Eli lähdemme Dunas maspalomas hotelliin tammikuussa ja nyt kovasti harkitaan kannattaisiko ottaa se all inclusive ja jos otamme vain puolihoidon niin jäiskö sitten vaivaamaan että oiskin ollut hyvä koko hoito.
All inclusevillako saa syödä lähes mihin kellon aikaan vain,onko vain pieniä taukoja kun ei ruokaa tarjolla?
All inclusive kokemuksia lapsiperheelle?
9
1571
Vastaukset
- antsa
että eikös se nyt onnistuisi kun meillä nelihenkinen perhe mutta toinen lapsistamme syö omat eväät eli ei syö ravintoloissa niin eikös kuitenkin voi mukana kulkea?Eihän sitä voi yksinkään jättää..
- täytyy ottaa
Lisämaksulliset ateriat varataan aina kaikille saman matkavarauksen matkustajille, myös lapsille.Noin sanottiin finnmatkojen sivulla.
- antsa
Onko siellä yleensä jotain perunaa?Esi.koko perunoita tai muusia?Meillä kun ei vielä kovin paljon kokemuksia ulkomaanmatkoilta niin en tiedä ruukataanko ulkomailla kuinka harrastaa perunoita?
Ranskiksia varmasti on mutta mites nuo "tavis" perunat?
- hotellista
Ei ole kokemusta kyseisestä hotellista. Mutta, jos hotelli on huitsin kaukana kaikesta muusta elämästa, niin silloin ehkä all inclusive kannattaa ottaa.
Itse olen kyllä sillä kannalla, että kannattaa lounastaa/illastaa eri paikoissa. Kansainväliset hotellit on yleensä ulkomaalaisessa omistuksessa, jolloin kaikki raha lähtee muille maille. Kun ei ole puolihoitoja tms, paikalliset hyötyvät. On paljon isoja all inclusive hotelleja, joitten läheisyydessä ei ole juuri ravintoloita tai pelveluita, koska niille ei ole käyttäjiä.- Kolmen lapsen kanssa
Itse suunnittelemme myös samaa hotellia maaliskuussa ja all inclusivea tai puolihoitoa.
Ja edelliselle vastaajalle: toki olisi mukava illastaa kaikessa rauhassa ihanissa paikallisissa ravintoloissa, mutta se ei vaan kolmen lapsen ja vauvan kanssa onnistu. Kokemusta on aikaisemmilta matkoilta. Olen myöskin kasvissyöjä, mikä rajoittaa sopivien ravintoloiden löytymistä. Manner-Espanjassa ainakin kasvisruokaa on todella vaikea löytää. Tämän vuoksi vaihtoehtoina all inclusive tai puolihoito, kumpaa suosittelette? Millaiset tarjoamiset yleensä ovat? All inclusive vaikuttaisi sopivan huolettomalta.
Mietin tuota ensimmäistä kysymystä. Jos lapsella on esim. merkittäviä ruoka-allergioita, niin luulisi silloin olevan mahdollista jättää ateriapaketti pois, vaikka muulla perheellä se olisikin. Selvinnee Finnmatkoilta kysymällä. - Ansku44
Kolmen lapsen kanssa kirjoitti:
Itse suunnittelemme myös samaa hotellia maaliskuussa ja all inclusivea tai puolihoitoa.
Ja edelliselle vastaajalle: toki olisi mukava illastaa kaikessa rauhassa ihanissa paikallisissa ravintoloissa, mutta se ei vaan kolmen lapsen ja vauvan kanssa onnistu. Kokemusta on aikaisemmilta matkoilta. Olen myöskin kasvissyöjä, mikä rajoittaa sopivien ravintoloiden löytymistä. Manner-Espanjassa ainakin kasvisruokaa on todella vaikea löytää. Tämän vuoksi vaihtoehtoina all inclusive tai puolihoito, kumpaa suosittelette? Millaiset tarjoamiset yleensä ovat? All inclusive vaikuttaisi sopivan huolettomalta.
