Itse olen käynyt LH-opintoja 2vuotta. Elikkäs vika vuosi olisi vielä käymättä.
Mutta nyt miulle tarjottiin haastattelua (mahd. ehkä jopa töihin pääsyä) henkilökohtaiseksi avustajaksi.
Mietin, että kummin teen; menen haastatteluun ja saan mahd. työpaikan? Vaiko soitan maanantaina opolle peruutuspaikoista koulunpenkille?
Mutta nyt miulle tarjottiin haastattelua (mahd. ehkä jopa töihin pääsyä) henkilökohtaiseksi avustajaksi.
Mietin, että kummin teen; menen haastatteluun ja saan mahd. työpaikan? Vaiko soitan maanantaina opolle peruutuspaikoista koulunpenkille?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Menet tietysti haastatteluun katsomaan, miltä työpaikka tuntuisi. Ei sinun tarvitse sitä työtä ottaa vastaan , jollei miellytä.
Kun tiedät, mitä tarjottu työ pitää sisällään, rupeat sitten harkitsemaan. Mieti, kuinka pitkäaikainen työpaikka olisi, mitä sen jälkeen tekisit ja kannattaako noin pitkälle viedyt opinnot keskeyttää. Jos työ loppuu vaikka muutaman vuoden kuluttua, olet kilpailemassa työpaikoista niiden kanssa, jotka ovat aikoinaan valmistuneet. Opintotuella pystyt sinnittelemään koulusi loppuun nyt, mutta vuosien kuluttua, kun elämäntilanteesi on muuttunut, et ehkä saa tukea tai et sillä enää pärjää.
Eivät nuo tilanteet helppoja ole ratkaista, mutta kiva juttu kumminkin, että on sekä koulua että työtä. :)
Mieti uudestaan..
´Kun et ole valmistunut, et välttämättä saa sitä normipalkkaa, vaan palkkasi on pienempi tuon takia että opinnosi on keskeytynyt.
IT-alalla oli sama juttu. Jo koulupenkeiltä kysyttiin työhön, koska ei tarvinnut maksaa tavallista palkkaa, vaan vähän pienempää.
Kun valmistut, saat varmasti silloinkin työtä.
Mutta se, että piäsisin koulunpenkille ei ole vielä varma asia sekään!
Entäs jos en piäsekkään koulunpenkille?
Aloituksessasi sanot näin:
IT-alaa ei voi verrata hoitoalaan. Hoitoalalla tulee olemaan aina töitä, varsinkin lähihoitajilla ja sairaanhoitajilla on automaattinen työllistyminen. IT-alan työtilanne on kiinni ihan suhdannetilanteesta.
Käynyt kouluja, hetken mielijohteesta tyhmyyksissään eronnut ja nyt haluaa takaisin?
Olen käynyt LH-opintoja 2vuotta.
-Pidin henk.koht. syistä välivuojen, eka piti mennä toiseen kouluun mutta tuli takapakkia ja pidin välivuojen ja nyt ajattelin, että palaan koulunpenkille JOS EN SAA TÖITÄ!
Mutta en tiedä nyt mitä tehd jos saankin töitä!
Nyt selvisi vähän, muttei tarpeeksi. Erositko koulusta lähtiessäsi pitämään välivuotta vai ilmoittauduitko poissaolevaksi? Ilman tätä tietoa ei oikein voi avittaa enempää.
Sinun kannattaa ihan joka tapauksessa mennä sinne työhaastatteluun. Työtä ei nimittäin tarvitse ottaa vastaan, vaikka tulisi valituksi ja toivotetuksi tervetulleeksi. Sillä välin, kun tämä työpaikka-asia selviää, voit jutella koulusi opinto-ohjaajan tai vaikka kanslistin kanssa siitä, mikä tilanteesi heidän silmissään on. Sitten voit päättää, mihin suuntaan lähdet. Älä kumminkaan hoppuile päätöstesi kanssa; niin koulu kuin työnantajakin jaksaa odottaa ainakin yhden yön yli.
Erosin koulusta lähtiessäni pitämään välivuotta. Eka ei ollut tarkoitus lähteä pitämään koko välivuotta vaan vaihtaa koulua.