Sony Alpha DSLR-A100

paketti?

Hintaa saisi tingittyä, mutta mitä tuollaisesta kannattaisia maksaa, sekä kelpaako tuo objektiivi yleiskuvaukseen?

Kärsiikö tuosta huonosta valovoimaisuudesta hirveästi, kun kamerassa on kuitenkin kuvanvakain?

http://www.digicamera.net/keskus/viewtopic.php?t=12635252
3424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se on sellanen asia että uusi 18-200 kustantaa 300egee ja runko toiset mokoman, kuvattu 6000 ei ole paljoa, suotimet 30egee ja ylöspäin kipale. laukku uutena muutaman kympin.
3,5 valovoima 'makro'päässä on aivan riittävä järkkärille peruskuvaukseen perusputkella. vakaimella saatat voittaa yhden aukon, et enempää. suurempi asia on että voit käyttää huoletta iso800-1600 ilman suurta kohinaa kuten hyvillä järjestelmillä on tapana..itse kuvaan pilvisellä iso1600 kuvia ja aukko välillä 8-14 mettässä ja hyviä tulee, kamerana tosin muun merkkinen laite.

Äänestä

hinta mielestäni. Itselläni on tuo sama runko, tosin Sonyn omalla 18-200 objektiivillä. Vallan hyvin olen vuoden verran tällä paketilla pärjännyt, nyt tosin alkaa jo kallon perällä kaihertamaan tuo alpha 700...

Äänestä

Hämärässä jonkin verran, sisätiloissa vakio objektiivi aika "hämärä". En kylläkään ole F/2.8 tai valoisemmalla lasilla kuvannut, varmaan parempia ovat? Onkohan näihin käypää laajakulmaa (Esim.15mmF/1.8 tai 2.8) hintaa max.300€.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko kirjoitti:

paketti?

Hintaa saisi tingittyä, mutta mitä tuollaisesta kannattaisia maksaa, sekä kelpaako tuo objektiivi yleiskuvaukseen?

Kärsiikö tuosta huonosta valovoimaisuudesta hirveästi, kun kamerassa on kuitenkin kuvanvakain?

http://www.digicamera.net/keskus/viewtopic.php?t=12635252

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu