5x ratti

bmw is great

kannaataako valittaa hoviin sain 5 ratista yhdyskuntapalvelua ja 1v 5kk ajokieltoa 3 törkeää 2 normaalia ja 4 oikeudetta ajoa. käräjät anto näin kovan tuomion..kohtuuton ensikertalaiselle

9

1021

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeen

      ensikertalaiselle?
      Johan siinä oli rikoksia aivan helvetisti enemmän kuin yksi.
      Olit ensikertalainen vain ensimmäisen kohdalla. Mikä se niistä sitten olikaan.
      Näin ainakin maalaisjärjellä.
      Sait ihan ansiosi mukaan. Tai oikeastaan melko vähän. Olisivat saaneet laittaa vähäksi aikaa eristykseen muusta yhteiskunnasta.

    • jussihautala

      aika kova tuomio..

    • joukkuemäki

      voit yrittää ajokieltoa ehdolliseksi.ja yp.tä ehdolliseksi.minä yrittäisin.ensi kertalaiselle voi onnistua.onnea ja mukavia kilometrejä selvinpäin.

    • nakkipimppi

      Syyttäjän rangaistusvaatimus

      1. TÖRKEÄ RATTIJUOPUMUS
      Rikoslaki 23 luku 4 § 1
      23.3.2007 Luvia

      A on kuljettanut henkilöautoa Porista Luvialle (noin 20 km) perjantai-iltapäivällä noin kello 16.30 nautittuaan ennen ajoa alkoholia niin, että hänen verensä alkoholipitoisuus on ajon jälkeen ollut 2,66 promillea. A on menettänyt ajoneuvonsa hallinnan Luvialla Kirkkotien ja Murrontien risteyksessä, minkä seurauksena ajoneuvo on suistunut ojaan. Olosuhteet ovat olleet sellaiset, että rikos on ollut omiaan vaarantamaan toisten turvallisuutta.

      - - -

      Vastaus perusteluineen

      A on tunnustanut menetelleensä syytteessä selostetuin tavoin.

      A on kertonut, että hän oli ajanut hiljaista nopeutta ja että auto oli suistunut hiljalleen ojaan hänen väistäessään tien oikeaan reunaan pysäköityä autoa. Muuta liikennettä ei ollut ollut. A on katsonut, ettei hän ollut aiheuttanut vaaraa toisten turvallisuudelle.

      - - -

      TUOMION PERUSTELUT

      Syyksilukeminen

      A on menetellyt syyttäjän rangaistusvaatimuksen mukaisesti.

      - - -

      Rangaistusseuraamus

      A:n veren alkoholipitoisuus on ajon jälkeen ollut 2,66 promillea. A on ajanut Porin keskustasta noin 20 kilometrin päähän Luvialle perjantai-iltapäivänä erittäin vilkkaan liikenteen aikaan alkaen noin kello 16.30. Ajo on päättynyt A:n suistuttua tieltä. A:n syyksiluetun rikoksen vaarallisuus ja rikoksesta ilmenevä tekijän syyllisyys edellyttävät nyt kyseessä olevan kaltaisissa tapauksissa vankeusrangaistuksen tuomitsemista ehdottomana, vaikkei A:ta ole rikoksista aiemmin rekisteröity.

      - - -

      A:ta ei ole aiemmin rikoksista rekisteröity, joten ei ole aiempaa rikollisuutta, joka olisi este yhdyskuntapalveluun tuomitsemiselle. A:sta laaditun yhdyskuntapalvelun soveltuvuusselvityksen mukaan hän soveltuu yhdyskuntapalveluun. A ei ole kuitenkaan antanut suostumusta yhdyskuntapalveluun. Suostumuksen puuttumisen johdosta häntä ei voida tuomita yhdyskuntapalveluun.

      - - -

      TUOMIOLAUSELMA

      SYYKSI LUETUT RIKOKSET

      1) Törkeä rattijuopumus 23.3.2007

      RANGAISTUSSEURAAMUKSET

      VANKEUS
      3 kuukautta vankeutta

      LAINKOHDAT

      1) Rikoslaki 23 luku 4 § 1/1

      - - -

      Asian ratkaisseet käräjäoikeuden jäsenet:

      Käräjätuomari Juha Sivula ja lautamiehet
      VAASAN HOVIOIKEUDEN TUOMIO 18.1.2008

      OIKEUDENKÄYNTI HOVIOIKEUDESSA

      Vahvennettuun kokoonpanoon määrääminen

      Hovioikeuden presidentti on hovioikeuslain 8 §:n 2 momentin nojalla määrännyt asian ratkaistavaksi vahvennetussa kokoonpanossa.

      Valitus

      Vaatimus perusteineen

      A on vaatinut, että hänelle tuomittu ehdoton vankeusrangaistus määrätään ehdolliseksi.

      A:lle tuomittu rangaistus poikkeaa normaalista rangaistuskäytännöstä. A ei ole aikaisemmin syyllistynyt rikoksiin. Hänen ajonopeutensa oli ollut hiljainen. Kysymyksessä ei ole poikkeuksellinen teko eikä konkreettista vaaraa ole näytetty aiheutuneen sen enempää kuin rattijuopumustapauksissa yleensä.

