Mikä lienee vika 15hp 4-t v.98? jammussa kun välillä tyhjäkäynnillä käy kuin kello ja välillä tuntuu että yksi pytty on pois pelistä? Ei sammu kun laittaa vaihteen päälle mutta puksuttelee sillä yhdellä pytyllä vähän aikaa ja sitten on taas molemmat pelissä ja sitten taas pois. Mistä alkaa etsiä vikaa? Sähköpuolelta? Kaasarin neula joskus tökkinyt ja silloin ei ole ollenkaan lähtenyt käyntiin ilman neulan putsausta mutta nyt näyttää olevan joku muu vika?
yamaha 15 4-t sähkövika?
7
1047
Vastaukset
- ainakin
tarkistaisin tulpat, jos toinen on nokinen tai märkä vaihtaisin uuteen. jos ei auta niin putsaisin kaasarin seuraavaksi.
- yau-man
Tulpat on vaihdettu ja kaasari on putsattu siltä osin pitäisi olla kunnossa. Kiitos kuitenkin vastauksesta.
yau-man kirjoitti:
Tulpat on vaihdettu ja kaasari on putsattu siltä osin pitäisi olla kunnossa. Kiitos kuitenkin vastauksesta.
on ollut samanmoisia ongelmia.
Milloin tuo mainitsemasi ongelma alkoi? itse kun olen törmännyt viallisiin uusiin tulppiin silloitällöin.
syttyanturin kiinnitys kannattaa tarkistaa ettei pääse hemppumaan ja se ei saa ottaa vauhtipyörään kiinni missään vaiheessa, mutta ei myöskään olla liian kaukana siitä.
öljynpaine tai siis sen puute aiheuttanee myös moista.
mahdollisesti myös tappokytkintä kannatta katsella josko siinä olisi vikaa.
samoin tarkistaa kaikki pensaletku liitokset, varsinkin ennen pensapummppua olevat.
omassa 9.9 -90 on ainakin sellanen kaasari mikä on tosi tarkka puhtaudestaan ja itselläni moisen ongelman aiheutti alipaine ohjattu kylmäkäyntiä säätävä "mäntä" joka bvs-venttiilin avulla ohjaa kylmätyhjäkäyntiä ns. automaattiryyppy jäi päälle ja kone alko röpöttään kun se ei lähtenytkään pois koneen lämmettyä. En sit tosin tiedä millainen kaasari tuossa 15 heppasessa on...
no korjasin tuon oman vikani sillä lopputuloksella notta nyt se käy hienosti tyhjäkäyntiä ja lähtee laakista käyntiin.
Huono homma oli taas se että ilmeni toinenkin vika jota en vielä ole ratkaissut. ei meinaan kulje täydellä kaasulla, ei edes nosta liukuun paattia, ennenkuin on ajellu noin 0,5h jonka jälkeen se alkaa hulluna ampua kaasariin ja putkeen ja täristää ja rötistää. Tuota kun jaksaa 15-30 min nii sit herää kaikki hevoset ja paatti kulkee mukisematta seuraavaan sammutukseen saakka ja alkaa sama homma uusiks... :(
jos jollai tähän ideoita niin otan avosylin vastaan! ja jos joku ystävällinen voisi jostain toimivasta vehkeestä mitata puolan ja syttyanturin vastusarvoja... :)yau-man kirjoitti:
Tulpat on vaihdettu ja kaasari on putsattu siltä osin pitäisi olla kunnossa. Kiitos kuitenkin vastauksesta.
vielä ainakin sen cdi-boksin maadotus!
Itselläni vika korjaantu, kun vaihdoin tuon sytty boksin, mutta en ole varma että oliko se maajohto kunnolla kiinni.
- 40hp
Itsellä samanlaisia vikoja pari kesää sitten, tyhjäkäynnillä kävi välillä yhdellä ja välillä kahdella. Toisen puolan maajohto oli huono eikä mennyt maihin kunnolla ja puola kärähti aina. Kaikki sähköosat vaihdoin silloin ja teki saman. Kannattaa katsoa että puolat ja kaikki maajohdot on kunnossa! Oli nimittäin se rikkinäinen puola ihme laite kun se välillä toimi mutta välillä pudotti yhdelle. VASTA uuden pienen maajohdon pätkän vaihdettuani kone alkoi pelaamaan ja tänäkään päivänä ei ole ollut enää mitään vikaa!
- Jyri-C.Ukkonen
Täällä taas yksi samankaltaisista ongelmista kärsivä. Kone on nelitahtinen Honda 9.9 vm -96. Viime viikolla kun kävin eka kertaa mökillä niin kone hiipui matkalla 10 sekunniksi, mutta lähti taas kunnolla vetämään. Toisella mökkireissulla menomatka ok, mutta palatessa sama juttu ja enää se ei mennyt ohi. Normaalisti 20 minuuttia kestävä matka vei nyt tuplasti.
Kuulosti ja tuntui siltä kuin kone kävisi vain yhdellä pytyllä. Tulpanavainta ei ollut matkassa, mutta bensa tuntui kyllä liikkuvan ja ehkä myös tuoksuvan? Huomisaamuna otan työkalupakin mukaan ja lähden tutkimaan laitetta koko asiantuntemattomuuteni voimalla. Voin vaikka raportoida tännekin tuloksista.- Jyri-C. Ukkonen
Kivaa. Selvisin 12 ekellä ja vähin töin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847