Polttarit ennen siunausta

mir

Voiko mielestänne viettää polttareita, vaikka onkin mennyt vappuna salaa naimisiin ja hääjuhla on vasta syyskuussa? Siis kaaso tietää, mutta kaikki sukulaiset eivät tiedä (eivät edes tulevista kekkereistä). Pitääkö salassa ja viettää polttareita kuin ei olisi naimisissa vai juhlia niin, että ihmiset tietää? Tieto naimisiin menosta menee kutsun mukana, mutta polttarit saattaa olla ennen kutsujen lähettämistä.

4

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä näitä

      polttareita tarvi viettää, pitää vain hääjuhlat vähän myöhässä

    • liittyy

      mielestäni siihen, että ollaan menossa naimisiin. (ei siihen, että ollaan jo naimisissa. Polttareissa vietetään vielä niitä viimeisiä poikamies/neiti päiviä kavereiden kesken. Jos ollaan jo naimisissa, niin miksette viettäisi ihan vaan iltaa kaveriporukalla? Ei niitä tarvii kutsua polttareiksi, sillä sitä ne eivät ole.

    • polttareissa

      valehdeltaisiin täysillä, että ei tässä naimisissa vielä olla, tietenkään! ja hups heijaa, kohta kaikki hääkutsun saatuaan tietää, että aviossa on oltu jo keväästä lähtien!

      Eikö sitä voisi toimia rehellisellä pohjalla? Missä on nykyajan moraali?

    • keksisitte...

      juhlille jonkun toisen nimen huumoripohjalta? Ihmiset loukkaantuvat yleensä ihan ihmeellisistäkin asioista, kuten juuri tällaisista... tiesikö siis "Liisa" ennen minua että he ovat jo naimisissa, miksei minulle kerrottu, enkö ole tärkeämpi kuin "Liisa" jne. sekä olonsa epävarmaksi tuntiessaan ihmiset käyttäytyvät oudosti ja juuri tällainen asetelma on sellainen. Pahaa mieltä itseltäsi ja muilta säästääksesi ehdotan että keksitte vaikka juhlille jonkin muun nimen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      129
      4650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3387
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3380
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3150
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2985
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2229
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe