Toinen näyttö

Kun käytän kannettavan kanssa toista isompaa näyttöä,kun siirrän hiirellä esim. nettisivun isolle näytölle. Jos se unohtuu sinne, ja avaan vain kannettavan, niin nettisivua ei löydy. Millä konstilla saan siirretyn nettisivun takaisin kannettavan näytölle, ilman että pitää kytkeä toinen näyttö kiinni.Myös kaikilla muilla ohjelmilla käy samoin esim. excel, word jne.
3349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pitäisi olla siellä näytönohjaimen asetuksissa (set up multiple displays) laitettu päälle clone-asetus jolla läppärin omassa ja ulkoisessa näytössä on sama työpöytä.
Sulla on vissiin nyt käytössä "jatkettu työpöytä" tms.?

Äänestä
  • Ainakin itse käytän nimenomaan tuota jatkettua työpöytää, osa ohjelmien ikkunoista läppärin omalla näytöllä ja osa ulkoisella näytöllä. Helpottaa paljon käyttöä kun on tilaa... Omassa Linux konfiguraatiossani systeemi tunnistaa toisen näytön ja jos ei se ole kytkettynä niin vaihtaa automaattisesti 1 näytön asetuksille ja ikkunat avautuvat siihen. Tuon pitäisi onnistua Windowsissakin...

    Äänestä

Koita asetuksista muuttaa silloin hetkeksi "clone" tilaan tai poista se toinen näyttö käytöstä hetkeksi (siksi aikaa että avaat ohjelman), muistaakseni tuo pakotti ikkunat aukeamaan siihen läppärin ykkösnäyttöön.

Jollain tuon sai kyllä niinkin että jos kakkosnäyttöä ei ole kytkettynä koneeseen niin se "pakottuu" yhden näytön tilaan siihen asti että kakkosnäyttö kytketään ja ohjelmat aukeavat silloin siihen ykkösnäyttöön mutta en muista enää kuinka tuo tapahtui Windowsissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


XP-käyttis kirjoitti:

Kun käytän kannettavan kanssa toista isompaa näyttöä,kun siirrän hiirellä esim. nettisivun isolle näytölle. Jos se unohtuu sinne, ja avaan vain kannettavan, niin nettisivua ei löydy. Millä konstilla saan siirretyn nettisivun takaisin kannettavan näytölle, ilman että pitää kytkeä toinen näyttö kiinni.Myös kaikilla muilla ohjelmilla käy samoin esim. excel, word jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu