Kivisormus - täyttä kiveä, mistä?

Stoneri

Saako mistään 100% kivestä tehtyä sormusta, vaikkapa punaista, mustaa tai sinistä? Tekeekö kukaan mittatilaustyönä?

4

1055

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      Ainakin Jalokivi-galleria -nimisistä liikkeissä on jotain ihan perusmallisia kivisormuksia. (liikkeen sivut löytyy netistä kun googlaat tuolla nimellä)

      Kokonaan kivisissä sormuksissa on muuten pari huonoa puolta, joiden takia sellainen ei ole kauhean hyvä kihla/vihkisormuksena. Ensinnäkin kivisen sormuksen kokoa ei pysty muuttamaan ja sormien koko tuppaa muuttumaan elämän eri vaiheissa (lihomiset, laihtumiset, raskaus, sairaudet jne). Toisekseen kivisormus hajoaa helposti, jos se tippuu kovalle lattialle tai jos sen muuten kolauttaa kovaa pintaa vasten. Rikkoontunutta kivisormusta ei pysty entiselleen korjaamaan.

      • Stoneri

        Näin minä arvelinkin ettei keraaminen aine kolhunkestävää ole, mutta toisaalta monissa vihkisormuksissa on timantteja jotka voi irrota/haljeta jos vaikka tiskipöydän kulmaan lyö. Äidilleni kävi näin ja murhe oli suuri.

        Tuollainen parin kympin kivisormus ei harmita niin paljon kuin timanttisormus, jos moinen hajoaa :)


      • voipi
        Stoneri kirjoitti:

        Näin minä arvelinkin ettei keraaminen aine kolhunkestävää ole, mutta toisaalta monissa vihkisormuksissa on timantteja jotka voi irrota/haljeta jos vaikka tiskipöydän kulmaan lyö. Äidilleni kävi näin ja murhe oli suuri.

        Tuollainen parin kympin kivisormus ei harmita niin paljon kuin timanttisormus, jos moinen hajoaa :)

        Timanttisormuksen voi korjata. Timantit voi uusia ja istuttaa uudelleen tai tehdä kokonaan uuden samanlaisen sormuksen. Turha itkeä kovasti.


      • paska kuitenkin.
        voipi kirjoitti:

        Timanttisormuksen voi korjata. Timantit voi uusia ja istuttaa uudelleen tai tehdä kokonaan uuden samanlaisen sormuksen. Turha itkeä kovasti.

        Eli se oli sulkeumainen ja täten halpa. Rikkinäisen paskan timantin voi korvata parammalla timantilla mikä kestää tai vaikka sariirilla. Juu ihan turhaa äippä itki. Voi olla että isä oli pihtaillut ja pistänyt timantin tilalle zirkonian joka ei kestä läheskään niin paljon pöytään hakkaamista :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      107
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe