Usein ulostamisen aikana tulee kauhea kipu ja tunnen että peräaukkoni suu "repeää". Ja sen jälkeen kun pyyhin, paperiin jää verta. Mistä tämä voi johtua?? Tätä on jatkunut jo varmaan vuoden ajan, mutta nyt se on alkanut tosissaan vaivaamaan. Joka kerta näin ei käy, kun käyn vessassa. Enkä harrasta anaaliseksiä, että siitä tämä ei johdu.
Voiko kukaan neuvoa??
Voiko kukaan neuvoa??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisin epäillä kovaa ulostetta tai toisin sanoen ummetusta.
Juo enemmän vettä (lasillinen aina ennen jokaista ateriaa - pehmentää ulostetta) ja syö enemmän kuituja (kasviksia, juureksia ja ruisleipää).
Käy vessassa aina kun siltä tuntuu ja varaa siihen tarpeeksi aikaa.
Tsemppiä! :D
meinasin sanoa. Eli ulosteesi on todennäköisesti niin kovaa ja sitä on mahdollisesti niin paljon, että se repii hieman peräaukkoasi ja tämä veri siis tulee vaan siitä repeämästä eikä mistään sisältä. Kaikilla varmasti on tästä kokemusta. Jos nuo tavalliset kikat ei auta, eli veden ja kuitujen lisääminen, niin apteekissahan on kaikenlaisia reseptivapaita mahanhoitotuotteita. ja voithan kysellä lääkäriltä, jos kovastikin on ummetusta. Entäs ihan luumut? Nehän on perinteinen keino löysentää mahaa. Mulla on usea kaveri, jotka kärsivät todella vakavista mahavaivoista, eikä ne ole mikään leikin asia. Yksikin saa korkeintaan kerran viikossa peräruiskeen yms. aineiden avulla ulostettua. Ja hän on ravannut asiansa kanssa lääkärillä moneen otteeseen. Hänellä on vaikka mitä ruoansulatuslääkkeitäkin. Eli jos tuommoiseksi alkaa mennä, niin lääkäriin. Paksusuolensyövän riski ainakin kasvaa jos kova ummetus jatkuu pitempään.
..sinulla on joskus voinut olla huomaamatta peräpukamat jotka ovat itsellään hävinneet,mutta ns "pussi" on jäänyt jäljelle josta voi tihkua verta pyyhkimisen aikana..ei vaarallista..