Vaimoni pyörii näillä lapsettomuuspalstoilla kaiket illat ja haaveilee lapsesta. Hänelle tuntuu kertyneen melkoinen määrä tärkeää tietoa aiheesta. Olennaisin tuntuu kuitenkin unohtuneeen. Odotan ja odotan illat pitkät ja aamulla on kova kiire töihin. Onko kaikki pillerit hormoonit ja estrogeenit korvanneet suomalaisen miehen kokonaan vai vieläkö 2000 luvulla meitä tarvitaan muuhunkin kuin asuntovelan lyhentämiseen. Olisin tuon lapsen niin halukas vaimoni kanssa siittämään.
Toivoisinkin että näillä palstoilla pureuduttaisiin ja rohkaistaisiin ihmisiä tämän perin luonnollisen ja usein unohduksiin jääneen asian ympärille.
Toivoisinkin että näillä palstoilla pureuduttaisiin ja rohkaistaisiin ihmisiä tämän perin luonnollisen ja usein unohduksiin jääneen asian ympärille.
Vastaukset 3
Vanhimmat
palstalla ei kyllä kenelläkään ole ongelmana tuo. Vaan se, että lasta on yritetty ensin vuosikausia siittää normaalilla tavalla eikä onnistu, sitten pitää käydä hoidoissa.
On se hassua, että sinä koet ongelmaksi tuon siittämättömyyden, kun nykyään usein kuulee puhuttavan siitä kuinka naiset pyrkivät tuohon siittämistouhuun liiankin vaativasti...
Eli on miehille tullut paineita suorituksesta ihan sen vuoksi.
Siis mikään ei kelpaa ja aina pitää valittaa :O.
Ei sitä siittämistä tarvitse joka ilta harrastaa vaan kierron puolivälin aikoihin, jolloin ovulaatio tapahtuu (voi tarkistaa ovulaatiotestillä otollisimman ajankohdan)... Näin ei tarvitse itseään rasittaa sekstailulla sen useammin kuin muutaman kerran kuussa hyvin valittuina ajankohtina. ;)
Totuushan on se, että niitä hedelmällisiä päiviä naisella on vain muutama kuukaudesta...
Nyt muistelen aikaa jolloin en halunnut lapsia mutta silti käytin ehkäisyä jopa paria päivää ennen kuukautisten alkamista, jolloin todellakaan ei voi raskautua...olinpas tyhmä. :/
Otahan puheeksi vaimosi kanssa miksi hänelle seksin harrastaminen kanssasi on vastenmielistä(?) tai tosi harvinaista herkkua. Ehkäpä voisit tällä osa-alueella keksiä jotain uutta piristystäkin vaimollesi/teille molemmille? Meillä ainakin eka puolivuotta yritystä oli todella kiihkeää aikaa. Nyt kun yksi lapsi jo on ja toista yritetään, se jää tuohon ovulaatiosekstailuun....silloin kyllä kummasti nainen on halukkaimmillaankin. Luonnon keino saada ihmiset lisääntymään. :)