Moikka,
Tulin tänne Gold Coastille vajaa viikko sitten ja kovasti kaipailisin seuraa. Alku on ollut kankeampi kuin luulin ja tunnen itseni ulkopuoliseksi täällä, joten ottakaa yhteyttä jos vaikka tiedätte että joku ystävänne on täällä tms. Vinkkejä ihmisten tapaamiseen otetaan myös vastaan!
Gold Coastilla/Brisbanessa olevat
8
1226
Vastaukset
- Ohdake-
Heippa!
Ensinnäkin,kiva juttu että olet päässyt Gold Coastille.Itse olin kyseisellä paikalla 2 ½ vuotta sitten.Lomamatkalla.
En tunne enää ketään Gold Coastilta,mutta tunsin silloin. Eräs suomalainen pariskunta asui siellä mutta muuttivat vuorille asumaan. Ihmettelet varmaan että miksi sulle sitten kirjoittelen.Höh.Eikös niin. Siksi vain,että haluaisin kysyä miksi olet mennyt sinne ja kauanko aiot viipyä? Itse olen tulossa Australiaan,tosin vasta ensi vuoden alussa.
Mies odottaapi siellä.Sikäli käy kade sinua.Heh.
Aattelin vaan,kun olen lähdössä eka kertaa yksin enkä tykkää yhtään lentää ilman tuttua seuraa,niin mitäköhän sulla on suunnitelmissa siihen aikaan? Australiassako vielä silloinkin?
Jos haluat valoittaa minua niin olisi kiva kuulla.Olen 39.v. Jokatapauksessa loistavaa aikaa toivotan sulle sinne ja toivon myös että paikalliset kirjoittavat sulle tänne.=)=).On kurjaa reissata ja olla yksin,varsinkin isossa maailmassa.Eiköhän se kuule siitä!!! =)- Nimetön
Moikka taas,
Eli tänne tulin ensialkuun au pairiksi ja sitten sen jälkeen reissaaminen on suunnitelmissa. Aikataulu on kiitenkin tällä hetkellä niin auki, etten tiedä missä olen alkuvuodesta! Todennäköisesti vielä Ausseissa, mutta Gold Coastista en niin varma. Viisumi on heinakuulle 09 asti eli fiilistuntumalla mennään! Minun sähköposti on [email protected] , joten laita sinne mailia jos haluat. Lähempänä etenkin kun molempien aikataulut alkaa selvitä :) - Ohdake-
Nimetön kirjoitti:
Moikka taas,
Eli tänne tulin ensialkuun au pairiksi ja sitten sen jälkeen reissaaminen on suunnitelmissa. Aikataulu on kiitenkin tällä hetkellä niin auki, etten tiedä missä olen alkuvuodesta! Todennäköisesti vielä Ausseissa, mutta Gold Coastista en niin varma. Viisumi on heinakuulle 09 asti eli fiilistuntumalla mennään! Minun sähköposti on [email protected] , joten laita sinne mailia jos haluat. Lähempänä etenkin kun molempien aikataulut alkaa selvitä :)Heihei!
Anteeksi että vastaamiseni on kestänyt,mutta palasin juuri 6 päivän Baltian matkalta eikä netin etsimiseen ollut aikaa.
Kiitos paljon e-mailistasi,kirjoitan varmasti!
Olisi tosiaankin kiva katsella missä ollaan/olet siihen aikaan kun olen aikeissa tulla.Voitas tulla vaikka samaa matkaa takaisin Suomeenkin??
Mä en vielä tiedä miten kauan aion olla siellä,mutta 2 kk olisi ihana.PALATAAN ASIAAN ja voi hyvin siellä! =DD
- kokofjt
Voit ottaa yhteytta- asumme taalla
0424 888 650- ssff
Moikka,
En ole vielä saanut paikallista liittymää auki, joten saanko ennen sitä udella oletteko mitä tekemässä täällä ja minkä ikäisiä about?
Kun saan liittymän auki, olen yhteydessä teihin :) - Ohdake-
Varmaankin luit oman kirjoitukseni jolloinka vastasin alkuperäisen kirjoitukseen? No,ei se mitään jos et lukenut.Tässä vaan mietin,jotta saisinko minä myös olla teihin yhteydessä Ausseissa olo aikani? Saanko siis soittaa jos olen lähellä siellä? Olen varma että vaikka mulla mies siellä onkin (britti) kaipaan silti suomalaisia ja suomenkieltä joten olisi ihana jos voisin minäkin olla yhteydessä.Mitä tuumaat asiasta? Hyviä vointeja.=)
PS. Mulla on tosi läheinen enokin Ausseissa,asunut siellä 40 vuotta ja vähän ylikin mutta hän asuu kohteestani niin kaukana (jo Brisbanesta 600 km etelään rannikkoa) että en tiedä vielä menenkö sinne asti kyläänkään.Toivon mukaan menen. - Goolangattalainen
Ohdake- kirjoitti:
Varmaankin luit oman kirjoitukseni jolloinka vastasin alkuperäisen kirjoitukseen? No,ei se mitään jos et lukenut.Tässä vaan mietin,jotta saisinko minä myös olla teihin yhteydessä Ausseissa olo aikani? Saanko siis soittaa jos olen lähellä siellä? Olen varma että vaikka mulla mies siellä onkin (britti) kaipaan silti suomalaisia ja suomenkieltä joten olisi ihana jos voisin minäkin olla yhteydessä.Mitä tuumaat asiasta? Hyviä vointeja.=)
PS. Mulla on tosi läheinen enokin Ausseissa,asunut siellä 40 vuotta ja vähän ylikin mutta hän asuu kohteestani niin kaukana (jo Brisbanesta 600 km etelään rannikkoa) että en tiedä vielä menenkö sinne asti kyläänkään.Toivon mukaan menen.Miksi kummassa olet tullut tullut gold coastille ? Oleto tullut toihin vai mita ?
Koeta tico tico carambaa , dont worry ! - Ohdake-
Goolangattalainen kirjoitti:
Miksi kummassa olet tullut tullut gold coastille ? Oleto tullut toihin vai mita ?
Koeta tico tico carambaa , dont worry !Anteeksi vaan että vastaukseni on kestänyt,olen ollut poissa,lomalla.
Tuota tuo kysymyksesi,ei en mä olekaan Gold Coastilla, vaan olen ollut. Ja silloinkin lomalla.
Mutta olisi kiva tietää mikä on tuo Tico Tico Caramba?? Jos jaksat vielä kirjoittaa niin olisi kiva juttu.=)=)=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1565051- 1934040
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403705Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia502977Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat412321- 1461977
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441727Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.351478Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631424Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319