emek

hei mistä löytäis emekin sorarekkoja vanhempia koodit scania 20305 tai volvo 20255 täält kotkasta ei ainakaan löydy

28

7301

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bodom
    • Nimetön

      porin muksumaksist köydät kuorma autoja mikkä on kaikki emek malleja kolme rivii emék kuorma autoo varmaa löytyy muksumaksi.fi

    • ColCol

      Kirjota Googleen Emek.. Pääset helpoimmal tai Keltaset porssit, huuto.. mm.. Hyvii vaihto ehtoi.

      • makkaramies

        Tosiaankin mistä saisi EMEK-rekkoja, kun tavarataloissa on tosi köyhät valikoimat


      • jemppo
        makkaramies kirjoitti:

        Tosiaankin mistä saisi EMEK-rekkoja, kun tavarataloissa on tosi köyhät valikoimat

        Huuto.netissä om myös valikoimaa jonkun verran.


      • Toiv

        Mistä löytää kasetti autoja siis emek


    • xgfggvjklk

      olen huomannut että joissain EMEKin rekoissa on tuulilasinpyyhkijätkin mutta toisissa ei ole. Saattaa riippua merkistä kylläkin, Volvoissa taitaa olla ne pyyhkijät mutta Scanioissa ei, miksiköhän näin?
      Olisipa mukava kun saisi ostaa vielä muitakin muoviautoja kuten Nyrhisen ja Ståhlbergin Corolla DX ja Saabit esimerkiksi 80-luvulla :) Autot saisi tietenkin olla jo modernimpia, vaikkapa uusin Corolla / Auris, Volvo S60, Saab 9-3, VW Golf, Skoda Octavia ja muita suomalaisia nykysuosikkeja. Tosin joitain näistä autoista saa muissa mittakaavoissa ihan varsinaisina yksityiskohtaisina pienoismalleinakin, itsellä esim. Minichamps Toyota Auris 1/43 mittakaavassa, samoin n. vm. 2000 Volvo S60 samalta valmistajalta samassa mittakaavassa.
      Nythän vasta muistinkin että Volvoja ja joitain Fordeja taitaa saadakin jopa muovisena 1/18 mittakaavassa Powco valmistajalta.
      No nyt lienen jaaritellut jo tarpeeksi aiheen sivusta :P

      • sddfsdf

        Täältä Vanhasta Vaasasta voi löytyä vanhoja EMEKejä.Itse olen ostanut tuolta Oma-Torilta vielä muoveissa olleen vanhan Volvo FL10:n.


    • Pieni autoilija
    • Jasuli135

      Miten emek rekoista saa kopin irti?

      • emek

        otat ekana etu akselin irti ja sitten vedät koppia eteen päin


    • emekkimies

      Saako kopin ja etuakselin takaisin?

      • jepe3

        mun tietääkseni ei saa.


    • jepe3

      Mistä löytyisi emek kasetti rekkoja kun mä olen yrittänyt etsiä kaikkialta mutta mistään ei oo löytynyt.

      • harrastelia

        mis löytys emek G -mallin pressu puokkeja


    • Rekkanainen3

      Pinjatan verkkokaupassa näyttää olevan ihan hyvä valikoima Emek rekkoja. Sieltä myös blankkoja autoja.

      Pinjata.fi

    • Anonyymi

      Onko Emek lopettanut, Googlen mukaan ollut ainakin kesästä asti tilapäisesti suljettu? Uusia nettisivuja rakennettu noin 15 vuotta. Olisikohan kohta valmiit?

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näyttää nuo aukeavan edelleen:
        http://www.emek.fi/suomi/etusivu.htm

        Joo mut ton pidemmälle sivut ei johdakaan. Ladattava esitekin on vuodelta 2011. Sen linkki ilmestyi muistaakseni 2014. Näinkin pitkän rakentelun jälkeen sivuista on pakko tulla valmistuttuaan hyvät.


