Voisiko joku Prahassa käynyt suositella edullista hotellia, mielellään läheltä keskustaa, mutta muutkin käy. Toki hakukoneilla löytyy edullisia vaihtoehtoja, mutta olisi kiva, jos joku viitsisi kertoa omia kokemuksiaan. Edullisista hotelleista osa on todella ihania, osa kämäisiä..
Halpa hotelli?
---
82655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pension Beetle Vinohradyn kaupunginosasta. Lyhyt matka kävellä "keskustaan" ja mikäli et jaksa kävellä niin ota raitiovaunu tai metro.
Erittäin edullinen ja erittäin hyvä, myös aamiainen loistava
Yeegon kautta saa hotel TYL:in huoneen usein edullisesti (n. 70€/yö):
http://www.yeego.com/hotel.php?h=12659&aff=642251&gclid=CLHMz6uQxpQCFRdatAodwDMzCw
Hotelli on erittäin siisti ja liikenteellisesti hyvällä paikalla, myös aamiainen on tavallista parempi.Kuvia Prahasta:
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/
Hei! Jos asia on vielä ajankohtainen niin Dum-hotelli on todella edullinen ja siisti ratkaisu. Hinta alle 30 euroa vrk aamiaisella. Keskustasta pääsee kätevästi metrolla ja sitten bussilla hotellille. Löytyy esim. www.hotelclub.com. Olin viime kesänä ja lähden jälleen syyskuussa. Asuin yksin ja käytössäni oli makuuhuone, olohuone, parveke, vessa ja erillinen kylpyhuone. Aamiainen on buffee periaatteella ja melko monipuolinen, joskin rasvaisia vaihtoehtoja on pöydässä riittävästi.
Apartments emma:
http://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/ApartmentsEmma-Prague-15989
Ei siis hotelli,vaan "asunto",oli muistaakseni 22€/naama/yö,tarkkaan en muista.
Ja huoneistoja on eri kokoisia.
Näyttää tosi kivalta tuo Emma. Onko sinulla kokemusta siitä? Ja onko metro/ratikka pysäkki lähellä?
Löytyy,olimme viime kesänä siellä viikon verran.
Huoneistoja on ilmeisesti kahden kokoisia,meillä oli sellainen yksiö:keittokomero,makuuhuone,wc ja suihku.
Ratikkapysäkki n 100 metrin päässä.
Hyvä asiakaspalvelu,voit varata huoneen netistä englannin kielellä.
Vieressä pari kivaa kuppilaa(ruoka) ja löytyy pari kapakkaa,sellaisia pieniä kulmakuppiloita,lähistöllä myös pari pientä kauppaa(ostettiin aamu ja iltapala kamat).
Ei oikeastaan suurempaa valittamista,talvella voi olla viileä,oli vaan yksinkertaisen ikkunalasit ja sänky oli hieman heppoinen,eli ei mitään suuria puutteita.
Vaclav (omistaja) on todella mukava ja palveluhenkinen ja puhuu täydellistä englantia.
Netissä ovat muutkin suositelleet.
Ajoimme viime viikon tiistaina navigaattorilla aivan Prahan keskustaan. Lähin hotelli Astoria oli täynnä mutta viereisessa Central hotellissa oli tilaa. 3:n hengen siisti huone ja hyvä aamiainen oli n. 100 euroa. Hotelli oli aivan ydinkeskustassa, Tyn kirkon aukion ja Vaclavin aukion vieressä, lähellä oli myös Kaarlen silta.
Tuolla voit vertailla helposti.
http://www.hotelicia.com