Milloin kissanpentuja voi alkaa opettaa syömään kipalta ja millä aloitellaan.
kissan pentujen syömään opettelu
4 pentua
3214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Penturuokaa jostain jos löydät ois ihan hyvä. Ja sitten on olemassa kissoille äidinmaidonkorviketta johon se sekoitetaan. Ihmistenkin korvike käy, siitä vaan pitää tehdä eri suhteella. kannattaa kipasta kirjastoon hakemaan joku kissaopas.
Itse sekoitin pateeruokaa siihen korvikkeeseen ja lisäsin pikkuhiljaa ruuan suhdetta. ikää en muista, ehkä noin 6 viikkosesta. Pennut kyllä oppivat pikkuhiljaa syömään, alkuannokset toooodella pieniä saavat olla. Myös maistatin esim. sormenpäästä.
Samoihin aikoihin kannattaa ruveta asettelemaan hiekkalaatikkoa saataville. Vaikkeivat heti sinne tee, se on tuttu. Ei kuitenkaan ruoan lähelle sitä. Jos saat millään emokissan tekeleen hiekkaan, pennutkin tajuavat mistä on kysymys.
Mulla 5 6-viikkosta pentua eka alko maistamaan kiinteetä ruokaa kun oli vajaa 3-viikkoo vanha. Penturuokaa olen pitäny kokoajan esillä, ei haittaa vaikka vanhemmatkin kissat sitä syö.
Nyt syövät kaikki reippaasti vaikka viimeinen viisikosta alko vasta 5-viikkosena syömään muiden tapaan, raksut sen sijaan sille viimeselle meni paremmin muut kun tykkäs enempi märästä ruoasta.
googlettamalla löytyy lisää:
http://www.incatsuomi.fi/pennustaaikuiseksi.asp
http://www.clinivet.fi/artikkelit/kissa_artikkelit/artikkeli_4.html
Eikä missään nimessä pennulle mitään ihmisten vastikkeita,niin kuin tuossa ylläolevassa viestissä neuvottiin.Jos tarpeellista antaa,niin kissoille löytyy ihan omat valmisteensa.