      Virallisen syyttäjän vastaus

      Vaatimus perusteineen

      Virallinen syyttäjä on käräjäoikeuden tuomion perusteluihin viitaten vaatinut, että valitus hylätään.

      HOVIOIKEUDEN RATKAISU

      Perustelut

      Käräjäoikeus on tuominnut A:n hänen syykseen luetusta törkeästä rattijuopumuksesta kolmen kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Asiassa on kysymys siitä, voidaanko A:lle tuomittu vankeusrangaistus määrätä ehdolliseksi.

      Rikoslain 6 luvun 9 §:n 1 momentin mukaan määräaikainen, enintään kahden vuoden vankeusrangaistus voidaan määrätä ehdolliseksi (ehdollinen vankeus), jollei rikoksen vakavuus, rikoksesta ilmenevä tekijän syyllisyys tai tekijän aikaisempi rikollisuus edellytä ehdottomaan vankeuteen tuomitsemista.

      Vakiintuneen rangaistuskäytännön mukaan törkeästä rattijuopumusrikoksestakin ensikertalaiselle tuomittu vankeusrangaistus on lähtökohtaisesti ehdollinen. Jos tekijän veren alkoholipitoisuus on hyvin korkea, tulee ensikertalaisellekin harkittavaksi vankeusrangaistuksen tuomitseminen ehdottomana. Tässä arvioinnissa yleensä ratkaisevaa on, onko tekoa pidettävä veren alkoholipitoisuuden korkeuden ja tekoon liittyvien muiden olosuhteiden vuoksi erityisen vaarallisena. Merkitystä on annettu tällöin erityisesti ajomatkan pituudelle, liikenteen vilkkaudelle, jalankulkijoiden ja kevyen liikenteen määrälle, muille liikenneolosuhteille, matkustajien mukanaololle sekä ajotavalle ja -nopeudelle.

      A:lle nyt tuomittu vankeusrangaistus on lyhyt. Tämä seikka ja se, että A:ta ei ole aikaisemmin tuomittu rangaistukseen rikoksista, puoltavat vankeusrangaistuksen tuomitsemista ehdollisena.

      Ehdottoman vankeusrangaistuksen tuomitsemista puoltaa A:n veren korkea alkoholipitoisuus. A on kuljettanut henkilöautoa Porin keskustasta noin 20 kilometrin päähän Luvialle eli varsin pitkän matkan. Ajo on tapahtunut perjantaina iltapäivällä vilkkaan liikenteen aikaan noin kello 16.30 ja osaksi taajama-alueella. Hänen ajonsa on päättynyt siihen, että hän on Luvialla eräässä risteyksessä menettänyt ajoneuvonsa hallinnan, minkä seurauksena ajoneuvo on suistunut ojaan. Edellä mainituista syistä hovioikeus katsoo, että A:n tekoa on pidettävä erityisen vaarallisena, minkä vuoksi hänet on tuomittava hänen ensikertalaisuudestaan huolimatta ehdottomaan vankeusrangaistukseen.

      TUOMIOLAUSELMA

      Valitus hylätään. Käräjäoikeuden tuomiota ei muuteta.

      Asian ratkaisseet hovioikeuden jäsenet:

      Hovioikeudenpresidentti Mikko Könkkölä, hovioikeudenneuvokset Osmo Hänninen, Pirjo Latvala, Jorma Rudanko, Marjukka Huuskonen ja Annette Laukkonen sekä hovioikeuslain 9 §:n mukainen jäsen, viskaali Eerika Hirvelä.

      Ratkaisu on yksimielinen.

      Lainvoimaisuustiedot:

      Lainvoimainen

         
         
            Sivun alkuun    

      • ???

        ihan oikein sulle, senkin RIKOLLINEN


    • bmw is great

      olen vielä tyttö!!kohtuuton rangaistus

      • Jussi2240

        Siinähän tuli lieventävä asianhaara.

        Vielä jos on vaaleat hiukset niin ei tarvi suorittaa ollenkaan tuomiota.

        Jos vielä siihen päälle on siniset silmät niin valtio joutuu maksamaan sinulle korvauksia koska ovat näin törkeästi sinua kohdelleet.


      • bmw is great
        Jussi2240 kirjoitti:

        Siinähän tuli lieventävä asianhaara.

        Vielä jos on vaaleat hiukset niin ei tarvi suorittaa ollenkaan tuomiota.

        Jos vielä siihen päälle on siniset silmät niin valtio joutuu maksamaan sinulle korvauksia koska ovat näin törkeästi sinua kohdelleet.

        niin on..piti ostaa uusi auto sisaren nimille,että pääsee kulkemaan 120km työmatkan.pakko ajaa ku ei saanut ehdollista ajokieltoa.vaikka tarvin korttia


    • yhtään

      kohtuuton!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1962
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1690
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1317
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1142
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1016
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      921
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      908
    Aihe