WLAN?

täysin ummikko

Hei! Voisiko joku ystävällisesti kertoa miten WLan toimii? Siis mitä se käytännössä tarkoittaisi jos sellaisen hankkisin ja miten se yleensä hankitaan? Ja minkä hintainen se suurin piirtein olisi? Olen siis täysin tumpelo kaikessa tietotekniikkaan liittyvässä, joten jos voisit selittää selkeästi niin että tällainen junttikin ymmärtää:)

2

213

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on täynnä asiaa aiheesta
    • langatanverkko

      Hei,

      WLAN on langaton verkko esim kotona.
      Siinä tarvitsee olla modeemi missä on wlan ominaisuus tai erillinen wlan reititin, niitä löytyy erihintaisia riippuu tarvitsetko nopeaa vai hitaanpaan verkko yhteyttä(54-300). Hinta on noin 100 tai alle, riippuu tuotteesta/tuotteista.

      Tuon lisäksi tarvitset puhelimen/tietokoneen missä on wlan vastaan otin esim uusimmissa kannettavissatietokoneista löytyy vakiona tuo ja jos haluaa perinteiseen tietokoneeseen kyseisen, niin pitää ostaa wlan vastaan otin löytyy usb, pci ja pci express väyliin, myös kannettaviin löytyy kortteja mitkä ovat usb tai pcmci paikkoihin sopivia.

      Kannattaa tutustua esim http://www.verkkokauppa.com sivustoon, sielta verkkotuotteet ja sen alapuolelta löytyy wlan tuotteita, verkkokauppa.com luultavasti myös auttaa myös tuotteiden valinnassa.

      Itse suosittelen ostamaan D-LINK merkkisiä verkkotuotteita.
      Muista! Sitten kun joskus hommaat wlanin kotiin tai muualle laita salaus päälle, katso että tuote tukee wpa2 salausta sitä on hankala purkaa.

      Valitettavasti en pysty juuri nyt antamaan mallituotteita kun olen kännykällä netis.

      Kysy lisää jos tarvitset lisä tietoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1968
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1694
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1318
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1145
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1142
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1017
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      925
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      909
    Aihe