetään talkoot vähintään kerran vuodessa. Itse hommat hoituvat nopeasti (kun tontti on aika pieni), mutta sen jälkeen istuskellaan pihalla ja nautitaan tarjoilusta.
"Sai ihan vapaasti rakentaa mitä vain terassia katoksineen tai muurata grillin."
Oliko kuntasi rakennusvalvonta myös samaa mieltä asiasta? Yleensä ilman toimenpidelupaa voi rakentaa maan pinnalle sijoitettavan, kattamattoman, tavanomaisen kokoisen terassin.
Kyllä todellakin oli. Haloo, kuinka monta (kymmentä?)tuhatta terassia, katosta ja grilliä rakennetaan joka vuosi Suomessa. Ei tällainen näpertely rakennusvalvontaa kiinnosta
Vain jos haluaa tehdä jotain isompaa remonttia esim. uuden ulko-oven tai ikkunan (=talon julkisivu muuttuu) tulee hakea paitsi lupa as. oy:ltä myös rakennusvalvonnasta toimenpidelupa.
Kyseessä on Vantaa ja kuten sanottu molemmissa talonyhtiöissä talojen/asuntojen pihat oli aidattu n. 1,8 metrisellä puuaidalla joten pihoille ei nähnyt ulkopuolelta.
takapihalle ei saa omine lupineen rakentaa, mitä haluaa.
Takapiha on kyllä osakkaan hallinnassa, mutta jos sinne haluaa rakentaa terassin tai tms., niin siihen on haettava taloyhtiön hallitukselta lupa.
Taloyhtiössänne taitaa olla nukkuva hallitus, jos moinen omarakentaminen ilman mitään lupia sallitaan. Tai sitten on vähemmän pätevät henkilöt hallituksessa istumassa....
Kuin porsaat pellossa....
Jos et tätä usko, niin tarkistapa asia kiinteistöliitosta, niin sieltä vahvistetaan sama asia.
Mitä tarkoitat sanomalla, että " edistyksellisiä piha talkoita ei pidetä siinä pelossa että vuokrat nousee. "
Pihatalkoitahan pidetään nimenomaan siksi ettei vuokrat nouse kun asukkaat huolehtivat itse asioista.
" Rakensimme omalle pihalle terassin ja grillin.
naapuri hyökkäsi roikkumaan aidallemme; eihän tämä minulle kuulu, mutta ei tuollaisia sätöksiä saa rakentaa. Teidän pitää purkaa kaikki pois kun muutatte. "
Naapuri saa olla puuttuvinaa ihan niin paljon kuin pikkupoliisin sielunsa antaa myöten, mutta siinä hän on oikeassa ettei ilman isännöitsijän kanssa sopimista voi paljoa muutostöitä tehdä. Meille Asokoteihin on lähetetty tarkka lista asioista, joita saa/ei saa tehdä ja jotka ovat luvan varaisia.
Pitää ymmärtää ettei asokotia voi omistaa, vaan muutostöihin pitää olla lupa. Kaikenlaista rakennelmaa voisi muuten rakennella, josta seuraava asukas ei pidä ja silloinhan korjausvastuu alkuperäiseen asuun palauttamisesta jäisi asokodin harteille (eli naapureillesi).
alkuperäiseen asuun palauttamiseen on sillä, joka on luvattoman muutostyön tehnyt.
Esim. meillä eräs henkilö oli maalannut seinät siniseksi ja hän joutui maalaamaan/maalauttamaan seinät valkoisiksi.
Parissa aso asunnossa asuneena voin yhtyä aloittajan ajatuksiin. Naapurit saattavat olla ok mutta joukossa on paljon juntteja kuten tälläkin hetkellä täällä Vantaan asoyhtiössä on. Vuokrat nousevat samaa tahtia Vvo-n kämppien kanssa ja kerran Vvo-n kämpässä asuneena voin sanoa että siellä oli enemmän sivistynyttä väkeä kuin näissä asoissa. Siellä ne isit lapsien kanssa tälläkin hetkellä istuvat ulkona syljeksimässä, kiroilemassa ja olutta juomassa.
Itse olen kyllä omaa ASO-kotiani remontoinut ihan oman mieleni mukaan keneltäkään mitään kysymättä.
Jos ja kun joskus tästä pois muutan, niin voin kyllä palauttaa asunnon entiseen asuunsa jos ei miellytä. Tosin en usko että se hetki ihan lähitulevaisuudessa on... :)
Kyllä meidän yhtiässä (ASO Vantaa) saa rakentaa terassin ihan ilman mitään lupaa. Meidän 6 (pari)talon yhtiössä on kaikilla erilainen piha, jokainen on tehnyt itselleen sopivaksi.
Talkoot pidetään 2 krt vuodessa, yhdessä siivotan piha-alueet ja tehdään pikku korjauksia ja lopuksi grillataan ja seurustellaan.
Hallituksen kokouksessa on kerran vuodessa mukana myös ASOn isännöitsijä ja silloin kartotamme asiat, jotka kuuluvat ASOn hoidettavaksi esim. leikkipaikka EU-kelpoiseksi .
Tyytyväisiä ollaan