Miten opettaa koiralle hihnassa kävely? Alettiin harjotteleman pentuni kanssa pari päivää sitten, mutta koira vaan puree sitä hihnaa ja yrittää päästä siitä irti. No sehän on kyllä ihan luonnollista, mutta kai sille pitää jotenkin opettaa.. Miten itse olette opettaneet?
Kirjoista olen yrittänyt lukea, mutta kun siellä ei sanota mitään siitä kun´koirani yrittää vain päästä takaisin kotiin ja kotiin päin tultaessa se kiskoo hirmusta vauhtia ;O
Toivottavasti osaatte nauvoa asiassa!
Kauniisti hihnassa?
6
1074
Vastaukset
- Juksun kotiväki
Hei!
Onko tämä sulle eka koira? Meillä on koira, joka on mulle eka, miehellä niitä on ollut useampia joskus "takavuosina".
Meillä on ollut nyt vuoden karkkismäykky ja muistan vielä elävästi miten alussa lenkki oli yhtä tuskaa... kai molemmille.
Emme mitenkään erityisesti muistaakseni opettaneet hihnassa oloa - pyörätien reunassa pysymistä ja sellaista enemmänkin. Näin jälkeenpäin ajattelen, että ehkä pikkumies oli peloissaan, kun lähdettiin kotipihasta. Siksi se halusi vain takaisin kotiin. Kannattaa ehkä kokeilla ainakin sitä, että teet vaan sinnikkäästi joka päivä saman - lyhyen - lenkin. Pikku hiljaa koirasi oppii sen, että matkan jälkeen ollaan aina takaisin tutussa ympäristössä ja hetken päästä koko lenkki on tuttu. Sekin varmaan helpottaa lenkin tutuksi tulemista, että annat nuuskia paljon ja pysähtelet koiran halun mukaan. Ja tunnetusti "koirahan elää kiitoksilla" eli aina sopivan hetken tullen kehut ja kannustat. Sanat ja kosketus riittivät ainakin meillä, ylenpalttiseen herkkuilla kannustamiseen emme kumpikaan usko. Koiralle ne kyllä kelpaisivat :-D
Toivottavasti tämä auttaa edes vähän teitä polullanne :-) aurinkoisia lenkkejä!- Remmi ;>
Eka mäykky on :)
Kiitos neuvoista, eiköhän se pikkuhiljaa opi. Minä ainakaan en ole koskaan nähnyt aikuista koiraa, joka käyttäytyisi samoin kuin pentukoira ekoilla hihnalenkeillään ;) - konna2
Remmi ;> kirjoitti:
Eka mäykky on :)
Kiitos neuvoista, eiköhän se pikkuhiljaa opi. Minä ainakaan en ole koskaan nähnyt aikuista koiraa, joka käyttäytyisi samoin kuin pentukoira ekoilla hihnalenkeillään ;)Tuohon remmissä vetämiseen yleensä auttaa ,kun itse pysähdyt koiran alkaessa vetää ja jatkat matkaa vasta kun remmi on taas löysällä. Hyvä rotu valinta muuten :)
- koiraa muuhun
Remmi ;> kirjoitti:
Eka mäykky on :)
Kiitos neuvoista, eiköhän se pikkuhiljaa opi. Minä ainakaan en ole koskaan nähnyt aikuista koiraa, joka käyttäytyisi samoin kuin pentukoira ekoilla hihnalenkeillään ;)tekemiseen, eli antaa muuta ajateltavaa kuin hihnan syöminen. Pennulla voi myös pitää kaulapantaa esim. sisällä, jotta tottuu siihen. Ja miksei hihnaakin voi totuttaa ihan sisälläkin.
Kyllä se kaulassa roikkuva naru vielä unohtuu ja alkaa hajut ja muu elämä kiinnostamaan, tottumista vaan vaatii :) Tsemppia t:kahden mäykyn "mamma" - Tahveli1
koiraa muuhun kirjoitti:
tekemiseen, eli antaa muuta ajateltavaa kuin hihnan syöminen. Pennulla voi myös pitää kaulapantaa esim. sisällä, jotta tottuu siihen. Ja miksei hihnaakin voi totuttaa ihan sisälläkin.
Kyllä se kaulassa roikkuva naru vielä unohtuu ja alkaa hajut ja muu elämä kiinnostamaan, tottumista vaan vaatii :) Tsemppia t:kahden mäykyn "mamma"Pysähdyt kun vetää, liikut kun ei vedä. Remmin pureskeluun auttaa luultavasti palkkaus silloin kun ei pure ja nami ja kehu myös silloin.
- Minni12
Tahveli1 kirjoitti:
Pysähdyt kun vetää, liikut kun ei vedä. Remmin pureskeluun auttaa luultavasti palkkaus silloin kun ei pure ja nami ja kehu myös silloin.
Meilläkin eka mäykky/koira ja ei olla opetettu mitenkään hihnassa kävelyy kun vaan sillee vähän et kun vetää niin vähän nykäisee itteen päin niin kyl toi meidän mäykky on sillei oppinu.TOSI HYVÄ ROTUVALINTA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1559839Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi28331Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1307956Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2607482Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236167Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875957Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j535752Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944831Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143337Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541434