    • Anonyymi

      Huoli lopetuksesta oli onnekseni turha. Googlen mukaan nyt on taas avoinna ympäri vuorokauden, 7 päivää viikossa. Josko piakkoin saatais se 2020-mallin FH-Volvokin kauppoihin 😎

      • Anonyymi

        Ottaisivatpa valmistukseen henkilöautopuoleltakin suomalaisten suosikkiautoja vaikka sitten menneiltä vuosilta jos uusien autojen lisenssit on liian kalliita, vähän niinkuin jatkaisivat siitä mihin Nyrhinen Ky ja Ståhlberg aikoinaan jäivät.


    • Anonyymi

      Saattaisi se Emekin kauppa jopa vilkastua jos tekisivät uudelleen 142-, 143-Scaniat ja FL-Volvot. Muotit tiettävästi ovat edelleen tallessa ja käyttökelpoisia.

      Lähetin Emekille kahdesti tiedustelua yhdestä Streamline-Scaniasta sähköpostitse vuonna 2009, vielä eivät ole ehtineet vastaamaan. Mahtaa olla pitkä jono sähköpostia...

      Niin tosiaan ne Emekin nettisivut, jokohan niitä uusia olisi tarpeeksi kauan rakennettu???

      • Anonyymi

        Raskaan kaluston pienoismallit ovat niin suurikokoisia että tilanpuutteen vuoksi menekki on paljon rajallisempaa kuin henkilöautojen pienoismalleilla.
        Itselläkin yksi täysperävaunullinen Emekin sorarekka, juurikin 80-luvun Scania 142H itseasiassa, niin onhan se niin pitkä yhdistelmä, että ei oikein tilaa enemmille ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raskaan kaluston pienoismallit ovat niin suurikokoisia että tilanpuutteen vuoksi menekki on paljon rajallisempaa kuin henkilöautojen pienoismalleilla.
        Itselläkin yksi täysperävaunullinen Emekin sorarekka, juurikin 80-luvun Scania 142H itseasiassa, niin onhan se niin pitkä yhdistelmä, että ei oikein tilaa enemmille ole.

        Missä hinnoissa nämä 142h emekin rekat kärryineen on nykyään? Itsellänikin löytyy tosin pressu-mallina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missä hinnoissa nämä 142h emekin rekat kärryineen on nykyään? Itsellänikin löytyy tosin pressu-mallina.

        Mitä olen vähäisessä määrin seuraillut viime vuosina, hintahaarukka ollut siinä 60 -240 euroa.
        Tällä hetkellä näkyy torissa olevan yksi Scania ilman perävaunua ja kappaletavara lavalla 119e.
        Huutonetissä 11 euroa, tosin kilpahuuto käynnissä, melko riisutun kuntoisesta, tosin Volvon rekka samassa huudossa. Scaniassa pelkkä runko, mutta jatkettu ohjaamo tekee tuosta ehkä tavallista kiinnostavamman.
        Oma Scania ei ole myytävänä :)


    • Anonyymi

      Miten porukka huolehtii Emekeistään? Varmaan 8/10 myynti - ilmoituksessa puuttuu peilit ja pyyhkijät. Mihin ne voi hyllyssä hävitä kun ovat oleellinen osa kokonaisuutta kuitenkin?

      • Anonyymi

        80-luvun Emekin Scania 142H sorarekassa ei ainakaan ollut uutenakaan peilejä eikä pyyhkijöitä. Tiedän koska tämä on mulla ollut uudesta asti ja edelleen lähes uudenveroinen, kylkiraitateipit vähän pyrkii irralleen, muuten kaikki osat kiinni ja ehjiä.

        Uudemmissä Emekeissä näkyy olevan peilejä ja pyyhkijöitäkin, tuskinpa ne aikuisen keräilijän hyllyssä miksikään menisi, jollei naisväki siivotessa niitä särje, tai lapset ota niitä luvatta käyttöön.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      4560
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3281
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      75
      2271
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      345
      1697
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      209
      1612
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1585
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      106
      1275
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      76
      1250
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1167
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1132
    Aihe