Mietin tuota ensimmäistä kysymystä. Jos lapsella on esim. merkittäviä ruoka-allergioita, niin luulisi silloin olevan mahdollista jättää ateriapaketti pois, vaikka muulla perheellä se olisikin. Selvinnee Finnmatkoilta kysymällä.Hei,
Me olemme olleet kaksi kertaa all inclusive hotellissa lasten kanssa. Eka kerta Kreikassa ja toinen Turkissa. Tänä kesänä olemme taas lähdössä, ja itse koen kyllä sen erittäin helpoksi ja huolettomaksi tavaksi matkustaa nimenomaan lasten kanssa. Ruokaa on saatavilla lähestulkoon koko ajan, eli nälkä ei pääse yllättämään. Yleensä ruokailu rakentuu seisovasta pöydästä, mutta hotellista riippuen saattaa olla mahdollisuus varata myös a la carte ravintola (esim. 1 krt / viikko) maksutta.
Lisäksi välipaloja on tarjolla ruokailujen välillä, esim. pizzaa, hodareita, hampurilaisia jne.
Seisovasta pöydästä ainakin meidän porukka löysi kyllä riittävästi vaihtoehtoja kaikkien makuun. Kasvisruokapuolesta en osaa tarkkaan sanoa kun itse olen kaikkiruokainen, mutta ainakin salaatteja oli useampaa sorttia.
Eli kaiken kaikkiaan kyllä suosittelen all iclusivea sen helppouden takia nimenomaan lasten ollessa matkassa mukana. Ei tarvitse aina lähteä metsässtämään sopivaa ruokapaikkaa. Ehkä AIsta nyt ei saa mitään uskomattomia kulinaarisia elämyksiä, mutta ihan ok safkaa on meidän mielestä ollut.
Toivottavasti tästä oli jotain apua teille. Anyway hyvää matkaa!
- minä tätä
tuostakin mutta minä olen sitä meiltä että joka ilta eri ruokapaikka sillä se on puolet matkan annista ja eikä ole sidottu yhteen ruokapaikkaan jossa voi spacetti ja kana tulla liian tutuksi.
- ehdottomasti
me tehdään ainoastaan all inclusive matkoja, helppoa ja mutkatonta. käymme yleensä ehkä kerran viikon aikana "oikein ulkona" syömässä mutta muuten on niin kiva mennä auringossa vietetyn rankan päivän jälkeen suoraan valmiiseen pöytään ilman ravintolan metsästystä ja hakemista. ihan ok ruokaa ollut, usein jopa paljon laadukkaampaa kuin summamutikassa suurella työllä ja tuskalla valitussa "hienossa" ravintolassa. ei ole hotelleilla mitkä tarjoaa all inc varaa tarjota huonoa ruokaa!!!
- Kolmen lapsen kanssa
ehdottomasti kirjoitti:
me tehdään ainoastaan all inclusive matkoja, helppoa ja mutkatonta. käymme yleensä ehkä kerran viikon aikana "oikein ulkona" syömässä mutta muuten on niin kiva mennä auringossa vietetyn rankan päivän jälkeen suoraan valmiiseen pöytään ilman ravintolan metsästystä ja hakemista. ihan ok ruokaa ollut, usein jopa paljon laadukkaampaa kuin summamutikassa suurella työllä ja tuskalla valitussa "hienossa" ravintolassa. ei ole hotelleilla mitkä tarjoaa all inc varaa tarjota huonoa ruokaa!!!
Meillä ainakin tavoitteena on nimenomaan helppous. Matkoilla monen lapsen kanssa suurinta kärsimystä on etsiä soveliasta ruokapaikaa, johon voi mennä lastenvaunujen kanssa, jossa ei tupakoida ja jossa musiikki ei ole liian kovalla. Lapsilla nälkä ja jano voivat tulla mihin aikaan vaan, eikä silloin voi odotella tuntikausia esim. illalliseen. En myöskään halua häiritä muita asiakkaita vauvan itkulla tai lasten melulla. Kun ruokien tuleminen kestää kauan, pienet eivät loputtomiin jaksa pysyä paikoillaan. Kasvissyöjänä en löydä juurikaan sopivaa syötävää ja petyn aina. Minulle ravintoloissa syöminen tässä tilanteessa ei ole mitään nautintoa vaan pakollista nälän torjumista. All inclusive tarjoaa helpon ja hyvän ratkaisun, ja ainahan voi mennä muualle syömään, jos kuitenkin haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903