asunto ongelma?

sekaisin =)

Hei,

Miten avioehto olisi hyvä tehdä (reilussa hengessä) tilanteessa, jossa toisella osapuolella on edullisesti hankittu asunto ja siihen liittyvää lainaa. Asunto on vanhoja osaomistusasuntoja, jonka lunastushinta on ollut (ja on edelleen – todennäköisesti myös tulevaisuudessa) huomattavasti alle markkinahinnan. Otetaanpa kuvitteellisia summia mukaan eli asunnon lunastushinta 100 000 €, markkina-arvo 170 000 €, lainaa jäljellä 70 000 €.

Jos jatkossa tätä asuntoa taas pidetään esim. tulevien lainojen takuuna esim. uutta yhteistä asuntoa hankittaessa, niin miten tämä tulisi huomioida avioehdossa? Vai tulisiko mitenkään?

Sekaisin =)

2

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän sivuten samaa

      saman ongelman parissa, mutta myöhässä

      Mitenkähän minulle käy, ostin as oy:n osakehuoneiston alle kirjanpitoarvon hieman ennen kuin hain avioeroa? avioehtoa ei ole, mitenkähän kiint.väl. arvioi asuntoni hinnan?
      Toki se käypä arvo varmaan paikkakunnalla on. Pitääkö asunnosta tehdä arvio, riittäisikö kauppakirja, onhan ostosta alle 2 kk

    • ... kummalta puolelta sitä nyt sitten sattuu katsomaan...

      Noh, ellette muuten ole ajatelleet laatia avioehtoa, paitsi tämän kuvaamasi lainan ja omaisuuden suhteen ... voitte tehdä ehdon joka koskee vain ja ainostaan tuota "pakettia". Muuhun nettovarallisuuksiin teillä on avio-oikeus.

      Toki voitte tehdä "standardi-ehdon", jolloin kummallakaan ei ole avio-oikeutta koskaan toistensa varallsiuuksiin.

      Ellei avioehtoa ole, omaisuuserät arvotetaan markkinahinnan mukaan (toki puolisot voivat erossaan tosinkin sopia).

      Jos asunnon omistaja tahtoo käyttää omaisuuttaan uusien lainojen vakuutena... niin siitä vaan... sillä ja avio-oikeudella tai avioehdolla ei ole yhteyttä. Voisinhan vaikka minä antaa teille omaisuuttani lainojenne vakuudeksi jos tahtoisin (tai pyydettäisiin) :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      434
      6261
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      121
      3576
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2416
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1889
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1185
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1164
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1028
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe