TAPPAJAKOIRISTA... miksi?

truthAbout

Artikkeli tappajakoiramyytistä (koskee myös dobermannia vaikka teksti kertoo pitbulleista), HUOM! KUVAT VOIVAT JÄRKYTTÄÄ heikkomielisiä
http://www.pitbullyhdistys.fi/mediamyytti.html

Lopuksi toivon voivani vähentää yhden koirarodun aggressiivisuuteen liittyvää uskomusta eli dobermannin synkkää mainetta.

Jos tätä loistavaa,hellää ja hyvin mielyttävää rotua kasvatetaan oikein,tuloksena on komea ja ehkä vaarallisen näköinen,mutta luonteeltaan tasapainoinen ja äärimmäisen uskollinen koira.

Dobermanneja kuten muitakin koiria kouluttaessa ongelmana on ihminen.Haluan painottaa,että en tarkoita suinkaan kaikkia dobermannien isäntiä,vaan niitä muutamia epävarmoja ihmisiä,jotka valisevat tämän rodun kahdesta syystä.Ensinnäkin siksi,että he dobermannin hankkimalla tekevät vaikutuksen niihin ystäviin,jotka eivät voi ymmärtää miten kukaan voi asua "tappajan" kanssa.Toiseksi siksi,että rodun hurja maine suo heille mahdollisuuden saada osakseen sellaista kunnioitusta,johon he eivät itse koskaan yltäisi.

Kuten jokainen pohjimmiltaan epävarma ihminen,tällaiset koiranomistajat vaativat koiraansa tekemään koko ajan kaikenlaista.Sen on osoitettava tottelevaisuuttaan,voimakkuuttaan ja niin edelleen.Näin he aiheuttavat koiralle jatkuvasti äkkinäisiä hämmentäviä ristiriitatilanteita.

Toiseen tai kolmanteen ikävuoteensa asti koira on isännän hallitsevan aseman vuoksi tuomittu kestämään tällaista henkistä ja toisinaan fyysistäkin kidutusta,koska se ei pysty vielä puolustautumaan.

Kaikki muuttuu kuitenkin,kun koiran hormonitoiminta kehittyy,ja lisää sen reaktioiden voimakkuutta ja aggressiivisuutta.

Kolmen-viiden vuoden iässä tällaisen koiranomistajan dobermanni näyttää isännälle hampaitaan.Silloin ohjakset eivät pysy enää isännän kädessä,koska hän on edelleen se sama epävarma ihminen,joka aikoinaan valitsi rodun.Hän perääntyy pelästyneenä.Koira punnitsee tilannetta ja ennemmin tai myöhemmin tekee tilit selviksi.

Uutiseksi tiedotusvälineisiin yltää aina vain asian näkyvä puoli-koira hyökkäsi isäntänsä kimppuun-ei suinkaan sen aiheuttaja.Tämä on syy,miksi ihmiset pelkäävät yhtä luomakunnan älykkäimmistä ja hyväntahtoisimmista eläimistä.

Ken Sewell
Etologi

( teksti kopioitu )

2

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2892
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      128
      2081
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1788
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1385
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      63
      1309
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1242
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe