Varusteet viikon purjehdusmatkalle

MattiK77

Hey..

Olen lähdössä viikon mittaiselle purjehduslomalle välimerelle. Mitä minun tulisi ottaa matkalle mukaan normaalien vaatteiden lisäksi.. Antakaa vinkkejä aina EA-tarvikkeista, vesipullojen koosta, aurinkorasvojen suojakertoimista, sandaaleiden malleista, ym josta voisi olla hyötyä ensikertalaiselle. Minkälaiseen reppuun/laukkuun tavarat kannattaa pakata. Suositteletteko makuupussia vai lakanoita yms.. Botskina Bavaria 42.

1

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä purjehtinut, kokematon

      Ilmeisesti olet miehistöä koska kapteenin pitäisi tietää.
      Ja kaiketi lähdet jollekin opastetulle purjehdukselle jotka ovat kyllä turvallisia eli lippulaiva vie ja neuvoo satamaan tulot yms.. Mitä ovat normaalit vaatteet ? siellä voi olla kylmä tai kuuma tai sataa, varaudu siis kaikkeen kenkiä myöten. Aurinkorasva mahd. suuri kerroin kasvoihin ja huuliin ja kasvoja suojaava lakki joka pysyy tuulellakin päässä. Samoin aurinkolasit ja miel. polarisoidut niskanauhalla, tippuvat herkästi. Passi on tietysti oltava, vesipulloja saa joka satamasta jopa jäädytettynä, ainakin kylmänä. Ota mukaan myös sellainen reppu jota on helppo kanta mukana kun lähdette iltaa viettämään tai muuten retkelle, jätä rinkka veneeseen. Makuupussi on ihan hyvä. Jos tulet helposti merisairaaksi, siihen lääke ehdottomasti muuten viikon reissusta menee ainakin 3 pv oksenteluun. Jos tuulee ja keikuttaa ole ulkona, sisällä on pahoinvointivaara pahempi. Yleensä niissä veneissä on kaikki turvavälineet, kuten liivit yms. Kengät sellaiset jotka pysyvät jalassa kun olette merellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14300
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      29
      5934
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5495
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4349
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4097
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      100
      3654
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3582
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2635
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1428
    Aihe