Ilmeisesti Paulson ottikin vain aikalisän perjantai ja valehti avoimesti, ettei Fannie ja Freddie ole ongelmissa. Tarvitsi aikaa pelastuspaketin virittämiseen. Jos tämä artikkeli on oikeassa, pelastus julkistetaan tänään tai huomenna. Saa nähdä, miten markkinat reagoi lyhyessä juoksussa, mutta pidemmällä aikavälillä niiden elossa pitäminen on äärimmäisen inflatoivaa, koska niillä on yli 6 triljoonan US taalan vastuut.
http://calculatedrisk.blogspot.com/2008/07/times-treasury-rescue-for-fannie-and.html
http://calculatedrisk.blogspot.com/2008/07/times-treasury-rescue-for-fannie-and.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Samalla tavallahan tehtiin myös Bear Stearnsin tapauksessa. Vasta Perjantaina ongelmat ja epävarmuus löivät itsensä läpi: siinä on sitten koko viikonloppu aikaa tehdä kaikenlaisia improvisointeja.
Jos mitään ei tehdä, niin kyllä kaaos jatkuu maanantaina...
Nyt Paulson voi vedota siihen, että JOUTUI spekulanttien takia pelastamaan Fannien ja Freddien. Syyttäkäämme jälleen spekuloijia, kuten teemme öljyn korkean hinnan suhteen!
Hauskintahan tässä on, että kukaanhan ei tietenkään ole spekuloinut asuntojen hinnoilla.
Pikemminkin syynä se tyypillisen ajatus: "Pakko ostaa ennen kuin hinnat karkaavat niin ylös, ettei ole enää varaa ostaa!" Näin meilläkin ajateltiin vuonna 1989.
Mutta kyllä niitä spekulantteja oli jenkeissä liikkeellä (aivan kuten Suomessa 1980-luvun lopulla). Paras esimerkki tästä on se, että pahimman huuman vaiheessa sijoitusasuntoja markkinoivat väittivät, ettei sijoitusasunnon vuokralla ole merkitystä!!! Siis että ainoastaan ostat asunnon ja odottelet että hinta nousee tarpeeksi ja rahastat voittosi! Puhtaampaa spekulointia saa hakea...
Tällainen hulluus on täysin mahdollista, mikä historiankirjoista ei löydy ajankohtaa, jolloin hintataso olisi laskenut. Tällöin luullaan, että ainoa riski on että hinnat eivät nousisi niin paljon kuin aikaisemmin (mutta sentään nousisivat). Hintojen lasku tuntuisi järjenvastaiselta mahdottomuudelta.
Ja hups, tässä sitä ollaan...
Hei, tämä on Suomen asuntojen hinta palsta.
Usa on Usa, Euorooppa on omanlaisensa.
Tanskaa, Espanjaa, Irlantia tai Iso-Britanniaa.
Tanskalaisten velkaantumisaste on 200 ja Suomalaisten 100. Tanskalaisilla on siis velkaa tuloihinsa nähden tuplaten suomalaisiin nähden. Siellä on kyyti kylmää ja eurokin alkaa varmaan kohta kiinnostaa. Mainitsemissasi maissa velka on riistäytynyt paljon useammalla käsistä kuin meillä.
todellakin vilpittömästi, että Eurooppaan ei olisi vaikutusta?
Raha- ja finassimarkkinat ovat todellakin yhdistyneet maailmassamme. Jonkun Zimbabwen ongelmat eivät vaikuta maailmantalouteen, mutta USA:n kyllä vaikuttaa. Kysyppä itseltäsi: minkä takia Euroopassa olivat korot ennätysalhaalla muutama vuosi sitten?
Olisikohan syy sen takia, että USA:ssa oli korot alhaalla. Ja vaikutus oli aivan samanlainen kuin Yhdysvalloissa: alhainen korkotaso avasi velkahanat ja pisti asuntojen hinnat pilviin monessa Euroopan maassa. Ja näin tapahtui myös meillä. Katso vain kuinka paljon velanotto on tässä maassa kasvanut täälä vuosikymmenellä. Nyt ollaan täälläkin AIVAN SAMASSA tilanteessa kuin USA:ssa eli säästämisaste on negatiivinen! Ja mihinkä muualle se velkaraha menisi kuin maksamaan korkeampia asuntojen hintoja...
Mahtoikohan tuo kaikki halvan rahan pumppaaminen markkinoille alkaa juuri USA:sta..kuka muistaa 2000-luvun vaihteen taloushistoriaa?
Eli kävikö niin, että USA:n about nollakorot pakottivat myös EKP:n laskemaan korkoa, jotta USA:n teollisuus ei päässyt hyötymään liian suuresta kilpailuedusta?
>jotta USA:n teollisuus ei päässyt
>hyötymään liian suuresta kilpailuedusta?
Pikku pohdinta USA:n kilpailueduista.
- Bensa maksaa USAssa 1 dollari/litra.
(EU: 1,6 eur/l)
- dollari on halpa, siitä vientietu.
Miksi ns. eu-elinkeinoelämä ei ole näistä kilpailueduista lainkaan huolissaan. USA peruu sovittuja lentokonekauppoja mm. mennen tullen. Täälä kyyristellään. Samaan hengen vetoon huudetaan globalisaatiota ja sitä, että meidän on oltava "kilpailukykyisiä". Outoa, että USA: kilpailuetuihin, sotilasoperaation ryöstämään halpaan öljyyn ei puututa talouspakottein, nyt kun usa on heikko. EU-työllisyyttä nakertaa valuuttamanipulaatio. Mitään ei kuitenkaan tehdä. Ainoa joka nostaa kissan pöydälle, on Haans.
No kyllä sen kissan on muutkin nostanut, Haans.
Ja selvimpänä osoituksena on, ettei euroa ole päästetty vahvistumaan liian paljon (niin uskomattomalta kun se tuntuu!). Vaikka korkotaso on pidetty samana, niin EKP on kyllä auttanut esim. pankkeja ja rahan määrä on kyllä kasvatettu.
Mutta tuosta viennin roolista: suurta maata kuin USA ei pelasta sen piskuinen vientiteollisuus (siis piskuinen verrattuna talouden kokoon).
Aivan kuten ennakoitiin, niin "Bernankemainen" pelastus tuli sitten Freddien ja Fannien avuksi tänään, vaikka perjantaina mukamas ei ollut mitään suunnitteilla.
Eikä pahemmin lisännyt luottamusta Yhdysvaltojen finanssimarkkinoihin...