Enpä muista että näin paljon olisi nettimotossa käytettyjä koskaan ollut. Lieneekö syy tähän kolea ja sateinen kesä vai tulikohan ihmisten ostettua MP nousuaikana ehkä liian heppoisin perustein. Tuskin nyt polttoaineen hinta vaikuttanee vielä pyöräilyyn. Toki MP kantakin on noussut huimasti. Nyt kun ei olisi tuota vanhaa pyörää niin voisi olla ostajan markkinat löytää se kauan himottu toivepyörä suht edullisesti.
Aika paljon käytettyjä myytävänä?
M.S.
11821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Syy on säässä. Sadetta sadetta sadetta...taidanpa laittaa itsekin pyörän kohta myyntiin.
Minä ajelin läpi talven. Viime syksynä
ostettuun pyörään tuli 3800km.
Siis ei vesi mitään,mutta jää ja lumi.
Kannattaa kyllä hommata hyvät ajovarusteet, silloin ei vesisateistakaan ole haittaa. ajelin tänää mikkelistä kajaaniin, välillä sateli vettä, mut paikat pysy kuivana.
Silkkimunat vollottaa huonoja ajokelejä.
Tosimiehet ja -naiset ajaa joka kelillä.
perseensä puuduksiin oli keli mikä tahansa ja oli se sitten hauskaa tai ei ja tämä vain siksi kun on kerran niin päättänyt tehdä.
kylläkään kirjoittele täällä...
Olen samaa mieltä kuin aloittaja. Prätkäala on taas tulossa alaspäin. Hyvinä vuosina tuli uutta harrastajaa ja kaiken tasoista palveluntarjoajaa.
Nyt alaon tavallaan täynnä ja ne tilapäisessä hurmoksessa mukaan lähteneet alkavat luopua. Onneksi samalla osa paskakauppiaistakin tippuu.
Pirkanmaalla on jo nähtävissä melkoisia alennusmyyntejä pikkutrokareilla. Tämän vuoden ajoasumallistot uhkaavat jäädä käsiin.
sitten hieman käsistä tuo saksan tuonti. Noh.. nyt meillä on pyöpriä ja niitä on nyt niin paljon että maksaa ei tarvitse lähellekään sitä mitä noista on pyynnit. Ostajana on kiva olla.
vielä 10 vuotta sitten piti etsi ympäri suomea.
havainto! 90-luvun puolivälissä jos käytettyä yritti etsiä sai todellakin reissata ympäri suomea löytäekseen jonkinlaisen yksilön. Ja hinnat oli aivan pilvissä silloin, sekin rajoitti pyöräkauppaa.
Nyt kun alkoi ns. harmaatuonti, tuli kalustoa markkinoille jo suht inhimilliseen hintaan. Sen myötä uusien hinnat tippuivat myös kymmeniäprosentteja ja uusien kauppakin käy kuin siimaa. Tätä myöten vaihdokkeja alkaa olla pilvin pimein ja yli 5 vuotta vanhasta pyörästä on sen myötä tosi vaikeaa päästä eroon jos ei ole valmis tiputtamaan hintaa reilusti. Varmaan korkojen nousu alkaa pikkuhiljaa innokkaimpia hillitä pyöräkaupoissakin. Kohta on omalla rahalla kauppaa
tekevien aika.....
ja moni velkainen kärvistelee lainojensa kanssa, silloin muutetaan rahaksi kaikki mahdollinen. Autojakin on myynnissä vaikka kuinka, käytetystä ei yksityinen pääse eroon kuin antamalla puoli ilman.