Täytän elokuun alussa 18 ja laskin Kelan laskurilla että sen jälkeen minun pitäisi saada täysi asumistuki (syyskuusta alkaen kun koulu on alkanut). Tähän mennessä en ole saanut ollenkaan opintotukea vanhempieni isojen tulojen vuoksi vaikka olenkin asunut yksin lukion alusta asti. Kun täytin 17, sain Kelalta sen lapun missä ilmoitettiin että tukea ei makseta minulle vanhempien tuloista johtuen. Pitääkö minun nyt lähettää erikseen opintotukihakemus vai päivitetäänkö ne automaattisesti siellä Kelassa joka vuosi? Kun en ole siis koskaan ennen opintotukea saanut tai hakenut.
Pitääkö minun hakea opintotukea?
2
352
Vastaukset
- Paavo pakertaja
Sinä kyllä saat täyden asumislisän, mikäli et asu kotona (eikä mahdollisuus asuntolaan).
Mutta varsinaiseen opintorahaan vaikuttaa vielä vanhempiesi tulot aina 20 ikävuoteen asti.
Tuosta en ole varma tuleeko kelalta automaattinen opintorahasi tarkistuspäätös tässä tilanteessa, mutta luulisin.
Muuten Kelalta ei ole tullut päätöstä opintotuesta tuon ekan päätöksen jälkeen, mutta nyt kun opintotuet nousivat niin ne oli tarkistettu ja siittä tuli tarkistuspäätös.
Ne päätökset on kuitenkin postitettu jo heinäkuun alussa,
ja jos et ole sellaista saanut, niin kehoittaisinkin sua täyttämään Kelan lomakkeen OTm "Opintotuen olosuhdemuutosilmoitus".
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/040601104658IL?openDocument
näiden päätelmien tueksi otteita kelan sivuilta:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/040601145115IL?openDocument
"tulot voivat pienentää opintorahaa tai estää sen myöntämisen toisen asteen oppilaitoksessa opiskelevilla perheettömillä alle 20-vuotiailla. Asumislisää myönnettäessä vanhempien tulot vaikuttavat vain alle 18-vuotiailla, kun hakija opiskelee muussa kuin korkeakoulussa ja on naimaton ja lapseton. Opintorahan määrää voidaan myös korottaa, jos vanhemmat ovat pienituloiset."- Paavo pakertaja
"Tuosta en ole varma tuleeko kelalta automaattinen opintorahasi tarkistuspäätös tässä tilanteessa, mutta luulisin. "
siis piti kirjoittaa että enpä usko, koska sen olisit varmaan jo saanut.
Viisainta olisi soittaa kelaan ja kysyä samalla voisit jättää siellä hakemuksen sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909