mulla on kiintolevyn muisti kahdesssa osassa c ja e osassa,c osassa on liian vähän muistia miten siirrän e osasta muistia c osaan?
kiintolevy asia
7
341
Vastaukset
- siirtää "muistia"
osiolta toiselle kun voisit siirtää dataa täyttyvältä osiolta sinne missä tilaa on ?
Esim. koko "Omat tiedostot" (My documents) hakemisto siirtyy E osioon klikkaamalla "My Documents" kuvaketta hiiren oikealla, valitsemalla pikavalikosta Properties, menemällä aukeavassa ikkunassa Target-välilehdelle ja klikkaamalla "Move..." mistä eteenpäin wizardi taitaa neuvoa. Sattuneesta syystä en kokeile tätä itse täällä koska hakemistoni ovat jo siellä missä pitääkin joten en ihan muistin virkistämisen takia ala veivata satoja gigoja tavaraa ees taas... - .....
Muisti eli keskusmuisti on koneellasi mikä on, ja sitä et voi siirrellä, vain lisätä tai vähentää.
Jos tarkoitat kiintolevytilaa osiosta toiseen, se on aivan eri asia.- sinä...
..velleinesi et ole sitten ymmärrä, että kovalevytila on myös muistia..? Vai oliko tarkoituksesi vain päteä tyhmyydelläsi ja sotkea asiaa!
- windows..
sinulla on siinä kättöjärjestelmänä?
- sinulla
on C:asemalla paljon tiedostoja, voit yksikertaisesti vain hinata ne e:asemalle. Esim. musiikki, valokuva, elokuva ym. luot vaan niille kansiot e:asemalle ja otat hiiren vasemmalla tiedostoista kiinni ja heittelet ne sinne e:lle..
- Rattopoika Roista
Ns. lennossa voi toisesta levyosiosta ottaa "tilaa" ja siirtää sitä toiseen osioon. Temppu ei edes ole vaikea kun käytössä on oikeat ohjelmat.
Kaupallisista kuuluisin lie Partition Magic. Ilmaisista paras on Gparted (parempi btw kuin em. Partition Magic)
Löytyy mm. SystemRescueCD:ltä (boottaava Linux-distro)
Limuxia ei kannata pelästyä, käyttöliittymä on suoraan graafinen ja Gparted helppokäyttöinen kuin mikä.
http://www.sysresccd.org/Main_Page
HUOM!
1. kopsi tärkeät tiedostosi talteen ennen operaatiota
2. tiedä mitä teet
3. jos et tiedä, älä tee tätä tai kysy ainakin joltain, joka tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455633Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3155460Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä914676Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692495Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y82167Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt511934Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161902Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu351883Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont301825Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi831752