Hei!
Ollaan lähdössä parin viikon päästä Pohjois-Italiaan ja tekisi mieli käväistä myös Veronan oopperajuhlilla. Ollaan liikkeellä vuokra-autolla. Mietitään nyt vain, että kannattaako majoittua itse Veronaan vai pääseekö sieltä julkisilla kätevästi vielä oopperan jälkeen esim. garda-järven suuntaan? Ilmeisesti matkatoimistot järjestävät kyytejä, mutta pääseekö tällaiset omatoimimatkailijat niiden bussien kyytiin?
Entä kannattaako liput ostaa jo ennakkoon Suomesta netin kautta vai vasta paikan päältä? Sinne kiviportaille varmaan suunnitellaan paikkoja...
Veronan opperajuhlille
1
253
Vastaukset
- jotain vinkkejä
Kannattaa mennä Veronaan ja oopperaan, se on hieno elämys!
Julkisesta liikenteestä Gardalta ei ole tarkempaa tietoa, mutta kun esim. Aida päättyy lähempänä kahta yöllä, ei vakiovuoroja kulje.
Gardajärven seudulta on oopperapaketteja bussikuljetuksineen, tässä yksi esimerkki järjestäjistä, omaa kokemusta ei ole: http://www.montebaldo.com/ Kyydin osuus on noin 30 euroa/hlö.
Jos olette omatoimisesti autolla liikkeellä eikä pieni kävely haittaa, harkitkaa, että ajatte Veronaan ja jätätte auton vähän keskustan ulkopuolelle. Esim. Porta Palion luona on maksuton parkkipaikka, josta on 1-1,5 km Arenalle. Paikka löytyy kartoista/satelliittikuvista, se rajoittuu katuihin Viale Colonnello Galliano, Piazzetta Porta Palio ja Circonvallazione Pietro Maroncelli.
Kauempana stadionin luona on lisää maksuttomia paikkoja. Katujen varsilla saa myös pysäköidä aika edullisesti: esim. historiallisesta keskustasta joen toisella puolella hinta on 1 e/tunti ma-la muistaakseni klo 8-20. Lippuautomaatti huolii maksua pari tuntia kerrallaan.
Oopperailtaa suunnitellessa kannattaa tutustua Arenan sivuihin http://www.arena.it
Edulliset paikat kivirappusilla ovat ihan ok, tosin selän takana ovat ylemmällä rivillä istuvien jalat. Kun näillä paikoilla ei ole paikkanumeroita, vaan lippu ostetaan vain tiettyyn lohkoon, alkaa kisa parhaista paikoista, kun ovet avataan pari tuntia ennen näytöstä.
Stressittömin vaihtoehto on varata numeroidut paikat, niissä on metalliset selkänojalliset istuimet ja kalleimmilla permantopaikoilla pehmeät tuolit.
Arenan nettisivuilta tilaaminen toimii hyvin, varausvahvistus tulee sähköpostilla ja sitä vastaan noudetaan liput Arenan takaa lipputoimistosta viimeistään tuntia ennen näytöstä ennen. Nettivarauksessa tulee varausmaksu 11,50 e.
Valitettavasti ei ole kokemusta siitä, miten paikkoja on saatavilla esim. esityspäivänä.
Näytökseen mennessä kannattaa ottaa muovipullossa vettä mukaan, jos (kun) on kuuma. Arenan ohjeissa sanotaan ettei pulloja saa viedä katsomoon, mutta rajoitus koskee lasipulloja. Arenalla saa 5 eurolla pienen pullon vettä, myynnissä on myös muita juomia.
Kiikarit kannattaa ottaa mukaan, jos haluaa katsoa tarkemmin pukuja ym. yksityiskohtia.
Verona on hieno kaupunki, joten jos vaan on aikaa, suosittelen varaamaan päivän kaupunkiin tutustumiseen. Ns. veronakortti päiväksi maksaa 8 euroa ja sillä saa käydä useissa museoissa ja ajaa busseilla vapaasti. Jos menee oopperaan, ei ehkä kuitenkaan samana päivänä kannata aamusta iltaan koluta museoita.
Tässäpä jotain, suosittelen vielä lukaisemaan tripadvisorin Veronan foorumia, siellä on lisää vinkkejä.
Mukavaa matkaa ja oopperakokemusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1407741Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.303007Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3431922Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422751565Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1271371- 1001189
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371092Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com191026Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j21982Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82951