Omaisuuttani on vahingoitettu ja pitäisi tehdä netissä rikosilmoitus. Siinä kysytään, että susotunko rangaistusmääräysmenettelyyn. Tarkoittaa, että juttua ei viedä rosikseen vaan kuulustelujen jälkeen voidaan määrätä nsuoraan esim. sakko. Mutta miten minun rikottujen tavroitteni korvausteni käy? Eikö niitä nimenomaan vaadita rosiksen kautta ja jos poliin näpsäyttää syylliselle pikku sakon, oliko se siinä se korvaus?
Pera
Rangaistusmääräysmenettely
4
2260
Vastaukset
- Helmunt Schwein
Ragaistusmääräysmenettely tarkoittaa seuraavia asioita.
- rangaistusmääräysmenettely on poliisin antama sakko ilman oikeudenkäyntiä. Vahingonteko on asianomistajarikos, eli on vaadittava tekijälle rangaistusta, tai poliisi ei sitä tutki
Lisäksi:
- syyllisyyden pitää olla selvä, eli yleensä syyllinen myöntää. Jos ei myönnä, ei poliisi yleensä sitä käytä, vaan juttu siirtyy käräjille.
- asianomistajan pitää suostua rv-menettelyyn.
- jos ei suostu, niin käräjille, kun vaati rangaistusta, mikä oli tutkinnan edellytys
- kun suostuu, niin korvausten hakeminen jää hänen itsensä tehtäväksi. Tällöin syyllinen joko maksaa suosiolla, tai asianomistaja vie korvaukset erillisenä siviilioikeudenkäynnillä käräjille.
Prosessi on tällainen. Monasti asianomistaja tyytyy siihen, että tekijä saa sakot ja jättää sen jälkeen korvaukset sikseen, kun tietää ettei niitä ikinä tekijältä tulisi saamaan. Valtiokonttori ei korvaa muita kuin väkivallan seurauksena tulleita vahinkoja. - Helmutin asiantuntevaan
ja kattavaan vastaukseen:
eli vahinginteko on kyllä yksityiseen omaisuuteen kohdistuvana asianomistajarikos eli rangaistusta pitää vaatia että poliisi voi juttua tutkia, mutta vahingonteosta poliisi ei voi RV:tä antaa, vaan teon pitäisi tällöin olla lievä vahingonteko (sen kumpi on kyseessä, ratkaisee pääsääntöisesti vahingoitetun omaisuuden arvo. Nyrkkisääntönä alle 500 euroset omaisuudet lieviä ja siitä ylöspäin perusnimikkeellä).
Itse korvausasian Helmut aika kattavasti kävikin läpi, pienenä vinkkinä kuitenkin että mun mielestä asia kannattaa käräjille viedä jos niitä korvauksia vaan suinkin haluaa yrittää, eikä Rv-menettelyyn siten suostua. Asianomistajan korvausvaatimus menee tollaisissa asioissa kätevästi rikosasian yhteydessä (syyttäjä ottaa yleensä ajettavakseen kun vahinko ja sen arvo ovat selkeesti perustellut ja yksilöidyt) Ja kyllähän se ketku käräjilläkin sen sakon itse rikosasiasta kätevästi kuittaa. - me
hei tahtoisin kysyä semmosta että mikä olisi rangaistus jos toisen henkilötietoja on käyttänyt ilman lupaa, esim tilanut netistä tavaroita toiseen nimellä???
- Pol.palvoja, johtava
Voi, voi
Ei tuollaiseen kysymykseen voi vastata. Toisen henkilötietojen käyttäminen ei sinäänsä ole rangaistavaa. Poliisi on sitä viimeksi viime syksynä toivonut, mutta Eduskunta ei ole innostunut.
Tavaroitten tilaaminen toisen nimellä sensijaan on rikos nimeltään petos, törkeä petos, tai lievä petos, tavaroitten arvosta riippuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122