Kertokaa kannattaako lasten kanssa lähteä matkaan? Onko tarpeeksi aktiviteettiä? Kauanko lennot kestää, millainen aikaero?
Kovasti kiinnostaisi paikkana:)
Lasten kanssa Kap Verdeen?
8
6943
Vastaukset
- criola
on 4 tuntia. Riippuu lastesi iästä, minkälaista tekemistä tarvitaan. Minä ainakin veisin kaikenikäiset lapseni sinne, niin ihana paikka on.Ja veinkin, mutta lapseni eivät ole enää pikkulapsia. Mutta pitää muistaa, että Kap Verden ja erityisesti Salin saaren ihanuus on auringossa, meressä ja valkoisissa unelmanpitkissä hiekkarannoissa. Uiminen, sukeltaminen (snorklaus) ja surffaus on aivan erityisen hienoa siellä.Voi tehdä myös veneretkiä, mm. veneellä jossa on lasinen pohja! Delfiinejä ja merikilpikonnia voi nähdä. Merikilppari on saaren nimikkolemmikki. Ja leppoisa elämänmeno on mukavavaa. Erittäin hyvää ruokaa myös paikallisisssa ravitoloissa, joita on runsaasti Santa Marian kylässä.Kap Verdellä voi viettää oikein sellaista loma lomaa. Paljon vahvaa aurinkovoidetta mukaan!!!! Viekää terveisiä kaikille ihanille ihmisille Santa Mariaan!
- Nimetön
Ostospaikkoja ei ilmeisesti ole hirveesti?
Lapset on meillä jo koululaisia. - criola
Nimetön kirjoitti:
Ostospaikkoja ei ilmeisesti ole hirveesti?
Lapset on meillä jo koululaisia.perinteisessä merkityksessä ei kannata Kap Verdelle suunnitella. Suosittelen Malesiaa tai jotakin muuta Aasian suurista keskuksista. Kap Verdellä ja Salin saarella on myytävänä rantanvaatteita ja surffailuelämäntapaan liittyviä vaatteita, erittäin hyviä musiikkikauppoja on sekä sitten afrikkalaista koriste-esinekauppaa. Santa Marian kylä on pieni ja Kap Verde on Afrikkaa, jokseekin alkuperäistä esim. tunnelma Santa Mariassa.
Minä olen "himoshoppailija", mutta oli yllättävän ihanaa, kun ei tarvinnutkaan kiertää kauppoja kaiken päivää, nautittiin vaan olemassaolosta lämpimässä auringossa ihanan meren äärellä! - keiu
criola kirjoitti:
perinteisessä merkityksessä ei kannata Kap Verdelle suunnitella. Suosittelen Malesiaa tai jotakin muuta Aasian suurista keskuksista. Kap Verdellä ja Salin saarella on myytävänä rantanvaatteita ja surffailuelämäntapaan liittyviä vaatteita, erittäin hyviä musiikkikauppoja on sekä sitten afrikkalaista koriste-esinekauppaa. Santa Marian kylä on pieni ja Kap Verde on Afrikkaa, jokseekin alkuperäistä esim. tunnelma Santa Mariassa.
Minä olen "himoshoppailija", mutta oli yllättävän ihanaa, kun ei tarvinnutkaan kiertää kauppoja kaiken päivää, nautittiin vaan olemassaolosta lämpimässä auringossa ihanan meren äärellä!... muualle jos haluaa tehdä muitakin ostoksia kuin perinteisiä matkamuistoja ja rantavaatetta. Samaa mieltä kuin ed. kirjoittaja; rakastan shoppailua, mutta Cabo Verdellä et tule sitä kaipaamaan jos nautit auringosta, ihanista rannoista ja sopivan eksoottisesta meiningistä! (Jota muuten mielestäni löytyy myös Riu Funana-luksushotellista, jossa olen ollut. Tottakai ketjuhotellit on aina persoonattomampia, mutta tässä hotellissa henkilökunta on kokonaan paikallista, ihmisethän sen fiiliksen tuovat! :)
- katsastettu
Kyllä siellä lapsia näkyi, kolmella saarella käytiin ja hauskaa tuntui olevan.
- ei enää
Kävin tammi-helmikuussa.Kuuma ei ollut,mereen en tarennut joka päivä.Lapsille tuskin paljon aktiviteettiä.Paikalliset kauppiaat kimpussa,vaikkakin osa aivan mukavaa väkeä.Muuten ei saa kontaktia paikallisiin,ovat aika totista porukkaa.Rannalla kyllä sai olla ihanan rauhassa.Jos purjehdit niin hyvä paikka.
ei jäänyt kaipuuta.- *matkailija
Kävit tammi-helmikuussa saarella ja kerroit ettei kuuma ollut. Tarkeniko kuitenkin rannalla ottaa aurinkoa ja saiko rusketusta pintaan?Tammikuussa olisi suunnitelmissa lähteä.
- ei enää
*matkailija kirjoitti:
Kävit tammi-helmikuussa saarella ja kerroit ettei kuuma ollut. Tarkeniko kuitenkin rannalla ottaa aurinkoa ja saiko rusketusta pintaan?Tammikuussa olisi suunnitelmissa lähteä.
Rannalla olimme joka päivä.Aamulla mentiin,koska yleensä iltapäivällä meni pilveen.Yksi täysin pilvinen päivä kahden viikon aikana.Kova tuuli yleensä.Uimaan ei aina tarennut.Toki oli kuumaakin välillä.Hyvin päivettyneinä palasimme kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1634568- 1691601
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661427- 59889
Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124787Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy191731Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6727- 75710
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66709- 40654