Moikka.
Mitä lupia sorsanmetsästys vaatii?..no tottakai metsästyskortin sekä aseenkantoluvan mutta tarvitseeko kuulua seuraan?Kysyä maanomistajan lupa?Millä luvilla ylipäätänsä järvialueella saa metsästää???
Kuka saa metsästää?
8
5609
Vastaukset 8
- sille alueelle
metästys lupa nii saat metästää
http://www.villipohjola.fi/default.asp?Section=3
käy ostamassa lupa tuolta- voi myydä
sorsastuslupia kuin valtion omistamille vesialueille. Yksityisten omistamia vesialueita hallinnoi osakaskunnat= entiset kalastuskunnat. Ne myyvät omille vesialueilleen sorsastuslupia, jos myyvät ulkopuolisille lainkaan, joskus sorsastusoikeus kuuluu vain osakaskunnan omille jäsenille.
- edelliseen
voi myydä kirjoitti:
sorsastuslupia kuin valtion omistamille vesialueille. Yksityisten omistamia vesialueita hallinnoi osakaskunnat= entiset kalastuskunnat. Ne myyvät omille vesialueilleen sorsastuslupia, jos myyvät ulkopuolisille lainkaan, joskus sorsastusoikeus kuuluu vain osakaskunnan omille jäsenille.
Jos vesialueen omistajana on yksityinen maanomistaja (ei osakaskunnan hallinnassa) on maanomistajalla täysi valta määrätä sorsastuksesta ja kalastuksesta lain sallimissa puitteissa omalla vesialueellaan. Hän voi luvata sinne kenet tahansa tai kieltää sorsastuksen kokonaan.
- Anonyymi
voi myydä kirjoitti:
sorsastuslupia kuin valtion omistamille vesialueille. Yksityisten omistamia vesialueita hallinnoi osakaskunnat= entiset kalastuskunnat. Ne myyvät omille vesialueilleen sorsastuslupia, jos myyvät ulkopuolisille lainkaan, joskus sorsastusoikeus kuuluu vain osakaskunnan omille jäsenille.
ei siellä psykotestejä tehdä ihmisen eettisyydestä .. suurin osa näistä huvitappajista on
tunnevammaisia ja lisäksi ammuskelevat kuin savikiekkoja eläviä olentoja,
ajankulua, hupia, ei mitään tärkeää syytä, ei nälkä..
pelkkää rentouttavaa murhaamista väkivaltavideoiden tuijotuksen lomassa..
kukaan kunnon hyvä ihminen ei halua tappaa ainoaa elävää olentoa kuin
välttämättömyyden pakosta..
Sodan käynyt isoisänikin vain ruokki sorsia ja puhui linnuille kuin Fransiscus Assisialainen,
pyhimys joka oli ystävä jokainen eläimen kanssa...
Jotkut auttaa ja hoitaa siipirikkojakin, rakastavat lintuja..
sitten nämä pimeät ihmiset ammuskelee siipirikoiksi lintuja tai rähmälleen maahan..
linnut on luotu siivilleen vapaiksi.,..
- Tadzio de Santis
Riistanhoitopiiriin jäsenmaksu, ainakin täällä meilläpäin... maksu tosin pienenee jos valehtelee ampuneensa haittaeläimiä, vaikka variksia. En nyt muista montako pistettä variksesta sai.
- Mikähän
Mahtaa olla ko. Riistanhoitopiiri????
- Kalapaikkaopas
Joskus vuosia sitten julkaistiin kalapaikka opasta siinä oli eteläsuomen kalastus kuntien yhteyshenkilöt(kalastus kunta nimenä lienee poistunut) siinä vihkosessa oli myös maininta jos myyvät sorsastus lupia kyseiseen vesistöön. Kyllähän täällä maakunnissa on paikallislehdissä tietoja sorsastus alueista ja luvan myyjistä mutta Hesarissa ei ole näkynyt. Siinä olis jollekin markkina rakoa julkaista kyseinen opus ostajia varmasti olisi!!!
- Anonyymi
Valtion vesialueilla jokamiehen/naisen oikeudella, kalastuskuntien vesialueilla kalastuskunnan lupa. Ei tarvitse kuulua mihinkään seuraan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1101511Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91827- 54716
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35711Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja144705Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat37591Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔40581Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö207568Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32546- 61540