Käyn usein juoksuttamassa koiraani koirapuistossa ja se on saanut monta mukavaa koirakaveria.
Itse sen sijaan lähden puistosta usein harmistuneena, sillä omat lajitoverit tuntuvat unohtaneen käytöstavat kokonaan: Tupakantumpeja ja roskia heitetään puistoon maahan, koiran kakat jätetään korjaamatta, kompostoriin heitetään kaiken laista maatumatonta tavaraa. Haravat, lapiot ym. puiston tarvikkeet rikotaan. Usein myös puistoon tullaan tervehtimättä naama norsun vituralla tai sitten arvostellaan ja udellaan koiran hoidosta kuin etsien siitä jotain vikaa.
Eikö sitä voisi vaan huolehtia omalta osaltaan puiston siisteydestä, tervehtiä muita läsnäolijoita ja jos pakko keskustella, niin vain kohteliaasti ja arvostelematta ja liikoja urkkimatta, sillä yksityisasiat eivät puisto"tuttaville" kuulu.
Tiedän, ettei tänne ruikuttaminen asiaa paljoa auta, mutta sainpahan purkaa mieltäni.
Puistoilun
etiketti?
0
265
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?941855- 861313
- 1101143
- 761027
- 117986
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57863- 47781
- 36772
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693