http://acta.uta.fi/teos.phtml?10349
Pyretriini hajoaa noin vuorokaudessa, joten käsittely on uusittava aina tarvittaessa.
Lisää ötököitähttp://www.uku.fi/~holopain/stt/sttkok.htm
pyretritini
1
493
Vastaukset
- paremmin..
Nykyisin nuo tuholaisten torjunta asiat on paremmin, kuin sotien jälkeisinä vuosina.
Nuoruudestani muistan, kun puhuttiin kuinka alkoholin puutteiset ukot sekoitti vaarinkaljaan DDT:tä ja pörräsivät, kuin paarmat päissään. Jotain sikiövaurioita tuosta ennustettiin tulevan, tiiää sitten, tämmösiä meistä on tullut.
DDT oli yleisin syöpäläismyrkky, se soveltu miltei kaikkeen .. kärryn rasvaksi ja juhlajuomaksi,, koulussa sitä ripoteltiin lasten hiuksiin ja kotona leipäkaappiin.
DDT oli tehokas aine torjuttaissa malariaa, mutta nyt EU:ssa se on täysin kielletty.
Suomessa on hyönteisten myrkyttäminen vielä alkuasemissaan, jos verrataan vaikka italiaan ja välimeren maihin, että pankaas miettien mitä viinipullossa on.
Pyretriini on nopeasti luontoon hajoava yhdiste, mutta sen varoajat on huolella huomioitava, ei se vaaratonta ole.
Me sityihmiset jos tulevaisuudessakin aijotaan jotain syödä, niin rikkaakasvien ja hyönteisten torjunta aineita on yhä käytettävä, vai onko jollain parempia ideoita, luomu ei tuota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1154392Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k783200- 1001463
- 881328
- 95869
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka18703Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21696- 42687
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?111663- 43649