ero - lapsi kenelle

umpikujassa

Äiti opiskelija, eli tulot koostuvat opintotuesta.

Isä jo valmistunut ja hyväpalkkaisessa työssä.

Vanhempien tuloerot siis monta tuhatta euroa.

Näyttää siltä että ero tulee, se on vain ajan kysymys. Kun molemmat vanhemmat ovat ihan normaaleja ihmisiä, niin kummalle lapsi menee, kun hänestä aletaan käydä oikeutta?

Tämä lapsi ei ole vielä edes syntynyt. Kannattaisiko lähteä jo ennen kun on syntynyt, joka turvaisi sen etten meneteä lasta isälle? ei kai vastasyntynyttä voi äidistä erottaa. ja kun aikaa, kuluu ja lapsi asuu äidin kanssa, niin isän on vaikeampi viedä lasta.

vaikkei vielä ole erottu, niin isä on ilmoittanut että jos ero tulee, niin lapsesta käydään oikeutta. pelottaa siis lähteä. mitä jos menetän lapsen?

3

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MÄÄRÄTÄÄN ÄIDILLE

      joitain poikkeuksia lukuunottamatta. Äiti
      alkoholisti jne. Mutta lähtisin sinuna nyt.
      Saisit asiat kuntoon ennen synnytystä.

      • että varmasti

        ero tulee,niin lähtisin itse varmasti heti enkä miettisi asiaa enää.Ainakin uskon jos molemmilla suhteellisen uskotut taustat,määrätään tapaamisoikeudet molemmille tasapuolisesti,nimittäin yksinhuoltajuuteen määräytyy tietty laki,se ettei isä olisi tarpeeksi vastuullinen hoitamaan lastaan,tai jopa itseään.Siitä ainakin perinosin asia etenee,tai jos isä ei itse halua ottaa osaa lapsen kehitykseen/kasvatukseen liittyviin asioihin.Tietty voit seurata näitä asioita jonkin aikaa ja jos isä ei viiksiiään väännä lapsen terveyden kanssa,voit hakea yksinhuoltajutta.Lähtisin sinuna jo nyt ennen lapsen syntymää.Voimia sinulle ja tulevan lapsen kanssa erityisesti=)


      • systeemin mankeloima isä
        että varmasti kirjoitti:

        ero tulee,niin lähtisin itse varmasti heti enkä miettisi asiaa enää.Ainakin uskon jos molemmilla suhteellisen uskotut taustat,määrätään tapaamisoikeudet molemmille tasapuolisesti,nimittäin yksinhuoltajuuteen määräytyy tietty laki,se ettei isä olisi tarpeeksi vastuullinen hoitamaan lastaan,tai jopa itseään.Siitä ainakin perinosin asia etenee,tai jos isä ei itse halua ottaa osaa lapsen kehitykseen/kasvatukseen liittyviin asioihin.Tietty voit seurata näitä asioita jonkin aikaa ja jos isä ei viiksiiään väännä lapsen terveyden kanssa,voit hakea yksinhuoltajutta.Lähtisin sinuna jo nyt ennen lapsen syntymää.Voimia sinulle ja tulevan lapsen kanssa erityisesti=)

        Aika erikoinen asenne sinulla. Et taida oikein ymmärtää, että kysymys ei ole sinun (tai kumppanisi) aseesta "kumpi vie lapsen".

        Lainsäädäntö lähtee siitä, että lapsella tulisi olla oikeus kumpaankin vanhempaan.

        Siitä huolimatta, että eroon johtaneet (johtavat) syyt voivat olla kovinkin henkilökohtaisia, pitäisi erossa koittaa muistaa, että lapsi ei ole eroa aiheuttanut, eikä näin ollen ole kummaltakaan osapuolelta reilua käyttää lasta (lapsen asumista, tapaamisia) aseena toista osapuolta vastaan.

        Oikeuteen ei ole mikään pakko mennä tappelemaan, jos vanhemmat (henkilökohtaisista mieleipiteistään toista kohtaan) huolimatta pystyvät sopimaan lapsen asumisesta ja tapaamisista.

        Mikäli kummallakaan vanhemmalla ei ole psykologisia tai materiaalisia esteitä toimia vanhempana, on lapsen edun mukaista että lapsi saa pienestä asti viettää runsaasti aikaa kummankin vanhempansa kanssa ja luoda kumpaankin läheisen suhteen.

        Että teistä se on kiinni... luvattoman monet vanhemmat, ja valitettavan usein, lähes aina äidit, käyttävät erotilanteissa lasta lyömäaseena. Jos erotaan, vien sinulta lapset, on yleensä äitien käyttämä fraasi.

        Suomessa oikeuslaitos ei pahemmin yksittäisiin tapauksiin perehdy, kaavana on se, että oikeudessa lapsi määrätään äidille ellei isä pysty osoittamaan että äidillä ei ole edellytyksiä toimia lähivanhempana. Sosiaalitoimi tukee pelkästään äitejä, sosiaalihuollon tekemät perheselvitykset lähes poikeuksetta kirjoitetaan äitimyönteisesti.

        Lapset kuitenkin loppupeleissä kantavat varttuessaan vastuun epäkypsien vanhempiensa valtataisteluista. On ehkä vaikea selittää murrosikää lähestyvälle lapselle miksi lapsi ei saanut pitää yhteyttä toiseen vanhempaansa. Etenkään jos tällä toisella vanhemmalla ei todellisuudessa ole ollut mitään estettä sille, että lapsi olisi voinut saada toisen rakastavan kodin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      126
      8897
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      145
      5374
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3825
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3585
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2634
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1562
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1557
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe